olka„Opowieść Podręcznej” – to było wyzwanie. Mocna, pozbawiona refleksji nad emocjami czytelnika książka Margaret Atwood miała być tą jedyna i ostatnią z trudnej tematyki, która podjęła. Po trzydziestu latach „nakłaniania” autorki do napisania drugiej części okazuje się, że była tylko preludium, przedsionkiem do czegoś co zwala z nóg i nie pozwala zasnąć. Tak powstaje druga część, książka, której miało nie być, której powstania obawiała się sama twórczyni: „TESTAMENTY”

121349364 756318611765078 7780187174159971624 nKsiążka opowiada o dwójce przyjaciół, którzy jako dzieci mieszkali obok siebie. Uwielbiali się razem bawić i beztrosko spędzać czas. Mieli wspólną pasję, tworzenie papierowych samolotów. Jednakże, jak to w życiu czasem bywa, musieli się rozstać, gdyż Ben się wyprowadził i to bardzo daleko...

 

 

 

 

 

 

KomixKomiks o środowisku, o tematyce ekologicznej... kto zna Tomasza Samojlika ten świetnie orientuje się, że taka pozycja wcale nie musi wiać nudą – przeciwnie, można się przy niej zarówno pośmiać, jak i dowiedzieć wielu ciekawostek o życiu zwierząt i nie tylko.

 

 

 

  

zawolajNiesamowity, wzruszający zapis pracy położnej w Londynie w latach pięćdziesiątych XX wieku. Zaskakujące zwroty akcji, nieprzewidywalne rozwiązania. 

 

 

 

 

 

 

nieslawa„(Nie)sława” Kasi Magiery to pierwszy tom z cyklu krakowskiego

W Krakowie zorganizowany zostaje zjazd znanych osób z pierwszych stron gazet. Niestety wieczór nie należy do udanych. Nieopodal zostają znalezione zwłoki dziennikarki opisującej życie celebrytów. Dochodzenie w sprawie prowadzi para śledczych.

 

 

 

 

9788380739215Z całą pewnością można stwierdzić, że rozumienie świata dziecka jest bardziej drobiazgowe niż dorosłego. Adaś to mały chłopiec, któremu urosły skrzydła, po chwilowej ekscytacji, postanowił schować je pod płaszczem, bał się wyróżniać. Był to według niego sposób, aby stać się typowym chłopcem. Po czasie zauważył jednak, że większość z jego przyjaciół, ma podobny sekret.

 

 

 

 

krotki przewodnik po zyciuJak trudno w dzisiejszych czasach wyłuskać z fal zalewających nas pseudo poradników wartościową i mądrą książkę. Taką, w której autor nie poucza, a wskazuje kierunek. Nie sprawdza, a daje nam dowolność interpretacji. Nie jest wszechwiedzącym mentorem, a przyjacielem czytelnika. Uczy, a nie poucza. I rozumie. Jak nikt.

 

 

 

dom na gorzeCzym jest dom? Odpowiedź niby jest prosta, ale czy na pewno? Yasmeen ma swój dom, ale wciąż czuje, że jej czegoś brak, choć pozostali mieszkańcy, na nic nie narzekają.

 

 

 

dzieci„Wszyscy jesteśmy wyjątkowi” Katarzyny Baniewicz-Kowalczyk to obrazkowa powieść dla dzieci młodszych, która składa się z dziewięciu opowiadań. Bohaterami są różne zwierzęta: nosorożec, mrówka, pająk, zając, jeż i inne.

 

 

 

narzeczona„Narzeczona” to najnowsza powieść Kiery Cass – autorki bestsellerowej serii „Rywalki”. Główna bohaterka, lady Hollis Brite, dorasta na zamku wśród dostojnych dam. Wyróżnia się jednak swoim pozytywnym nastawieniem do świata, szczerością i pogodą ducha. Swoją radością i usposobieniem przyciąga uwagę króla Koroanii, Jamesona.

 

 

 

kotek...a powiem Ci kim jesteś. Wybierając określone książki, ich treść i gatunek czytelnik kieruje się zaspokajaniem pewnych nieuświadomionych potrzeb. Autorka w wywiadach przyznała, że przy pierwszych odwiedzinach kieruje wzrok na półkę z książkami (stąd też osobliwy tytuł). Poznaje wówczas z jaką osobowością ma do czynienia. Ukazuje, jaki stosunek mają słynni pisarze, dziennikarze, felietoniści, krytycy literatury, tłumacze i znawcy literatury oraz języka do swoich bibliotek domowych.

 

 

dylemiiNadchodzą czterdzieste urodziny Livii, święto na które czekała bardzo długo. Zaplanowała swoje przyjecie urodzinowe w najdrobniejszym szczególe. W tym ważnym dla niej dniu obecne mają być wszystkie najbliższe jej osoby, wszystkie oprócz jej córki Marni, studiującej za granicą. Wydawałoby się, że nieobecność córki powinna zasmucić kobietę, ona jednak wydaje się cieszyć z takiego obrotu spraw. Dlaczego? Na przyjęciu zamierza bowiem wyjawić mężowi sekret związany z ich córką... 

 

 

11Jeśli znacie książki Aleksandry i Daniela Mizielińskich, wiecie czego się spodziewać po tym rewelacyjnym duecie autorów i jednocześnie ilustratorów. Wcześniejsze tytuły, jak np. „Mapy”, seria „Miasteczko Mamoko” czy „Pod ziemią, pod wodą”, spotkały się z ciepłym przyjęciem przez czytelników.

 

 


9Kiedy czasy są trudne i niespokojne, liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo rodziny. Kiedy los doświadcza głodem, ubóstwem i pracą ponad siły, trudno zachować człowieczeństwo. Jeszcze trudniej narażać bliskich, pomagając komuś, kto może sprowadzić śmierć. Najtrudniej jednak jest utrzymać swoje uczucia na wodzy, kiedy rozum przegrywa z głosem serca, a wyznawane wartości z emocjami...

 

 

IMG 9637Zielona 13. Stara, przedwojenna kamienica. Mieszkają tu zwykli ludzie, którzy na pozór się znają doskonale. Spotkamy tam między innymi: Szczepana, właściciela kota, przyszłego rozwodnika, świeżo porzuconego przez żonę; Mariolę, panią do towarzystwa, wiecznie szukającej swojego miejsca na ziemi oraz osterunkowego Krzysztofa, który już wkrótce zostanie ojcem.

IMG 9667Pewnego dnia do Anielki i jej rodziny wprowadza się babcia. Wszyscy zawsze byli z nią bardzo zżyci. Jednak babcia nie zachowuje się tak, jak dawniej. Coraz częściej zapomina, myli imiona, przekręca słowa. Dziewczynka podejrzewa, że wraz z babcią, w ich domu pojawił się tajemniczy pan – Pan A. Według niej, to jego sprawka, że babcia nie jest tą samą osobą, a w domu zagościł smutek.

magijaKto z nas nie chciałby zasmakować choć szczypty magii? Ową magię poznały trzy siostry Wspaczne. Pewnego dnia jedna z nich, Betty, postanowiła opuścić wyspę, na której mieszkała jej rodzina, w poszukiwaniu przygód. Zabrała ze sobą najmłodszą z nich – Charlie. 

Wyprawa obfita była w różne perypetie, ale to nic w porównaniu z tym, co zapoczątkowała. 

 

 

rniwiar

„Bo oni wszyscy pochodzą ze świata umarłych (…) Nieważne, czy to upiór, który powstał z grobu, czy duch będący zaledwie echem wspomnień żyjących.”

Niewielkie miasteczko. Stary cmentarz miejski. Miejsce odcięte od świata żywych. Na co dzień jedyną ludzką istotą tam przebywającą jest nocny stróż, który zapala wygasłe znicze i zmiata zeschłe liście z porzuconych grobów. Na pozór miejsce spoczynku, jakich wiele, jednak w rzeczywistości to miejsce pełne magii, upiorów i duchów.

 

 

2Jak u Hitchcocka - „najpierw trzęsienie ziemi, a potem napięcie będzie narastać” – tak
w skrócie można nazwać najnowszy kryminał Marcina Radwańskiego „ Kolekcjoner”, będący kontynuacją książek pt. „Nie odrzucaj mnie” i „Danie główne”. Kolejne śledztwo komisarza Tondera ujawnia makabryczną, wcale nie tak oczywista w interpretacji zbrodnię...

 

IMG 9647

Pola chce przygotować ciasto na przyjazd babci. Szykuje wszystkie potrzebne składniki, miesza je, łączy i smakuje. Pokazuje, jak świetnie można się bawić podczas przygotowań do pieczenia. Pokazuje także, że czasami, mimo wielkich starań, zdarzają się drobne potknięcia. Najważniejsze, że dorosły jest obecny, czuwa i pomaga przy pracy.

Czy Poli uda się wykonać ciasto dla babci? Przekonajcie się sami.

Pieczenie czy gotowanie to dobry moment na obserwacje, doświadczanie i próbowanie, ale również pretekst do wspólnego spędzenia czasu. Może i was do tego zainspiruje Pola?

Książka adresowana jest dla najmłodszych czytelników od 2 roku życia.

Poleca: Natalia Kononowicz

6Kiedy słowo „miłość” staje się tylko wytartym frazesem, a bliski człowiek nagle staje się obcy - cały znany nam świat może przestać istnieć. Jedyne, czego wtedy pragniemy to zaszyć się w miejscu gdzie nikt nas nie znajdzie i rozdrapywać sukcesywnie zadane rany... Dobrze, jeśli przy nas są sprawdzeni przyjaciele, którzy nie dadzą nam pogrążyć się w odmętach rozpaczy. I dobrze, jeśli temu się poddamy.

 

mrowkiCzy możemy nauczyć się czegoś od mrówek?  Może niektórym z was wyda się to dziwne, ale tak.

Z książki dowiecie się między innymi o tym, co lubią, czego unikają, jak porozumiewają się te owady, jak wygląda ich kolonia, oraz jakie role pełnią w niej poszczególne mrówki.

Autor tekstu, który jednocześnie zadbał o szatę graficzną, w zabawny sposób przedstawił świat tych owadów. Ciekawostką są zebrane porady dla nas – ludzi – i naszej planety.

Książka przeznaczona jest do wspólnego, rodzinnego czytania. Jest dobrą propozycją dla osób, które lubią obserwować przyrodę. Zachęcamy do zapoznania się z nią. Może sami odkryjecie, w jaki jeszcze sposób mrówki mogą nas inspirować?

LatonaRodos malaWakacyjny czas sprzyja wyjazdom, także tym zagranicznym. Czasami, z różnych powodów nie udaje się jednak wyjechać na wczasy. To właśnie spotkało Porszaka, który został zmuszony do spędzenia wakacji w inny sposób. Okazuje się, że można rewelacyjnie bawić się nie tylko na greckiej wyspie Rodos. Wiele atrakcji zapewniają także Rodzinne Ogródki Działowe (Ogrodzone Siatką), w skrócie RODOS.

  

2Biblioteka to miejsce spokojne i przecież „Nie ma nic nudniejszego niż życie bibliotekarki”.

Takie zdanie ma główna bohaterka powieści Olgi Rudnickiej pt. "Oddaj albo giń!”. Jak bardzo można się czasem mylić!

 

 

Niebo maleKażdy ma jakieś Niebo na ziemi. Miejsce, w którym żyje mu się spokojnie i przewidywalnie.

Dopóki powiela schematy i nie próbuje się wyłamać, Niebo jest dla niego bezpiecznym azylem…

 

 

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.