Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze ogłasza XXI edycję Otwartego Międzynarodowego Konkurs na Rysunek Satyryczny.

Hasłem tegorocznej edycji jest TEATR.

Konkurs jest wydarzeniem cyklicznym o zasięgu międzynarodowym, otwartym zarówno dla profesjonalnych artystów jak i amatorów. W konkursie przewidziano cztery nagrody regulaminowe (laureat Grand Prix dodatkowo otrzyma statuetkę) oraz nagrody specjalne. W ramach przedsięwzięcia zorganizowana zostanie także wystawa pokonkursowa, której będzie towarzyszył katalog w niezmienianej o lat formie.

Celem konkursu na rysunek satyryczny jest krzewienie poczucia humoru, propagowanie uśmiechu i dystansu wobec siebie, innych i rzeczywistości. Ma gwarantować doskonałą zabawę, ale zarazem być źródłem refleksji nad życiem. Rysunki nadsyłane co roku tworzą niepowtarzalne kolekcje tematyczne wzbogacające zbiory specjalne Biblioteki. Ich autorzy to światowa czołówka tej dziedziny twórczości plastycznej.

Od prostych tematów takich jak: książka, muzeum, radio, prasa, zamek oraz bardziej dotykających problemów naszych czasów jak: sztuczna inteligencja, media społecznościowe, w tym roku przyszedł czas na TEATR. Tegoroczne hasło ma prowokować artystów do penetracji sfery teatru w najróżniejszych jego aspektach. Teatr towarzyszy człowiekowi od tysiącleci. Teatr to aktor, widz oraz interakcja pomiędzy sceną a widownią. Teatr to sztuki i ich autorzy. Budynki, garderoby, kostiumy, światła. Magia teatru i zakulisowe życie aktorów. A i w życiu każdego z nas teatr otacza nas zewsząd. W życiu politycznym, publicznych, w kontaktach międzyludzkich, w przyrodzie. Nader często odgrywamy role,  które bardzo nam odpowiadają, albo wcale niekoniecznie. Wielu z nas odgrywa czasem komedię, niemało uwielbia robić innym sceny albo tragizować.  Zdarza nam się wchodzić w czyjąś rolę bądź… trafić na afisz. Może się okazać zasadnym pytanie gdzie jest więc więcej  teatru, w życiu czy w teatrze? Rysownikom przy tym temacie na pewno nie zabraknie natchnienia. Czego im serdecznie życzymy.

Prace można nadsyłać do końca maja 2019 r. Regulamin i karta uczestnika na stronie Konkursu:

www.satyryczny.norwid.net.pl

www.cartoon.norwid.net.pl