„Córka Strażnika Ognia” Angeline Boulley

5 lutego odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży w Filii nr 9, podczas którego rozmawialiśmy o książce „Córka Strażnika Ognia” Angeline Boulley Wydawnictwo Dolnośląskie.

To opowieść o osiemnastoletniej Daunis Fontaine, córce białej kobiety i Indianina z plemienia Odżibwejów. Bohaterka całe życie spędza, lawirując między rodziną matki i ojca. Zbliżają się jej dziewiętnaste urodziny, czas, kiedy będzie musiała podjąć ostateczną decyzję, czy chce zostać zarejestrowanym członkiem swojego plemienia. Niedługo przed tym wydarzeniem jej najlepsza przyjaciółka zostaje zastrzelona i okazuje się, że może mieć to związek z grupą rozprowadzającą narkotyki w rezerwacie, a chłopak, którym Daunis była zainteresowana, jest agentem FBI. Książka ukazuje współczesne życie rdzennych mieszkańców Ameryki, ich kulturę i zwyczaje. Zwraca także uwagę na towarzyszące im problemy. Autorka sama pochodzi z plemienia Odżibwejów, więc pisze o czymś sobie bliskim, ale robi to w sposób, dzięki któremu każdy laik łatwo przyswoi sobie obraz życia we współczesnym rezerwacie. Opisuje problemy polityczne i społeczne, z jakimi nieustannie borykają się dzisiejsi Indianie, niesprawiedliwe traktowanie przez rząd, ale także ich codzienność, sposoby kultywowania tradycji. Bolesną świadomość przeszłości, problemy z wykorzystywaniem ich dziedzictwa, czy wątek tożsamości religijnej.

Niestety lektura nie zyskała zbyt wysokiej oceny członków młodzieżowego DKK. 2 – to nota, jaką otrzymała w skali od 1 do 5.

Kolejne spotkanie Młodzieżowego DKK w Filii nr 9 przy ul. Podgórnej 45 zaplanowaliśmy na 11 marca (poniedziałek) o godz. 16.30. Wydarzenie ma charakter otwarty – każdy może do nas dołączyć, do czego gorąco zachęcamy.

W tym miesiącu czytamy „Dachołazy” Katherine Rundell.

Spotkanie dofinansowano ze środków Instytutu Książki, pochodzących z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

img_20240205_165737