satiricaaOd 2 września w holu Biblioteki Norwida można będzie oglądać pokonkursową wystawę XXI Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny ph. „Teatr”. Zaprezentujemy tam 105 najlepszych rysunków wybranych spośród 441 prac, 159 autorów, nadesłanych na konkurs z 31 krajów. Przestawione rysunki, wykonane różnymi technikami, konsekwentnie prezentują wysoki poziom artystyczny. Wystawę, katalog oraz cały konkurs patronatem artystycznym objęło Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury oraz Muzeum Karykatury im. E. Lipińskiego w Warszawie.

Temat tegorocznego konkursu okazał się niezmiernie inspirujący i prowokujący artystów do penetracji sfery teatru w najróżniejszych jego aspektach. Dla większości Teatr to aktor, widz oraz interakcja pomiędzy sceną a widownią. Teatr to sztuki i ich autorzy. Budynki, garderoby, kostiumy, światła. Magia teatru i zakulisowe życie aktorów. Rysownicy udowadniali jednak, że jest on obecny w życiu każdego z nas, otacza nas zewsząd. Jest w życiu politycznym, w kontaktach międzyludzkich, w przyrodzie. Zasadnym staje się więc pytanie, gdzie jest więc więcej  teatru, w życiu czy w teatrze?

Na wystawie można obejrzeć m.in. 4 rysunki nagrodzone przez międzynarodowe jury konkursu pod przewodnictwem czeskiego rysownika, członka Czeskiej Unii Karykaturzystów Jiři Novaka, a także 7 prac wytypowanych jako najlepsze przez instytucje sponsorujące konkurs.

Mamy nadzieję, że tegoroczny temat i sposób jego interpretacji spodobają się również Państwu. Na pewno będzie się można  i uśmiechnąć, i zadumać. Warto to zobaczyć. Wystawa czynna będzie do 28 września.

Jak co roku w gmachu Biblioteki odbędzie się także impreza finałowa Konkursu na Rysunek Satyryczny. Podczas gali, 26 września (czwartek) o godzinie 18.00 nastąpi podsumowanie artystycznych osiągnięć uczestników. Tradycyjnie ukaże się też pokonkursowy katalog wydawany od lat w niezmienionej szacie graficznej. Zostaną w nim zamieszczone rysunki oceniane najwyżej przez znawców sztuki. Znajdą się w nim także informacje o wszystkich sponsorach i patronach konkursu. Katalog otrzymają uczestnicy konkursu, których prace można będzie obejrzeć na pokonkursowej wystawie.

Zainteresowanych żartem rysunkowym zapraszamy również na wystawę autorską prac Valerego Momota [Ukraina], tegorocznego laureata BWA w konkursie na rysunek satyryczny. Finisaż nastąpi w gmachu Biura Wystaw Artystycznych 26 września o godzinie 17.00.

Na wszystkie powyższe wydarzenia serdecznie wszystkich zapraszamy.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.