plakat2

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze zaprasza do obejrzenia wystawy fotografii Pawła Janczaruka ,,Na wschodzie bez zmian'', w Galerii Biblioteki Norwida.

Paweł Janczaruk – ur. 1964 r. Członek ZPAF i Fotoklubu RP. Dyplom I stopnia ISW Uniwersytetu Zielonogórskiego otrzymał w pracowni malarstwa dr hab. Magdaleny Gryski, prof. UZ. Organizuje Warsztaty Fotowidzenia, prowadzi grupy: PEF-Fabryczna, Fotograficzna Fabryczna i Fotokrates. Na koncie ma 51 wystaw indywidualnych. Uczestniczył w 560 wystawach zbiorowych, gdzie otrzymał 75 nagród. Odznaczony: Srebrnym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Medalem „Zasłużony dla Fotografii Polskiej”, Brązową Odznaką PFSF i Złotą Odznaką LTK.

Prace w kolekcjach prywatnych w Polsce, Holandii, Niemczech, Francji, Czechach i Belgii. Autor dwóch książek o fotografii otworkowej, dwóch o dawnych technikach fotograficznych i kilku mini albumów.

Sztandarowy projekt, który realizuje od 2015 roku to “Baletnice w mieście” https://baletnicawmiescie.wordpress.com/

Od Autora

Od końca II wojny światowej nie było na świecie dnia bez konfliktu zbrojnego. Wojny, powstania, konflikty, napaści, akty terrorystyczne, aneksje, w których codziennie giną ludzie, to codzienność, która stała się normą współczesnego świata (...).

Wystawa podzielona została na 3 części. We wszystkich bohaterami są żołnierzyki z mojego dzieciństwa, czyli sprzed 50. lat. Pierwsza część wystawy to prace wielkoformatowe 150x100 cm, wydrukowane na płótnie metodą termoransferu. Sam obraz został namalowany światłem słonecznym w okrągłej camera obscura, w czasie 30 dni. Podobnie namalowane zostały obrazy w drugiej części wystawy, z tą różnicą, że zastosowana została płaska camera obscura. Następnie wydruk cyfrowy został przeniesiony metodą transferu na szyby 21x15 cm. Ostatnia, trzecia część to portretowe zdjęcia cyfrowe żołnierzyków, przeniesione metodą sitodruku na szyby 30x30 cm i poddane wytrawieniu (…).

Wystawa dostępna do 28 sierpnia 2021

Wydarzenie z udziałem publiczności.

Sala im. Janusza Koniusza WiMBP, al. Wojska Polskiego 9

Wstęp przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego.