Adrienne Barman - „Narwańcy, uwodziciele, samotnicy. Atlas tych, co fruwają, skaczą i nurkują”
Jeśli lubicie zwierzęta, ta książka jest dla Was! To nietypowy atlas – w postaci picturebooka z mnóstwem różnej zwierzyny. Książka jest barwna, a zwierzęta są przedstawione w ruchu, oddane bardzo realistycznie, niemal jak żywe.
Elif Shafak, „10 minut i 38 sekund na tym dziwnym świecie”
Leila ma bardzo trudne życie. Pochodzi z tureckiej prowincji, gdzie dorasta w tradycyjnej muzułmańskiej rodzinie, u boku ojca i jego dwóch żon. Jedna z nich nie może mieć dzieci i decyzją ojca matką Leili staje się ta, która jej nie urodziła. Odebranie córki biologicznej rodzicielce jest powodem problemów psychicznych kobiety.
Chris Haughton - ,,Trochę się zgubiłam''
Ta twardostronicowa książeczka dla najmłodszych czytelników w przezabawny sposób przedstawia historię małej sówki, która się zgubiła.
Arkadiusz Bartosiak, Łukasz Klinke - ,,Andrzej Seweryn – Ja prowadzę!''
Andrzej Seweryn – ikona filmu i teatru, przedstawiciel najlepszego, polskiego aktorstwa w wywiadzie o nim samym. Rozmowa, której długo po przeczytaniu nie da się zapomnieć. Wspomnienia z dzieciństwa, etapy pracy zawodowej, prawdziwa twarz kina i teatru, kropla polityki i przemyślenia nad sensem życia.
Annie Barrows - ,,Nierozłączki. Lilka i Pestka''
Pestka to bardzo energiczna i żywiołowa dziewczynka. Mama namawia ją, by zaprzyjaźniła się z nową, grzeczną sąsiadką. Właśnie ta grzeczność Pestce przeszkadza najbardziej, bo według niej oznacza to nudę.
Gabriela Gargaś – Saga o rodzinie Dobrzyńskich – „Kiedyś się odnajdziemy” i „Zawsze będziemy razem”
Czy zawsze mamy wybór? Czy to życie wybiera za nas. Czy splot nieszczęśliwych okoliczności może być początkiem czegoś dobrego? Jak bardzo sami komplikujemy sprawy, nie poddając się przeznaczeniu? Czy miłość i przyjaźń wystawiona na próbę ma jeszcze szansę na odbudowę? W jaki dziejowa zawierucha wpływa na zmianę wartości, poglądów i stosunek do najbliższych?
Katarzyna Ryrych - ,,Maneki-neko'
Maneki-neko, czyli kot z podniesioną łapką, uznawany jest za talizman przynoszący szczęście. Jednak nie pisane ono było Eryce – bohaterce książki Katarzyny Ryrych.
Jessica Townsend - seria "Navermoor", tom 1 "Przypadki Morrigan Crow"
Jest to książka fantasy dla młodzieży napisana przez Australijkę. Główna bohaterka - Morrigan Crow - jest za wszystko obwiniana, nawet za to co się jeszcze nie wydarzyło. Wszyscy ludzie w mieście się jej boją.
Harriet Muncaster - ,,Isadora Moon idzie do szkoły''
Autorka książki wykorzystuje powszechny w literaturze motyw wampira i elfa, i tworzy półwampirkę, półelfkę - jedyną w swoim rodzaju. Realizm przenika się ze światem nadprzyrodzonym i ten ostatni dominuje w książce „Isadora Moon idzie do szkoły”.
Jakub Małecki - ,,Horyzont''
„Horyzont” Jakuba Małeckiego przeplata dwie historie. Jedną jest historia Mańka – 36 letniego weterana, który wrócił z misji w Afganistanie, cierpi na zespół stresu pourazowego i nie potrafi odnaleźć się w tzw. normalnym świecie.
Tina Oziewicz, Rita Kaczmarska - ,,Awaria elektrowni''
Ten złowieszczo brzmiący tytuł kryje za sobą zaskakująco pokrzepiającą historię o ciemności, gdy w mieście gasną wszystkie elektryczne światła...
Clare Pooley "Cała Prawda o Miłości"
Książka ta zawiera ciekawą historię kilkorga ludzi, którzy za sprawą pewnego zeszytu zmieniają swoje życia.
Adam Święcki - ,,Pan Łasuch Miś''
Alarm! W naszej dziupli buszował miś! Pan Łasuch Miś to komiks dla dzieci, nawet dla tych bardzo małych.
Jorn Lier Horst – ,,Operacja pirat''
Kiedy Tiril i Oliwier wchodzą do swojego Biura Detektywistycznego nr 2 od razu wiedzą, że coś jest nie tak. Wybita szyba, fruwające kartki. Z szybkością błyskawicy biegną do szafki, w której schowali... O nie! Ktoś zabrał skarb!
Manuela Kalicka – ,,Koniec i początek''
Co musi się skończyć, żeby zaczynać od podstaw? Jak kres znanego, bezpiecznego życia wpływa na planowanie kolejnego, nowego etapu? Ile da się zapomnieć, żeby odnaleźć siebie na nowo? Czy nowe realia wymażą wspomnienia o dawnych, lepszych czasach?
Reeli Reinaus - ,,Żona dla taty!''
Czy trudno jest znaleźć prawdziwą miłość? Co wspólnego ma z tym chemia, amulety, zegar biologiczny czy nietypowe hobby?
Urszula Zajączkowska - ,,Patyki, badyle”
Książka ,,Patyki, badyle” nominowana w 2019 roku do prestiżowej nagrody ,,Paszporty Polityki” jest pod wieloma względami wyjątkowa. Autorka zabiera nas w podróż do świata roślin, który nie tworzy tła, ale jest równorzędną przestrzenią, rządzącą się prawami wzrostu i śmierci, rozkwitu i obumierania, piękna i brzydoty, wielkości i ulotności.
Małgorzata Sidz - ,,Kocie chrzciny. Lato i zima w Finlandii''
W roku, w którym ma premierę głośny film o Tove Jansson, a na świecie króluje powszechne przekonanie o najlepszej edukacji fińskiej, Wydawnictwo Czarne wydaje książkę Małgorzaty Sidz – „Kocie chrzciny. Lato i zima w Finlandii”.
John Burningham - ,,Prezent gwiazdkowy dla Korneliusza Klopsa''
Czy znacie kogoś, kto choćby wyrwany z łóżka, jedynie w piżamie, po wcześniejszym objechaniu całego świata będzie miał jeszcze siłę i determinację, by dokończyć misję? Nie lada misję, bo dostarczenie ostatniego, zapomnianego prezentu gwiazdkowego!
Anna Paszkiewicz - „Prawy i Lewy”
Czy tworząc parę można tak bardzo różnić się od siebie? Oczywiście! Takie są właśnie buty Madzi – Prawy i Lewy.
Knut Hamsun - "Pan", "Wiktoria", "Marzyciele''
Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazała się książka Knuta Hamsuna (laureata Nagrody Nobla z 1920 r.), która zawiera trzy jego powieści: "Pan" z 1894 roku, "Wiktoria" z 1898 roku i "Marzyciele" z 1904 r.
Emily Bone - ,,Wielka księga wiedzy. Skąd się bierze jedzenie''
Zastanawialiście się kiedyś czy Wasze dzieci wiedzą tak, zdaje się banalną, rzecz jak skąd bierze się jedzenie? Zapewne nie, bo każdy dorosły ma świadomość, że warzywa nie rosną na sklepowych półkach, ale co dla rodziców wydaje się naturalne, dla pociech niekoniecznie. Książka Emily Bone pokazuje w jak sposób rosną zboża, warzywa, owoce, nasiona, grzyby i co z nimi zrobić, aby nadawały się do spożycia.
Wiktoria Gische - ,,Niespokojne lata”
Nie tylko z okazji 11 listopada – Narodowego Święta Niepodległości warto sięgnąć po książki oddające klimat tamtych czasów – zarówno lat poprzedzających 1918 rok, jak i dwudziestolecia międzywojennego. Jedną z takich książek jest wydana w tym roku powieść Wiktorii Gische „Niespokojne lata”.
Kiran Millwood Hargrave - ,,Kobiety z Vardø''
Żyjąc na warunkach, które dyktuje natura, zmagając się z jej siłami i nieuchronnością, ciężko utrzymać indywidualizm i kobiecą delikatność. Kiedy nagle staje się przed koniecznością utrzymania przy życiu rodziny i samotną odpowiedzialnością za codzienność, nie można pozwolić sobie na słabość. Słabi umierają, silni trwają dalej. Silni jak mężczyźni, których już nie ma. W domu, który dawno domem być przestał…
Tomasz Samojlik - ,,Żubr Pompik - Milczenie orlika''
"Żubr Pompik - Milczenie orlika" to juz 18 część serii przyrodniczej dla dzieci, napisanej i zilustrowanej przez Tomasza Samojlika. Cykl "Wyprawy" zabiera młodych czytelników - dzieci od lat trzech , do polskich parków narodowych.
Philip Bunting - ,,Jak się tu znaleźliśmy?''
Książka ,,Jak się tu znaleźliśmy?'' Philipa Buntinga jest świetną propozycją dla najmłodszych czytelników, choć rodzice, czytając ją swoim pociechą, z pewnością także będą się świetnie bawić. Jest to treściwa opowieść o tym jak powstało życie, a właściwie sięga jeszcze dalej, ukazując króciutko, jak powstała Ziemia.
Janusz Leon Wiśniewski – ,,Nazwijmy to miłość''
Uczuć nie należy definiować. Najmniejsza emocja ma wiele odcieni, w zależności od tego, kto jej aktualnie doświadcza. Ile odcieni ma miłość – to najbardziej niedefiniowalne z uczuć? Czy można ją sklasyfikować i „wykroić” szablon, dzięki któremu z całą pewnością poznamy, że to ona? Kto się odważy? Kto będzie otwarty na polemikę o tym najtrudniejszym z uczuć?
Peter Kavecký i Adrián Macho - ,,Gerda. Historia wieloryba''
„Gerda” to opowieść o małej wielorybicy, która wychowuje się pod czujnym okiem rodziców oraz w towarzystwie ukochanego brata – Larsa. Pewnego dnia cały świat Gerdy zmienia się – jej rodzina znika, a wraz z nią wszystko to, co kochała.
Filip Zawada - „Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek”
Wiemy z „Baśni” Andersena, że dzieciom wolno więcej. Mogą powiedzieć, że „król jest nagi” i dopiero wtedy wszystkim otworzą się oczy. Dziecko może, ma prawo nie rozumieć konwenansów, praw ekonomii i całej złożoności życia społecznego, natomiast widzi wszystko prościej i często potrafi rozbawić, wzruszyć lub zawstydzić dorosłego, bo wydobywa z niego skrywane emocje.
Agata Widzowska - ,,Psierociniec. Kocia lista życzeń''
Sięgając po książkę, spodziewałam się kolejnej przyjemnej lektury do poduszki. Na wyciszenie, na zaśnięcie... Nic bardziej mylnego! Psierociniec czyta się jednym tchem! Na raz! Tu i teraz!
Marek Niedźwiecki - ,,Dyrdymarki''
Książka, na którą czekaliśmy wyjątkowo niecierpliwie. O ile poprzednie: „Radiota” czy „Australijczyk” opowiadały o pracy, pasji i podróżach jednego z najsłynniejszych głosów Radia, o tyle najnowsza, „Dyrdymarki”, stanowi pewne podsumowanie o charakterze sentymentalnym.
Magda Łucyan - ,,Powstańcy''
Aby sięgnąć po tę książkę, wcale nie trzeba być wielkim miłośnikiem historii. Nie trzeba być też znawcą Powstania Warszawskiego od A do Z. Wystarczy po prostu BYĆ, posiadać parę oczu i chęć do przeczytania o czasach niezwykłych. Dodam - historiach opowiadanych z pierwszej ręki, bowiem Magda Łucyan w ,,Powstańcach'' nie rozmawia z nikim innym, jak właśnie z naocznymi świadkami 63 dni chwały. A później, po przeczytaniu? Oddać się głębokiej zadumie i relfeksji, bo tego rodzaju książki nigdy nie odbijają się w naszych głowach głuchym echem... Wręcz przeciwnie - krzyczą i nie dają o sobie zapomnieć.
Roksana Jędrzejewska-Wróbel - ,,Pracownia Aurory''
Aurora prowadzi niecodzienną pracownię - zajmuje się naprawą złamanych serc. Zawód piękny, ale czy w dzisiejszych czasach jeszcze potrzebny? Skoro zegarmistrz, szewc czy krawiec powoli odchodzą w niepamięć, może również to czas na zamknięcie i tej pracowni?
Remigiusz Mróz - ,,Lot 202''
Wcale nie jest tak, że Remigiusz Mróz nudzi dużą ilością wydawanych książek, które tak naprawdę są do siebie łudząco podobne. Kto zna tego autora ten wie, że król polskiego kryminału raz na jakiś czas rzuca swoim czytelnikom coś z zupełnie innej bajki. A przynajmniej – coś, co wydaje się być z innej bajki. Takim tytułem jest właśnie ,,Lot 202’’, który łączy w sobie dwa, wydawałoby się skrajnie odległe wydarzenia – porwanie samolotu, którym leci premier oraz samobójstwo młodego chłopaka w Opolu.
Thierry Robberecht - ,,O wilku, który wypadł z książki''
Regał w pokoju dziecięcym był przepełniony książkami. Jedna z nich spadła na podłogę i z bajki wypadł wilk. W swojej historyjce był strasznym wilkiem z ostrymi kłami, ale w pokoju, w którym się znalazł stanął oko w oko z ogromnym czyhającym kotem...
Tom Percival - ,,Zmartwienie Róży''
Cudowna książka dla najmłodszych czytelników. Opowiada wspaniałą historię dziewczynki imieniem Róża, która na swojej drodze pierwszy raz spotyka zmartwienie. Książka ta pokazuje jak mocno uczucie to może wpłynąć na dziecko, jak łatwo można go nie zauważyć i jak szybko mała rzecz może urosnąć do ogromnych rozmiarów.
Jane Harper - ,,Stracony''
"Stracony" to trzeci, bardzo klimatyczny kryminał australijskiej pisarki Jane Harper. Pozornie zgodna rodzina i kilku pracowników, nikt nie mógł i nie miał powodu by pozbyć się Camerona, a jednak nie żyje - zostaje znaleziony na środku pustyni.
Margaret Atwood - ,,Testamenty''
„Opowieść Podręcznej” – to było wyzwanie. Mocna, pozbawiona refleksji nad emocjami czytelnika książka Margaret Atwood miała być tą jedyna i ostatnią z trudnej tematyki, która podjęła. Po trzydziestu latach „nakłaniania” autorki do napisania drugiej części okazuje się, że była tylko preludium, przedsionkiem do czegoś co zwala z nóg i nie pozwala zasnąć. Tak powstaje druga część, książka, której miało nie być, której powstania obawiała się sama twórczyni: „TESTAMENTY”
Jim Helmore i Richard Jones - ,,Papierowe samoloty''
Książka opowiada o dwójce przyjaciół, którzy jako dzieci mieszkali obok siebie. Uwielbiali się razem bawić i beztrosko spędzać czas. Mieli wspólną pasję, tworzenie papierowych samolotów. Jednakże, jak to w życiu czasem bywa, musieli się rozstać, gdyż Ben się wyprowadził i to bardzo daleko...
Tomasz Samojlik, Marcin Podolec, Agata Mianowska - ,,Bardzo dzika opowieść. 1. Las złamanych serc''
Komiks o środowisku, o tematyce ekologicznej... kto zna Tomasza Samojlika ten świetnie orientuje się, że taka pozycja wcale nie musi wiać nudą – przeciwnie, można się przy niej zarówno pośmiać, jak i dowiedzieć wielu ciekawostek o życiu zwierząt i nie tylko.
Jennifer Worth - „Zawołajcie położną”
Niesamowity, wzruszający zapis pracy położnej w Londynie w latach pięćdziesiątych XX wieku. Zaskakujące zwroty akcji, nieprzewidywalne rozwiązania.
Katarzyna Magiera, ,,(Nie)sława''
„(Nie)sława” Kasi Magiery to pierwszy tom z cyklu krakowskiego
W Krakowie zorganizowany zostaje zjazd znanych osób z pierwszych stron gazet. Niestety wieczór nie należy do udanych. Nieopodal zostają znalezione zwłoki dziennikarki opisującej życie celebrytów. Dochodzenie w sprawie prowadzi para śledczych.
Tom Percival - ,,Nietypowy Adaś''
Z całą pewnością można stwierdzić, że rozumienie świata dziecka jest bardziej drobiazgowe niż dorosłego. Adaś to mały chłopiec, któremu urosły skrzydła, po chwilowej ekscytacji, postanowił schować je pod płaszczem, bał się wyróżniać. Był to według niego sposób, aby stać się typowym chłopcem. Po czasie zauważył jednak, że większość z jego przyjaciół, ma podobny sekret.
Józef Tischner, "Krótki przewodnik po życiu"
Jak trudno w dzisiejszych czasach wyłuskać z fal zalewających nas pseudo poradników wartościową i mądrą książkę. Taką, w której autor nie poucza, a wskazuje kierunek. Nie sprawdza, a daje nam dowolność interpretacji. Nie jest wszechwiedzącym mentorem, a przyjacielem czytelnika. Uczy, a nie poucza. I rozumie. Jak nikt.
Ali Standish, „Dom Na Górze” [literatura dziecięca i młodzieżowa]
Czym jest dom? Odpowiedź niby jest prosta, ale czy na pewno? Yasmeen ma swój dom, ale wciąż czuje, że jej czegoś brak, choć pozostali mieszkańcy, na nic nie narzekają.
Katarzyna Baniewicz-Kowalczyk - ,,Wszyscy jesteśmy wyjątkowi''
„Wszyscy jesteśmy wyjątkowi” Katarzyny Baniewicz-Kowalczyk to obrazkowa powieść dla dzieci młodszych, która składa się z dziewięciu opowiadań. Bohaterami są różne zwierzęta: nosorożec, mrówka, pająk, zając, jeż i inne.
Kiera Cass - ,,Narzeczona''
„Narzeczona” to najnowsza powieść Kiery Cass – autorki bestsellerowej serii „Rywalki”. Główna bohaterka, lady Hollis Brite, dorasta na zamku wśród dostojnych dam. Wyróżnia się jednak swoim pozytywnym nastawieniem do świata, szczerością i pogodą ducha. Swoją radością i usposobieniem przyciąga uwagę króla Koroanii, Jamesona.
Rybka Aleksandra - „Pokaż mi swoją bibliotekę...”
...a powiem Ci kim jesteś. Wybierając określone książki, ich treść i gatunek czytelnik kieruje się zaspokajaniem pewnych nieuświadomionych potrzeb. Autorka w wywiadach przyznała, że przy pierwszych odwiedzinach kieruje wzrok na półkę z książkami (stąd też osobliwy tytuł). Poznaje wówczas z jaką osobowością ma do czynienia. Ukazuje, jaki stosunek mają słynni pisarze, dziennikarze, felietoniści, krytycy literatury, tłumacze i znawcy literatury oraz języka do swoich bibliotek domowych.
B.A. Paris „Dylemat”
Nadchodzą czterdzieste urodziny Livii, święto na które czekała bardzo długo. Zaplanowała swoje przyjecie urodzinowe w najdrobniejszym szczególe. W tym ważnym dla niej dniu obecne mają być wszystkie najbliższe jej osoby, wszystkie oprócz jej córki Marni, studiującej za granicą. Wydawałoby się, że nieobecność córki powinna zasmucić kobietę, ona jednak wydaje się cieszyć z takiego obrotu spraw. Dlaczego? Na przyjęciu zamierza bowiem wyjawić mężowi sekret związany z ich córką...
Aleksandra i Daniel Mizielińscy - Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych
Jeśli znacie książki Aleksandry i Daniela Mizielińskich, wiecie czego się spodziewać po tym rewelacyjnym duecie autorów i jednocześnie ilustratorów. Wcześniejsze tytuły, jak np. „Mapy”, seria „Miasteczko Mamoko” czy „Pod ziemią, pod wodą”, spotkały się z ciepłym przyjęciem przez czytelników.
Philippa Gregory – Mokradła
Kiedy czasy są trudne i niespokojne, liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo rodziny. Kiedy los doświadcza głodem, ubóstwem i pracą ponad siły, trudno zachować człowieczeństwo. Jeszcze trudniej narażać bliskich, pomagając komuś, kto może sprowadzić śmierć. Najtrudniej jednak jest utrzymać swoje uczucia na wodzy, kiedy rozum przegrywa z głosem serca, a wyznawane wartości z emocjami...
Agata Bizuk "Zielona 13"
Zielona 13. Stara, przedwojenna kamienica. Mieszkają tu zwykli ludzie, którzy na pozór się znają doskonale. Spotkamy tam między innymi: Szczepana, właściciela kota, przyszłego rozwodnika, świeżo porzuconego przez żonę; Mariolę, panią do towarzystwa, wiecznie szukającej swojego miejsca na ziemi oraz osterunkowego Krzysztofa, który już wkrótce zostanie ojcem.
Anna Sakowicz "Listy do A. Mieszka z nami Alzheimer" [literatura dziecięca i młodzieżowa]
Pewnego dnia do Anielki i jej rodziny wprowadza się babcia. Wszyscy zawsze byli z nią bardzo zżyci. Jednak babcia nie zachowuje się tak, jak dawniej. Coraz częściej zapomina, myli imiona, przekręca słowa. Dziewczynka podejrzewa, że wraz z babcią, w ich domu pojawił się tajemniczy pan – Pan A. Według niej, to jego sprawka, że babcia nie jest tą samą osobą, a w domu zagościł smutek.
Michele Harrison ,,Szczypta magii'' [literatura dziecięca i młodzieżowa]
Kto z nas nie chciałby zasmakować choć szczypty magii? Ową magię poznały trzy siostry Wspaczne. Pewnego dnia jedna z nich, Betty, postanowiła opuścić wyspę, na której mieszkała jej rodzina, w poszukiwaniu przygód. Zabrała ze sobą najmłodszą z nich – Charlie.
Wyprawa obfita była w różne perypetie, ale to nic w porównaniu z tym, co zapoczątkowała.
Paulina Handel "Pusta noc''
„Bo oni wszyscy pochodzą ze świata umarłych (…) Nieważne, czy to upiór, który powstał z grobu, czy duch będący zaledwie echem wspomnień żyjących.”
Niewielkie miasteczko. Stary cmentarz miejski. Miejsce odcięte od świata żywych. Na co dzień jedyną ludzką istotą tam przebywającą jest nocny stróż, który zapala wygasłe znicze i zmiata zeschłe liście z porzuconych grobów. Na pozór miejsce spoczynku, jakich wiele, jednak w rzeczywistości to miejsce pełne magii, upiorów i duchów.
Marcin Radwański "Kolekcjoner"
Jak u Hitchcocka - „najpierw trzęsienie ziemi, a potem napięcie będzie narastać” – tak
w skrócie można nazwać najnowszy kryminał Marcina Radwańskiego „ Kolekcjoner”, będący kontynuacją książek pt. „Nie odrzucaj mnie” i „Danie główne”. Kolejne śledztwo komisarza Tondera ujawnia makabryczną, wcale nie tak oczywista w interpretacji zbrodnię...
Irene Marienborg "Pola mówi: lubię piec!" [literatura dziecięca i młodzieżowa]
Pola chce przygotować ciasto na przyjazd babci. Szykuje wszystkie potrzebne składniki, miesza je, łączy i smakuje. Pokazuje, jak świetnie można się bawić podczas przygotowań do pieczenia. Pokazuje także, że czasami, mimo wielkich starań, zdarzają się drobne potknięcia. Najważniejsze, że dorosły jest obecny, czuwa i pomaga przy pracy.
Czy Poli uda się wykonać ciasto dla babci? Przekonajcie się sami.
Pieczenie czy gotowanie to dobry moment na obserwacje, doświadczanie i próbowanie, ale również pretekst do wspólnego spędzenia czasu. Może i was do tego zainspiruje Pola?
Książka adresowana jest dla najmłodszych czytelników od 2 roku życia.
Poleca: Natalia Kononowicz
Anna Ficner-Ogonowska "Jeśli zatęsknię"
Kiedy słowo „miłość” staje się tylko wytartym frazesem, a bliski człowiek nagle staje się obcy - cały znany nam świat może przestać istnieć. Jedyne, czego wtedy pragniemy to zaszyć się w miejscu gdzie nikt nas nie znajdzie i rozdrapywać sukcesywnie zadane rany... Dobrze, jeśli przy nas są sprawdzeni przyjaciele, którzy nie dadzą nam pogrążyć się w odmętach rozpaczy. I dobrze, jeśli temu się poddamy.
Philip Bunting "Wspaniała mądrość mrówek" [literatura dziecięca i młodzieżowa]
Czy możemy nauczyć się czegoś od mrówek? Może niektórym z was wyda się to dziwne, ale tak.
Z książki dowiecie się między innymi o tym, co lubią, czego unikają, jak porozumiewają się te owady, jak wygląda ich kolonia, oraz jakie role pełnią w niej poszczególne mrówki.
Autor tekstu, który jednocześnie zadbał o szatę graficzną, w zabawny sposób przedstawił świat tych owadów. Ciekawostką są zebrane porady dla nas – ludzi – i naszej planety.
Książka przeznaczona jest do wspólnego, rodzinnego czytania. Jest dobrą propozycją dla osób, które lubią obserwować przyrodę. Zachęcamy do zapoznania się z nią. Może sami odkryjecie, w jaki jeszcze sposób mrówki mogą nas inspirować?
Katarzyna Ryrych "Lato na Rodos" [literatura dziecięca i młodzieżowa]
Wakacyjny czas sprzyja wyjazdom, także tym zagranicznym. Czasami, z różnych powodów nie udaje się jednak wyjechać na wczasy. To właśnie spotkało Porszaka, który został zmuszony do spędzenia wakacji w inny sposób. Okazuje się, że można rewelacyjnie bawić się nie tylko na greckiej wyspie Rodos. Wiele atrakcji zapewniają także Rodzinne Ogródki Działowe (Ogrodzone Siatką), w skrócie RODOS.
Olga Rudnicka "Oddaj albo giń!"
Biblioteka to miejsce spokojne i przecież „Nie ma nic nudniejszego niż życie bibliotekarki”.
Takie zdanie ma główna bohaterka powieści Olgi Rudnickiej pt. "Oddaj albo giń!”. Jak bardzo można się czasem mylić!