Twój pomysł na news
Wybierz obszar :
 
20 Październik 2020
strzelecko-drezdenecki miedzyrzecki swiebodzinski sulecinski slubicki krosnienski zarski wschowski nowosolski zaganski gorzow zielonagora

Balladyna w Krakowskim Salonie Poezji

Data: N. 6 Wrz, 2020 17:00
Lokalizacja: Biblioteka
Organizator: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida

Pierwsze, po wakacyjnej przerwie, spotkanie Krakowskiego Salonu Poezji w Zielonej Górze połączone z Narodowym Czytaniem Balladyny już 6 września br.!

Balladyna Juliusza Słowackiego w interpretacji znanych zielonogórzan w ramach kolejnej edycji Zielonogórskiego Salonu Poezji. Gospodarz Salonu: Andrzej Buck.
Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Wydarzeniu towarzyszy promocja nowego literackiego periodyku „Pasje literackie" z udziałem zespołu redakcyjnego – red. naczelnego Marcina Radwańskiego, Agnieszki Ginko-Humphries, Halinki Bohuty-Stąpel, Moniki Simonjetz.

6 września, godz. 17.00, Sala im. Janusza Koniusza WiMBP, al. Wojska Polskiego 9

zgłoś plagiat/niewłaściwą treść

Szukaj w kalendarzu