plakatWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze oraz Lubuskie Stowarzyszenie Miłośników Działań Kulturalnych Debiut zapraszają 18 października 2018, godz. 18.00 na spotkanie z Andrzejem Jakimowskim, cenionym reżyserem, scenarzystą i producentem.
Przed spotkaniem o godz. 16.30 odbędzie się projekcja filmu „Pewnego razu w listopadzie". Scenariusz i reżyseria: Andrzej Jakimowski. Film otrzymał nagrody m.in.: Zielona Góra (Festiwal Filmu i Teatru) – Grand Prix, Łagów (Lubuskie Lato Filmowe) – Srebrne Grono, Taormina (Międzynarodowy Festiwal Filmów) – Nagroda Główna.


Andrzej Jakimowski – ukończył filozofię na Uniwersytecie Warszawskim i reżyserię na WRiTV UŚ w Katowicach.
Zrealizował między innymi: "Pogłos" (1991) – krótki film fabularny (I nagroda za najlepszy film fabularny na międzynarodowym festiwalu filmów jazzowych Jazz Film Salon w Warszawie, 1991) oraz filmy dokumentalne "Miasto cieni" (nagroda główna Korzenie na Międzynarodowym Festiwalu Filmów i programów Etnicznych "At home" w Krakowie), "Dzyń, dzyń", "Wilcza 32" (nagroda główna Gryf na Przeglądzie Form Dokumentalnych w Szczecinie, 1999). Jego pełnometrażowy debiut fabularny "Zmruż oczy" obejrzało prawie 100 tysięcy widzów. Film otrzymał szereg festiwalowych wyróżnień, m.in. Nagrodę Specjalną Jury w Gdyni, Srebrne Grono w Łagowie, wyróżnienie FIPRESCI w Mannheim oraz "Paszport Polityki". W 2007 roku otrzymał Złote Lwy na 32. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za film „Sztuczki". Za ten film dostał też Orła 2008 w kategorii "Najlepsza reżyseria". W 2012 zrealizował film „Imagine", za który otrzymał nagrodę za najlepszą reżyserię oraz nagrodę publiczności na Warszawskim Festiwalu Filmowym. W 2017 nakręcił w oparciu o własny scenariusz film „Pewnego razu w listopadzie".

Członek Polskiej Akademii Filmowej. Współzałożyciel i w latach 2005-2008 wiceprezes Stowarzyszenia FILM 1,2. Od roku 2017 członek Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

 


Pewnego razu w listopadzie
(dramat obyczajowy)
Polska 2017
1 godz. 32 min.
Scenariusz, reżyseria Andrzej Jakimowski
Zdjęcia Adam Bajerski
                                                                           Muzyka Tomasz Gąssowski
                                                                           Obsada m.in. Agata Kulesza, Grzegorz Palkowski

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.