Tym razem Barbara Łakoma, która przez wiele lat pracowała w Muzeum Etnograficznym w Zielonej Górze Ochli, pokazała nam, jak tworzyć tradycyjne wycinanki. Pani Basia nie tylko nauczyła nas tego rękodzieła, ale też podzieliła się jego historią. Bo czy wiedzieliście, że taka wycinanka pochodzi właśnie z naszego kraju? A potem tradycja przeniosła się do innych państw i regionów?
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
_____________________________________________________________________________________________________
W sobotę, 17 czerwca, w mediatece Góra Mediów odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu "Tradycja w barwach nowoczesności. Biblioteka integruje pokolenia". Tym razem rękodzielniczka Maria Biel-Guzik uczyła młodych, jak wyplatać tradycyjne wianki. A młodzi edukowali panią Marię w zakresie mediów społecznościowych i nowoczesnych technologii, w tym obsługi długopisu 3D. Naszej rękodzielniczce bardzo spodobało się to niewielkie nowoczesne urządzenie. Kiedy uczestniczki stworzyły pierwsze dzieła, chwyciły za komórki i sfotografowały je zgodnie z wytycznymi, poznanymi na zajęciach. Wszystko po to, by każdy z uczestników wydarzenia nie tylko zrelaksował się przy rękodziele, ale wyszedł z zajęć z dodatkowymi, bardzo przydatnymi umiejętnościami.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
________________________________________________________________________________
Tradycja w barwach nowoczesności – działamy w mediatece Góra Mediów!
Za nami pierwsze spotkanie w ramach projektu „Tradycja w barwach nowoczesności. Biblioteka integruje pokolenia”. To inicjatywa, która nie tylko łączy rękodzieło i najnowocześniejsze technologie, ale także buduje pozytywne relacje pomiędzy pokoleniem seniorów a młodzieżą oraz dorosłymi. Zasada spotkań jest prosta – rękodzielniczki uczą nas pięknego rzemiosła, młodzi dorośli oraz nastolatkowie edukują zaś artystki w zakresie mediów społecznościowych i promowania się w sieci.
Pani Wiesia pokazała nam, jak tworzyć cuda na szydełku, przy okazji dzieląc się swoimi wspomnieniami z pracy w słynnej Polskiej Wełnie. Potem zgodnie chwyciliśmy za telefony, by nauczyć się, jak w ciekawy sposób fotografować rękodzieło i promować je na Facebooku. Koniec miał również akcent nowoczesny – wspólnymi siłami stworzyliśmy napisy, ale i szydełka przy wykorzystaniu długopisu 3D.
- Kocham Was, jesteście tacy zdolni – mówiła do uczestników pani Wiesia. A oni odwdzięczali się jej dobrym słowem za tę naukę w przemiłej atmosferze. Serce nam rośnie, gdy widzimy, że różne pokolenia świetnie się ze sobą dogadują, jednocześnie ucząc się od siebie nawzajem. O to nam właśnie chodziło!
Przypominamy, że już 17 czerwca o godz. 11.00 odbędą się kolejne warsztaty. Tym razem będziemy robić wianki i stroiki.
Na spotkania obowiązują zapisy pod numerem telefonu: 68 45 32 615, mailowe: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub na FB Góry Mediów.
Liczba miejsc ograniczona, spotkania organizowane są z myślą o młodzieży i młodych dorosłych.
Zadanie współfinansowane ze środków finansowych Urzędu Miasta Zielona Góra.
Zadanie realizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich Zarząd Oddziału w Zielonej Górze.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
______________________________________________________
Te warsztaty połączą pokolenia! Zapraszamy na „Tradycję w barwach nowoczesności”
Mediateka Góra Mediów, mieszcząca się w gmachu głównym Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze, rusza z projektem „Tradycja w barwach nowoczesności. Biblioteka integruje pokolenia”.
W ramach inicjatywy odbędzie się cykl pięciu spotkań – warsztatów plastycznych dla młodzieży i dorosłych. Idea jest prosta – zielonogórskie rękodzielniczki nauczą młodsze pokolenie tradycyjnego rękodzieła (w tym np. robienia ozdobnych wianków, malarstwa, wytwarzania ozdób świątecznych, szydełkowania), zaś młodzi dorośli podzielą się ze starszymi artystkami wiedzą o tym, jak promować rękodzieło w sieci, jak stworzyć atrakcyjne materiały promocyjne i publikować je w mediach społecznościowych.
Rękodzielnicy (często osoby starsze) nauczą się od młodszych mieszkańców swobodnego poruszania się w świecie nowych technologii, młodzi zaś nie tylko udokumentują ginące umiejętności, ale dowiedzą się, jak tworzyć rękodzieło. Celem projektu jest nie tylko szeroko pojęta edukacja, ale również połączenie zapisu tradycji i nowych technologii: obsługi długopisu 3D, cyfrowej fotografii, tworzenia krótkich materiałów wideo oraz mediów społecznościowych.
Każde zajęcia zostaną podzielone na dwie części. Najpierw uczestnicy poznają tajniki danego rękodzieła, następnie młodzi będą uczyć starszych: jak zrobić dobre zdjęcie, krótki materiał filmowy, wpis w mediach społecznościowych, ale i obsłużyć nowoczesne urządzenie, czyli długopis 3D, który będzie wykorzystywany przy pracach rękodzielniczych.
Pierwsze zajęcia z cyklu odbędą się w mediatece Góra Mediów w sobotę, 13 maja. Start o godz. 11.00. Pod okiem Wiesławy Łuczak będziemy tworzyć cuda na szydełku!
Zapisy tel. 68 45 32 615
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zrealizowano przy pomocy finansowej Urzędu Miasta Zielona Góra
Zadanie realizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich Zarząd Oddziału w Zielonej Górze