Spotkanie autorskie z Panią Zofią Mąkosą

6 września gościliśmy w jasieńskiej bibliotece znakomitą, najbardziej utytułowaną obecnie pisarkę województwa lubuskiego - Panią Zofię Mąkosę. Autorkę, która dwukrotnie zdobyła najwyższą w naszym województwie nagrodę w dziedzinie literatury jaką jest Lubuski Wawrzyn Literacki (za 2017 i 2019 r.). Debiutancki cykl „Wendyjska winnica” zachwycił zarówno czytelników jak i znawców literatury. Wśród nich również jasieński Klub Książki, a stało się to po przeczytaniu w ramach spotkań DKK „Makowej spódnicy”, pierwszej części kolejnego, udanego cyklu autorstwa Pani Zofii. Podczas omawiania książki wszystkie byłyśmy zgodne, że w pisarstwie Pani Zofii jest coś świeżego, coś bardzo obiecującego. Od tego czasu, czyli od lutego zabiegaliśmy o spotkanie z pisarką, we wrześniu udało się je zrealizować. Pani Zofia oczarowała publiczność swoją skromnością, ciepłym uśmiechem, szczerością. Dyskusja na trudne tematy związane z powieściami, dotyczące wojny, tego jak dotyka zwykłych ludzi, szczególnie tych niezwiązanych z wielką polityką, tych, którzy nie ze swojej woli znaleźli się obu stronach barykady, była bardzo burzliwa. Rozważaliśmy jak straszną rzeczą jest propaganda nienawiści, która zatruwa umysły i sprawia, że ludzie zaczynają postępować irracjonalnie, co powinno być przestrogą również dziś, bo jak mówi przysłowie: historia lubi się powtarzać. W spotkaniu (po długich namowach) wziął udział mąż Pani Zofii, Pan Tadeusz Mąkosa, który jest pierwszym recenzentem, oraz doradcą w tworzeniu historii, ma także na swoim koncie wydaną monografię, dotyczącą miejscowości, z której pochodzi pt. „Karszyn we wspomnieniach i źródłach historycznych”. Podsumowując, było to spotkanie pełne emocji, wzruszeń, z kategorii tych, które na długo zostają w pamięci.

Spotkanie odbyło się w ramach DKK. „Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego”

Irena Ludwig – moderator DKK w Jasieniu

4c35c6c22130a81d299c2fc7049dc82a