Iza Komendołowicz ”Elka”/ październik 2022

Nasze następne spotkanie DKK miało miejsce 19 października 2022 w Bibliotece w Starym Strączu. Przy pysznym cieście i aromatycznej herbacie  dyskutowałyśmy na temat książki autorstwa Izy Komendołowicz  pt.”Elka”. Tytułowa postać to Elżbieta Czyżewska, aktorka, ikona polskiego kina lat 60-tych. Naszym zdaniem, lektura bardzo ciekawa, z dużą ilością fotografii, ukazana w nietuzinkowej formie.

Biografia artystki opowiedziana przez znanych aktorów, reżyserów, artystów, znajomych i przyjaciół aktorki wzbogacona o bardzo ciekawy komentarz autorki.  Postać kontrowersyjna, niezwykle uzdolniona z marzeniami o światowej karierze. Wyjazd do Nowego Jorku z amerykańskim mężem, dziennikarzem prasowym, miał  otworzyć przed nią wielkie sceny filmowe i teatralne.  Jednak bariera w postaci nieprawidłowego akcentu nie pozwoliła jej na rozwinięcie skrzydeł. Pogubiła się, wpadła w alkoholizm i chorobę. Za wiele rzeczy można ją podziwiać, albo ganić. Doszłyśmy jednak do wniosku, że nie oceniamy, czy nie potępiamy jej postępowania i podejmowanych decyzji, a wręcz podziwiamy. Przeżyła sporo wzlotów i upadków, ale przede wszystkim stworzyła wspaniałe role filmowe i pomogła wielu Polakom na obczyźnie. Dzięki książce, którą czytało się z przyjemnością, mogliśmy poznać, co tak naprawdę wydarzyło się w życiu tytułowej Elki.

Szczerze polecamy, warto przeczytać!!

DKK  Stare  Strącze – Krystyna Kalisz