HOLUWAGA!

Uprzejmie informujemy, iż termin nadsyłania prac konkursowych na XXII Otwarty Międzynarodowy Konkurs na Rysunek Satyryczny ph. PLASTIK został przedłużonoy!

Ze względu na pandemię koronawirusa, na całym świecie występują trudności w funkcjonowaniu transportu lotniczego i poczty. Sytuacja ta uniemożliwiła wielu rysownikom nadesłanie prac na Konkurs w przewidzianym uprzednio terminie do 31 maja 2020 r.

W związku z tymi trudnościami przedłużamy termin nadsyłania prac konkursowych do 31 lipca 2020 roku.  

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida ogłasza XXII Otwarty Międzynarodowy Konkurs na Rysunek Satyryczny. Tegorocznym tematem konkursu jest PLASTIK. Współorganizatorem Konkursu jest Zielonogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku.

W czasach, gdy największymi zmartwieniami świata stają się: globalne ocieplenie, zaburzenia klimatyczne, wyczerpywanie kopalnych źródeł energii, zanieczyszczenie środowiska, nie mniej ważna jest ochrona Ziemi przed zanieczyszczeniem plastikiem. Plastik otacza nas zewsząd. Plastikowe opakowania, plastikowe ubrania, plastikowe zabawki. Plastik, który jeszcze kilkadziesiąt lat temu był cudownym materiałem, który oszczędzał naturalne zasoby i lasy, staje się wielkim problemem. Okazało się, że ma nie tylko zalety. Doniesienia medialne mówią o zanieczyszczeniu oceanów plastikiem, o śmierci morskiej fauny, która ten plastik połyka. Jeśli nie przestaniemy zanieczyszczać oceanów plastikiem, to podobno już w  2050 roku będzie w nich więcej plastikowych butelek, niż ryb. Tworzywa sztuczne raz uwolnione do środowiska, rozkładają się przez setki, a nawet tysiące lat.  W  łańcuchu pokarmowym mikroplastik trafia w końcu na nasze stoły. W 2021 roku wejdzie w życie dyrektywa unijna zakazująca użycia wielu plastikowych produktów, takich jak jednorazowe sztućce, talerze czy słomki do napojów. To małe światełko w tunelu. Powinniśmy  dbać o powtórne wykorzystanie opakowań plastikowych, gdyż obecnie 90 procent plastiku nie jest poddane recyklingowi. Plastik budzi wiele kontrowersji. Tworzywa sztuczne zwane potocznie plastikiem obecne są w niemal każdej dziedzinie naszego życia i bez niego już trudno  byłoby się obejść. Mają wiele zalet wykorzystywanych choćby w medycynie. Wiele z nich jest składową częścią sprzętów ratujących nam życie. Tworzywa sztuczne są lekkie, nie przepuszczają wody, gwarantują zachowanie stabilnych warunków wewnątrz opakowania.  Nie zawsze więc  plastik jest zły.
W codziennym życiu możemy aktywnie kształtować swoją postawę jako świadomego, ekologicznego mieszkańca ziemi, który z rozwagą używa materiałów z plastiku, stara się zastępować go materiałami biodegradowalnymi. Kreować takie odpowiedzialne postawy możemy doskonale także za pomocą wyostrzonej satyry. Zwracać uwagę, piętnować. Trafne spostrzeżenia dotyczące zagrożenia wynikającego z nadużywania plastiku, podane w atrakcyjnej formie rysunku satyrycznego mogą spełniać edukacyjną rolę, bowiem efekty konkursu w postaci wystawy najlepszych prac będę pokazywane w wielu galeriach i salonach wystawowych w kraju. Hasło tegorocznego konkursu jest wieloznaczne. Rysownikom, którym temat dosłownie rozumianego plastiku nie będzie oddziaływał na wyobraźnię, pomocne mogą być zupełnie inne skojarzenia z plastikiem. Plastikowy to określenie często czegoś tandetnego, w złym guście, kiczowatego.  Można więc  temat tegorocznego konkursu potraktować w bardziej lub mniej poważnym tonie, byle satyrycznie.

Otwarty Międzynarodowy Konkurs na Rysunek Satyryczny kierowany jest do szerokiego grona rysowników, zarówno profesjonalistów jak i amatorów. Rysują więc adepci szkół plastycznych, architekci, inżynierowie, uczniowie, emeryci. Co roku konkurs ma inne hasło,  które jest uniwersalne pod każdą szerokością geograficzną na świecie. Nadesłane prace ocenia jury w międzynarodowym składzie – rysownicy i teoretycy rysunku satyrycznego oraz  ludzie ze świata kultury.

Prace można nadsyłać do końca lipca 2020 r. Ogłoszenie wyników i otwarcie wystawy pokonkursowej odbędzie się we wrześniu. Zwycięzca może liczyć na nagrodę pieniężną wysokości 5000 zł oraz statuetkę wykonaną przez zielonogórskiego artystę Roberta Tomaka. Poza główną nagrodą GRAND PRIX przyznane zostaną jeszcze trzy: I nagroda - 4000 zł, II nagroda - 3000 zł i III nagroda - 2000 zł. Dodatkowo organizator przewiduje nagrody i wyróżnienia specjalne.

Regulamin Konkursu

Karta uczestnika

Strona Konkursu: www.satyryczny.norwid.net.pl

 

O konkursie

Zielonogórski konkurs jest jednym z najpopularniejszych w Polsce, jeśli chodzi o przeglądy rysunków satyrycznych. Z przerwami organizowany jest od 1986 r. Ta dziedzina twórczości plastycznej ma w Polsce ugruntowaną tradycję sięgającą czasów pism satyrycznych takich jak „Szpilki” i Karuzela”, powstania Muzeum Karykatury im. E. Lipińskiego i humoru rysunkowego w prasie drukowanej. Obecnie dzięki konkursom i portalom poświęconym temu tematowi rysunek satyryczny cieszy się nadal dużą popularnością.
W zielonogórskiej imprezie bierze udział  wielu znakomitych polskich rysowników tej miary co Henryk Cebula, Sławomir Łuczyński, Krzysztof Grzondziel, Magdalena Wosik.
Corocznie w szranki staje także światowa elita rysunku satyrycznego, znakomite nazwiska jak: Bernard Bouton, Louis Pol, Kfir Weizman, Vladimir Kazanevsky, Lothar Otto.
W Polsce i na świecie wielką popularnością cieszy się pokonkursowy katalog, rozsyłany do uczestników,  od lat  wydawany w niezmienionej formie. Pierwsze czarno-białe edycje prezentowały się skromnie, obecnie oferują całą gamę kolorów.
Tematy konkursowe bywały rozmaite, od takich jak: prasa, radio, telewizja, sztuka, muzeum zamek, po media społecznościowe, sztuczną inteligencję, pieniądze, czy teatr.
W ubiegłorocznej edycji Konkursu wzięło udział 159 autorów z 31 krajów, nadsyłając 441 rysunków. Ostatecznie zwyciężył artysta z Iranu - Mohammad ali Khalaji.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.