Za nami kolejny, już ósmy, miesiąc z Wyzwaniami Czytelniczymi. W maju czytaliśmy książki z pięknymi okładkami. Wiadomo, nie wszystko złoto co się świeci, tak też i opinie o pięknie wyglądających książkach były bardzo różne. Wyjątkowo trudno było nam wybrać zwycięzców miesiąca, gdyż wiele prac było naprawdę świetnych. Jednakże udało się i są to Panda oraz Anim. Gratulujemy, a w czerwcu czytamy 3 dowolne wiersze. Tym razem mamy czas do 19.06.2019! A już 24.06.2019 o 17.00 zapraszamy wszystkich którzy brali udział w Wyzwaniach Czytelniczych i nadesłali do nas choć jedną wypowiedź na Galę Wyzwań, podczas której rozdamy nagrody!!!

Przed i po

Okładka jest ładna. Jest na niej sześć prostych barwnych ilustracji na czarnym tle: żołędź i dąb, gąsienica i motyl, kura i jajko. A może kolejność powinna być inna: jajko i kura? Są też dwa słowa „przed i po”. Te słowa są ważne, bo… są to jedyne słowa w tej książce. Książka „Przed i po” nie jest przez to typową książką, ale dzięki temu pozwala pobudzić wyobraźnię. Czym jest przed i po? Pomiędzy tymi słowami jest czas, czyli coś, czego nie można zobaczyć. Książka składa się z obrazków przedstawiających coś np. przedmiot, krajobraz i właśnie czas.  Jak udało się namalować czas? Moją uwagę przykuwa ładne, czerwone jabłko na obsypanej liśćmi gałązce i to samo jabłko po upływie jakiegoś czasu, pomarszczone i robaczywe. Inna ilustracja: krowa na pastwisku, a dalej butelka mleka.

Książkę przyjemnie się „czyta”, bo w głowie historia tych wszystkich miejsc, rzeczy i stworzeń tworzy się sama, a za każdym razem, gdy patrzy się na tę samą ilustrację, jest ona inna. Książka składa się z samych obrazków, więc żeby była warta „przeczytania”, ilustracje muszą być naprawdę ładne, i takie są: żywe, dokładne i prawdziwe. Serdecznie zachęcam was do wzięcia do ręki książki, którą każdy odbierze inaczej.

Panda

Jagiełło pod prysznicem

"Jagiełło pod prysznicem" autorstwa Pawła Wakuły to książka historyczna, zrobiona w sposób przystępny dla każdego. Można łatwo się z niej dowiedzieć, o sekretach różnych władców Polski, bądź przygotować na sprawdzian z historii.

Opowiada ona o rozmowach rodzinnych, w których dziadek opowiada różne anegdoty związane właśnie z historią ogólnie pojętą. Książka jest niezwykle interesująca ze względu na swój styl pisania, tzn. lekki, zabawny, oraz świeży. Również ilustracje są na poziomie, szczególnie okładka, która przedstawia obraz Jagiełły z dziurą na głowę, takie jak się często widuje nad morzem, lub w górach. W dziurze jest głowa chłopca, głównego bohatera tej historyjki, jeśli można to tak określić. Powiem szczerze, jakieś 50% mojej wiedzy historycznej pochodzi z tej książki, a to tylko dlatego, że ta książka ogranicza się wyłącznie do okresów średniowiecza, a właściwie okresu panowania Piastów. Nie jest ona jednak tylko o królach. Występuje w niej także taka gwiazda astronomii (hehe, bo gwiazda i astronomia) jak Mikołaj Kopernik, oraz jego obrona Olsztyna.

Podsumowując, książka pt.: "Jagiełło pod prysznicem" jest moim

zdaniem produkcją co najmniej wybitną, a na pewno jest najlepszą książką historyczną którą czytałem w życiu. Jest dostosowana do każdego wieku i każdej grupy społecznej, więc nieważne czy jesteście smutnym emo 14 latkiem, czy 100 letnim dziadkiem, ta książka jest zawsze dla ciebie.

Anim

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.