"Chochoły i inne" - wystawa malarstwa Tomasza Akusza

9-28 marca 
Galeria Biblioteki (parter), al. Wojska Polskiego 9
 

 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida zaprasza 9 marca, godz. 18.00Galeria Biblioteki, na wernisaż wystawy malarstwa "Chochoły i inne" Tomasza Akusza, jednego z najbardziej rozpoznawalnych i oryginalnych współczesnych polskich malarzy.

Tomasz Akusz urodził się w 1957 roku w Poznaniu. W roku 1985 ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych (PWSSP) w Poznaniu, gdzie studiował na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Malarz, grafik, performer, aktor, twórca scenografii teatralnych. Pomysłodawca i realizator licznych festiwali, akcji plenerowych, happeningów malarskich, artystycznych, rzeźbiarsko-malarskich i rzeźbiarskich oraz wielu wystaw. Projektant i wykonawca niezwykłych instalacji przestrzennych i rzeźb. Pomysłodawca i założyciel Grupy Artystycznej Opcje oraz współzałożyciel Grupy Artystycznej Zak. W latach 80. współpracował m.in. z Teatrem Pantomimy Nurt, Teatrem Maya i Teatrem Polskim w Poznaniu. Uczestnik wielu międzynarodowych festiwali teatralnych i spotkań twórczych zarówno w Polsce; Wrocławiu, Szczecinie, Łodzi, ale również za granicą; we Francji, Belgii, Anglii, Portugalii, Włoszech, Szwajcarii oraz Holandii. Autor imponującej liczby wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju m.in. Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Rzeszowie, Warszawie oraz za granicą. Jego niepowtarzalne prace podziwiano w Niemczech, Holandii, Francji (w Nantes Galeria Roger Portugal, w której wystawiał swe obrazy niegdyś Pablo Picasso) także w Anglii, Belgii, a w 2022 roku w Gruzji. Uhonorowany w 1987 roku specjalnym stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki. Laureat wielu wyróżnień i nagród m.in. wyróżnienie na Jesiennych Konfrontacjach w Rzeszowie i Ogólnopolskiej Wystawie Malarstwa Współczesnego w Katowicach. Nagrodzony w Ogólnopolskim Konkursie Malarskim im. Jana Spychalskiego w Poznaniu, zdobywca pierwszej nagrody w Międzynarodowym Konkursie Malarskim „Primum non nocere” w Krakowie, Grand Prix oraz złotego medalu na Międzynarodowym Festiwalu Plastyki i Grafiki w Mouscron w Belgii.

Jest twórcą niezwykle pracowitym, obdarzonym fenomenem często odnawialnego natchnienia i twórczej inspiracji. Tajemnica jego twórczości tkwi w niespokojnym charakterze, intelektualnych poszukiwaniach i zmysłowej wrażliwości oraz doskonałym warsztacie. Tomasz Akusz, to niezwykła osobowość. Podobnie jak jeden z jego mentalnych i artystycznych mistrzów – Tadeusz Kantor. Poprzez własne lęki i urojenia, poprzez fascynacje i obsesje wyrażone w swoich pracach, stwarza widzowi komfort wizualnej partycypacji w dostrzeżonym i uwiecznionym przez niego ponadczasowym pięknie. Daje możliwość chwilowej ucieczki w świat abstrakcyjnej, estetycznej przyjemności.

Malarstwo Tomasza Akusza podnieca zmysły swoją estetyką, wymusza przeżycie i jednocześnie skłania do refleksji. Widz znajdujący się w wielkiej sali ogląda spektakl, składający się z wielu obrazów z całego ciągu zdarzeń przedstawionych jednostkowo na płótnach.


Drukuj  
Polish Polski