#detektywinauki

 

Projekt #detektywinauki

realizowany przez WiMBP im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze

(Centrum Biblioteczne dla Dzieci i Młodzieży – Biblioteka Pana Kleksa

i Mediatekę Góra Mediów)

 

Będzie to cykl spotkań i warsztatów dla dzieci i młodzieży w wieku 5-15 lat mający na celu wypromowanie wśród dzieci i młodzieży literatury popularnonaukowej, zachęcenie ich do nauki programowania, a także poprzez zabawę i kreatywne spędzenie czasu w Bibliotece sprawi, że instytucja ta zaistnieje w świadomości uczniów jako miejsce nauki, pasji i rozwoju.

Projekt obejmuje 48 spotkań warsztatowych w trzech blokach tematycznych:

Pasja nauki – spotkania w Bibliotece Pana Kleksa dla klas szkoły podstawowej. W tej części projektu chcielibyśmy pokazać młodzieży jak pasja do nauki może przerodzić się w pomysł na przyszłość i zainspirować ich do własnych poszukiwań naukowych poprzez 4 spotkania z ludźmi nauki i techniki np.: pilot, fizyk, biolog.

Roboto nauka:
– Zajęcia w Biblioteka Pana Kleksa dla dzieci powyżej 5+ przewidują 2 cykle po 4 warsztaty z kodowania z robotem Robobloq Qobo dla grupy 10 osób, dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym i przedszkolnym. Uczestnicy warsztatów poznają podstawy programowania przez zabawę przy użyciu nowoczesnych technik i mat edukacyjnych.
– Zajęcia w Mediatece Góra Mediów dla dzieci powyżej 7+ (klasy 1-4 SP) i dla dzieci 12+ (klasy 4-8 SP) mają zachęcić uczniów do nauki programowania z robotami LEGO. Poprzez zabawę i kreatywne spędzenie czasu uczestnicy będą mogli krok po kroku poznać poszczególne etapy programowania, co zaowocuje konkretnymi umiejętnościami i obyciem z nowoczesnymi technologiami.

Magia nauki – cykl „Eksperymenty w bibliotece” - 4 spotkania dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym w Bibliotece Pana Kleksa polegające na przeprowadzaniu efektownych eksperymentów, na przykład: robienie slimów, wybuchających wulkanów, cieczy nienewtonowskiej czy deszczu w słoikach z ogólnodostępnych produktów.

Konkurs: Nauka, to lubię! – w trakcie trwania projektu Biblioteka Pana Kleksa ogłosi konkurs na ilustrowaną kartę z książki popularnonaukowej z dowolnej dziedziny nauki dla uczniów szkół podstawowych. Prace konkursowe mają zawierać ilustracje oraz fakty. Po konkursie powstanie wystawa, na wernisażu której odbędzie się wręczenie nagród oraz spotkanie autorskie z ilustratorem książek popularnonaukowych. Nagrody przyznane zostaną w trzech kategoriach wiekowych: klasy 1-3, 4-6 i 7-8.

Projekt zakończy spotkanie podsumowujące z uczestnikami warsztatów i spotkań, na którym zaproszony iluzjonista/magik Marcin Gogołowicz pokaże, że nauka to prawdziwa „magia”.

Zaglądajcie na nasze media po kolejne informacje i zapisujcie się do udziału!

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”.

Wkład własny do projektu zapewnił Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego.

 

Szczegółowe informacje o projekcie: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel. 68 45 32 610 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel.68 45 32 615

 

plakat-detektywi-nauki-22_09

 


Drukuj