Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze przygotowała bogatą ofertę wakacyjną, adresowaną zarówno do najmłodszych, jak i dorosłych czytelników.

Dzieci zapraszamy do Letniej Czytelni Norwida, w której znajdziemy szereg propozycji spotkań i warsztatów. Z kolei z myślą o dorosłych, którzy w wakacje także mają trochę więcej czasu dla siebie, przygotowaliśmy cykl spotkań autorskich z pisarzami pn. "Z książką na leżaku"
w ramach Lata Muz Wszelakich.

LETNIA - PLAKATLetnia Czytelnia Norwida 2021

W ramach Letniej Czytelni Norwida zapraszamy dzieci wraz z dorosłymi opiekunami (rodzicami/dziadkami/ciociami/wujkami) w każdy wtorek i czwartek lipca, a w sierpniu we wtorki, środy i czwartki, zawsze o godz. 11.00.
Będą to 90 minutowe spotkania, które odbywać się będą w Patio Biblioteki oraz w Sali animacyjnej „Biblioteki Pana Kleksa” w gmachu głównym WiMBP. Przygotowaliśmy dla dzieci aż 22 spotkania. Wszystkie działania poprzedzone będą lekturą tematycznie nawiązującą do dziedziny i charakteru danych warsztatów. Spotkania oscylować będą wokół następujących zagadnień:
- warsztaty rękodzielnicze - to idealne zajęcia dla dzieci, które interesują się szyciem, wyszywaniem, malowaniem, wyklejaniem oraz mają zamiłowanie do prac wykonywanych ręcznie. Te warsztaty to idealna okazja do poznania różnorodności technik rękodzielniczych i rozwijania umiejętności posługiwania się narzędziami i materiałami w danej dziedzinie. To również okazja, aby odkryć pasjonujące hobby. Podczas warsztatów dzieci poznają różne techniki artystycznego zdobienia i tworzenia, z przedmiotów powszechnego użytku wyczarują prawdziwe dzieła sztuki. Zajęcia pozwolą rozwinąć zdolności manualne dzieci, rozbudzą ich kreatywność oraz pozwolą na zdobycie nowych umiejętności;
- zajęcia plastyczne - pozwolą najmłodszym rozwinąć zdolności manualne, rozwinąć talenty, popróbować różnych technik plastycznych, a dla rodziców będą cenną wskazówką, jak można pracować w domu z dzieckiem przy użyciu najprostszych narzędzi plastycznych;
- warsztaty z wykorzystaniem gier planszowych - będą doskonałą rozrywką zarówno dla dzieci jak i dorosłych Hasło „Gry bez prądu” ma zachęcić do gier planszowych, wspólnej zabawy i zdrowej rywalizacji;
- zajęcia ruchowe, które poprzez dobrą zabawę wspomagają rozwój psycho-fizyczny młodych osób
- warsztaty literackie, dzięki którym dzieci pogłębią swoją wiedzę i umiejętności w zakresie wypowiedzi literacki, zarówno pisemnych, jak i ustnych

Na wszystkie wydarzenia obowiązują zapisy. Kontakt: Biblioteka Pana Kleksa, tel. 68 45 32 610, e-mail: biblioteka.pana.kleksa@biblioteka.zgora.pl, facebook.com/biblioteka.norwida.dzieci

Uwaga! Z powodu obostrzeń wszystkie spotkania są limitowane i obowiązują zapisy w Bibliotece Pana Kleksa.

Harmonogram spotkań

LIPIEC 2021, wszystkie wtorki i czwartki, godzina 11.00

 • 1.07 – czwartek - Teatr Kamishibai -  wywodzący się z Japonii teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji wykonany na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych, w którym przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania. Spotkanie dla dzieci od 5 roku życia.
 • 6.07 – wtorek - „A kto mieszka na tej wyspie?” - warsztat plastyczny, w trakcie którego wykonamy różnymi technikami zwierzęta zamieszkujące niezwykłe wyspy. Zajęcia inspirowane książką „Tutu. Opowieść o śwince, która marzyła o rajskiej wyspie”. Spotkanie dla dzieci od 6 roku życia.
 • 8.07  - czwartek - „Marzymy wspólnie” z Leśnym Zakątkiem - przygotowanie własnej autorskiej ramki (sklejenie i ozdobienie), a następnie namalowanie obrazu „letnie marzenia”. W trakcie zajęć: przybliżenie różnych technik. Spotkanie dla dzieci od 6 roku życia.
 • 13.07 - wtorek - Ahoj Piraci! - warsztaty literacko-plastyczne, podczas których udamy się na nieznane wody w poszukiwaniu skarbu Pirata Kleksmara. Dla dzieci w każdym wieku.
 • 15.07 – czwartek – „Kamykowe ozdoby”- Kamienie posłużą nam jako baza do stworzenia różnych ozdób czy elementów gier. Pomalujemy je według własnych pomysłów. Inspiracją dla nas będzie przyroda, najbliższe otoczenie albo brakujące elementy gier. Do spotkania wykorzystana zostanie książka „Kamyki Astona” Lotty Gefenblad. Spotkanie dla dzieci od 6 roku życia.
 • 20.07 - wtorek – „Artystyczna pocztówka z wakacji" - tworzenie wakacyjnych motywów i scenerii, malowanych w technice akwareli przy użyciu profesjonalnych materiałów. Warsztaty plastyczne dla dzieci od 9 roku życia. 
 • 22.07 – czwartek - „Kwiaty!” - W formie wycinanek, kolaży z barwnego papieru i bibuły uczestniczy stworzą kolorowe kwietne bukiety inspirowane sztuką ludową.  Zajęcia plastyczne dla dzieci w  wieku 9 – 12 lat.
 • 27.07 – wtorek - Wazon pełen marzeń-Przygotowanie wspólnie z „Leśny Zakątkiem” własnych, niepowtarzalnych wazonów z wykorzystaniem technik decoupage. Spotkanie dla dzieci od 8 roku życia.
 • 29.07 - czwartek – One Pice, czyli wszystko o mandze + warsztaty z rysowania dla młodzieży od 12 lat


SIERPIEŃ – wszystkie wtorki, środy i czwartki, godzina 11.00

 • We wszystkie wtorki (3,10,17,24,31 sierpnia) -  Gry bez prądu – zapraszamy na planszówki!

A w środy i w czwartki:

 • 4.08 - środa – Idziemy na bal z Martynką, czyli zróbmy swoją biżuterię – zajęcia literacko-plastyczne dla dzieci od 8 roku życia.
 • 5.08 – czwartek - Bańko-Ula i Bańkowe zabawy - zabawa z bańkami różnych rozmiarów. Zamykanie w bańce, tworzenie baniek wszelkich rozmiarów i wiele innych bańkowych atrakcji. Zajęcia dla dzieci w każdym wieku.
 • 11.08 – środa - "Baba Jaga na hulajnodze" - zajęcia ruchowo plastyczne dla dzieci 4 – 8 lat.
 • 12.08 – czwartek - Art.&Fan i „Bajkowe Mydełka” - warsztaty mydlarskie. Jak czarodzieje i dobre wróżki zamieszamy bazę mydlaną w magicznym kociołku, dodamy szczyptę koloru i aromatu, wypowiemy zaklęcie i stworzymy jedyne w swoim rodzaju, niepowtarzalne mydełka, których nie znajdziecie w żadnym sklepie. Zajęcia dla dzieci w każdym wieku.
 • 18.08 – środa - Obrazy Malowane Naturą - zajęcia na których powstaną obrazy z produktów natury kamyków, patyków, liści…. Zajęcia dla dzieci od 5 roku życia
 • 19.08 – czwartek - „Gwiezdne Miecze” - warsztaty kreatywne, na których będziemy wykonywać miecze świetlne z materiałów z recyklingu. Po ich wykonaniu będzie czas na zabawę w międzygwiezdne pojedynki.  Zajęcia dla dzieci w każdym wieku.
 • 25.08 – środa - Stowarzyszenie "Sempre Piu" – zajęcia muzyczno-rytmiczne dla najmłodszych
 • 26.08 – czwartek - Gniotki - króliczki” - warsztaty kreatywno - plastyczne, podczas których będziemy wykonywać gniotki z balonów oraz mąki ziemniaczanej i innych materiałów. Zajęcia dla dzieci w każdym wieku.

Letnia Czytelnia Norwida dofinansowana ze środków Urzędu Miasta Zielona Góra

logo zielona góra


lezak2021Z książką na leżaku

Z kolei uwadze dorosłych polecamy nasz cykl spotkań autorskich "Z książką na leżaku", organizowany w ramach zielonogórskiego Lata Muz Wszelakich 2021.
W każdy wakacyjny czwartek, o godz. 18.00, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze zaprasza na spotkania z popularnymi twórcami, autorami książek cieszących się dużym uznaniem krytyków i czytelników, również do spotkań z regionalistami oraz literatami z naszego regionu. Każde spotkanie to także możliwość nabycia książek oraz uzyskania autografu.

Harmonogram spotkań:

1 lipca, godz. 18.00 Ałbena Grabowska. Moderator Magdalena Faron

8 lipca, godz. 18.00 dr Grzegorz Biszczanik. Moderator dr Izabela Korniluk

15 lipca, godz. 18.00 Przemek Borkowski. Moderator Roman Wojciechowski

22 lipca, godz. 18.00 Alfred Siatecki. Moderator Agnieszka Ginko-Humphries

29 lipca, godz. 18.00 Marzena Rogalska. Moderator red. Elżbieta Wozowczyk-Leszko

5 sierpnia, godz. 18.00 Danuta Newelska. Moderator dr Joanna Kapica-Curzytek

12 sierpnia, godz. 18.00 Jarosław Barańczak. Moderator Czesław Sobkowiak

19 sierpnia, godz. 18.00 Konrad Wojtyła. Moderator dr Janusz Łastowiecki

26 sierpnia, godz. 18.00 Agnieszka Olejnik. Moderator Agnieszka Sobiak

Sala im. Janusza Koniusza, Biblioteka Norwida, al. Wojska Polskiego 9
NA WSZYSTKIE SPOTKANIA WSTĘP WOLNY przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego (maseczka oraz dezynfekcja rąk).

Cykl ,,Z książką na leżaku"  realizowany w ramach akcji "Lato Muz Wszelakich" Zielonogórskiego Ośrodka Kultury.

Cykl ,,Z książką na leżaku'' dofinansowany przez Zielonogórski Ośrodek Kultury. 

 zok

 

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.