Publikacja „Pro Libris” Lubuskiego Pisma Literacko-Kulturalnego 2022

Organizatorzy: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Zarząd Okręgu.

Zadanie dotyczy: wydania w Pro Libris wydawnictwie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze dwóch podwójnych numerów „Pro Libris” Lubuskiego Pisma Literacko-Kulturalnego w nakładzie 300 egz. każdy.

Celem zadania jest kontynuacja i rozwój kwartalnika traktującego o kulturze, literaturze, sztuce i zjawiskach kulturalno-społecznych. Kontynuacja jego wydawania ma znaczący wpływ na prezentację koncepcji kulturalnych i artystycznych zielonogórskich literatów, naukowców, bibliotekarzy, popularyzację twórczości regionalnych publicystów, prozaików, poetów i krytyków, a także autorów debiutujących. Periodyk popularyzuje również idee ważnych i ciekawych imprez kulturalnych inicjowanych przez różne grupy społeczne w instytucjach kultury. Redaktorzy pochylają się także nad problemami tożsamości regionalnej i społecznej, nie zapominając o promocji niszowych artystów i ich twórczości. Pismo jest miejscem wyrażania opinii na tematy związane z promocją nowatorskich zjawisk kultury i platformą dyskusji na ważne dla kultury tematy, dotykające również znaczących zagadnień kulturalnych i społecznych.

Rezultatem zadania będzie utrwalenie pozycji Pisma jako najważniejszego periodyku o profilu kulturalnym i literackim na rynku lubuskim, umożliwienie debiutu młodym literatom i plastykom, wzrost poczucia przynależności regionalnej zarówno twórców jak i czytelników kwartalnika, świadomości społecznej i kulturalnej zielonogórzan, rozwój intelektualny odbiorców „Pro Libris”, ożywienie życia kulturalnego regionu, budowanie platformy wymiany doświadczeń i polemiki między środowiskami kulturalnymi.

Bezpośredni efekt realizacji zadnia: publikacja dwóch numerów „Pro Libris” Lubuskiego Pisma Literacko-Kulturalnego w nakładzie 300 egz. każdy.

Zadanie współfinansowane ze środków Urzędu Miasta Zielona Góra

Kwota dotacji 4 000,00 zł