Tammy Robinson "Normalni inaczej" / luty 2022

23 lutego 2022 roku spotkaliśmy się w Bibliotece w Starym Strączu, aby porozmawiać o książce Tammy Robinson pt. "Normalni inaczej".

Po zapoznaniu się z informacjami na okładce można by sądzić, że to książka o młodzieży i dla młodzieży. Nic bardziej mylnego. Tak szeroka problematyka poruszona przez autorkę zainteresuje każdego. Jest to książka przede wszystkim o uczuciach, rodzącej się pierwszej miłości, marzeniach. Jednak nic nie jest tu różowe. Dysfunkcje w rodzinach głównych bohaterów – Maddy i Alberta: autyzm siostry, czy ojciec tyran znęcający się psychicznie nad synem i żoną. Żal, ból i wewnętrzne rozterki przeciwstawione pięknym romantycznym chwilom, jakie spędzają ze sobą młodzi ludzie. Na przekór wszystkim i wszystkiemu "normalni inaczej".

Zainteresował nas temat autyzmu, czy zespołu Downa. Podawaliśmy przykłady dzieci z tymi schorzeniem z naszego otoczenia. Okazało się, że bardzo małą wiedzę posiadamy o tych bardzo poważnych chorobach. W zbiorach biblioteki znalazła się książka o zespole Downa Doroty Terakowskiej pt. „Poczwarka”, która na pewno pomoże nam zgłębić temat.

Warto przeczytać „ Normalnych inaczej”. Wzruszają do łez.

/Krystyna Kalisz/