plakat Krzysztof ZanussiWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida oraz Zielonogórski Ośrodek Kultury zapraszają 25 sierpnia o godz. 17.00, Sala im. Janusza Koniusza na spotkanie z Krzysztofem Zanussim, wybitnym polskim reżyserem filmowym i teatralnym, producentem, dyrektorem Studia Filmowego TOR, filozofem i eseistą. Wydarzenie w cyklu Z książką na leżaku w ramach Lata Muz Wszelakich.

Moderator: Krystian Nehrebecki

Po spotkaniu możliwość zakupu książek.

Wstęp wolny! Zapraszamy!

Krzysztof Zanussi – jeden z najwybitniejszych reżyserów polskiego kina, producent, scenarzysta. Jego filmy odznaczają się niezwykłą oryginalnością, są zawsze przepełnione refleksją i trafną obserwacją. Reżyser porusza w nich problematykę moralną, psychologiczną, ukazuje życie wewnętrzne bohaterów. Artysta studiował fizykę na Uniwersytecie Warszawskim i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1980 r. jest kierownikiem zespołu artystycznego, a następnie dyrektorem Studia Filmowego "Tor". Jako wielki autorytet w dziedzinie reżyserii filmowej sprawuje liczne związane z tym funkcje. Zajmuje się także działalnością pedagogiczną i reżyserią teatralną. Członek Zarządu Europejskiej Akademii Filmowej, doktor honoris causa wielu renomowanych uczelni, prowadzi wykłady dla studentów na całym świecie. Nagradzany na wielu międzynarodowych festiwalach m.in. w Cannes, Wenecji, Locarno, Moskwie, Chicago, Montrealu, Berlinie, Tokio.

Od wydawcy

„Życie rodzinne Zanussich Rozmowy z Elżbietą i Krzysztofem”

To pierwsza książka pokazująca dotąd mało znane życie prywatne Krzysztofa Zanussiego i jego żony Elżbiety. Tę sferę wybitny reżyser przez lata otaczał dyskrecją. Jego legendarna powściągliwość i arystokratyczny dystans sprawiają, że jest osobowością nie dającą się zamknąć w żadnym schemacie. Książka Barbary Gruszki-Zych pozwala jednak dotknąć tajemnicy Zanussiego, którą w dużym stopniu pomaga odkryć jego żona Elżbieta. Tytuł tym bardziej zasługuje na uwagę, że w  tym roku reżyser świętuje swoje 80 urodziny...

Zanussi