8 maja, godz. 17.00
Gmach Główny, al. Wojska Polskiego 9
Od 8 maja czynna będzie w salonie wystawowym Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze wystawa Perły grafiki książkowej - kolekcja Profesora Franciszka Pilarczyka.
8 maja o godz. 17.00, odbędzie się również
uroczysty Wernisaż Wystawy Kolekcji Profesora Franciszka Pilarczyka połączony z 85. rocznicą urodzin Profesora!
Profesor Franciszek Pilarczyk dla zielonogórskiego bibliotekarstwa oraz bibliotekoznawstwa jest bardzo zasłużoną osobą. Tworzył bibliotekę Wyższej Szkoły Pedagogicznej, był dyrektorem biblioteki uniwersyteckiej, wykładowcą na wyższych uczelniach.
W latach 1967-1971 pracował w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zielonej Górze. Autor wielu publikacji naukowych, poruszających problematykę ikonografii i emblematyki staropolskiej, związków słowa i obrazu w dawnej książce, dziejów książki i bibliotek północnego Śląska oraz monografii Elementarze polskie od ich XVI-wiecznych początków do II wojny światowej.
Znany jest jako wielki miłośnik sztuk pięknych, muzyki i plastyki oraz przede wszystkim wspaniały bibliofil. Przez wiele lat gromadził swoją płytotekę, dzieła sztuki i księgozbiór, zwłaszcza zawierający wyjątkowej urody ilustracje.
Profesor jako długoletni przyjaciel Biblioteki, w jubileusz 50-lecia uzyskania doktoratu oraz 85. rocznicy urodzin przekazał Zielonogórskiej Książnicy unikatową kolekcję składającą się z zabytkowej grafiki, starodruków, dzieł klasyków wydanych w XIX w. oraz współczesnych wydawnictw ilustrowanych przez wybitnych artystów. Szczególnie zachwyca podarowany zestaw ponad 550 grafik.
Znamienity dar zainspirował organizatorów do pokazania go na zorganizowanej w maju wystawie pt. Perły grafiki książkowej - kolekcja Profesora Franciszka Pilarczyka. Prezentacja została skomponowana tak, by wyeksponować cenne zbiory, jednocześnie opowiedzieć o pewnych zjawiskach i etapach w rozwoju ilustracji.

Uwzględnia rozmaite zagadnienia:
• popularne techniki graficzne wykorzystywane w ilustracji,
• dzieła literatury popularnej, chętnie ilustrowanej przez znakomitych artystów,
• ilustracje w stylu epoki,
• różnorodne plastyczne interpretacje dzieła,
• wybitni ilustratorzy.

Na wystawie zobaczymy m.in. dzieła wybitnych miedziorytników XVIII i XIX wieku Williama Hogartha, Clementa-Pierre’a Marilliera, mistrzów drzeworytu sztorcowego Gustave’a Doré i Michała Elwiro Andriollego, bogactwo interpretacyjne scen biblijnych, ilustracje do dzieł Szekspira i wielkiej literatury doby romantyzmu, zdobnictwo książki w epoce secesyjnej.

Wystawa czynna od 8 maja do 30 czerwca 2025 roku.
Wernisaż 8 czerwca o godz. 17.00

MAMY TEŻ PROPOZYCJĘ DLA MIŁOŚNIKÓW ILUSTRACJI KSIĄŻKOWEJ I FANTASTYKI!

W dniach 8 maja – 30 czerwca 2025 w Mediatece Góra Mediów czynna jest wystawa Mróz w maju.

Zgromadzono na niej twórczość ilustratorską Daniela Mroza. To 55 książek ilustrowanych przez tego interesującego artystę. Pochodzą one z kolekcji podarowanej Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze przez Profesora Franciszka Pilarczyka.

Daniel Mróz dla starszego pokolenia czytelników to postać niemal kultowa. Kojarzy się przede wszystkim z oprawą graficzną „Przekroju”, a także z ilustracjami do fantastyki Stanisława Lema, Juliusza Verne’a, literatury Sławomira Mrożka, Franza Kafki. Charakterystyczne prace Daniela Mroza wykonane piórkiem i tuszem są natychmiast rozpoznawalne. Podkreśla się ich surrealizm i groteskowość. Zagraniczne wydawnictwa często wydające tę samą literaturę ilustrowały ją również „Mrozem”. Aby przypomnieć i przybliżyć tę zapomnianą nieco postać polskiej ilustracji w Mediatece Góra Mediów zaprezentowano niedużą wystawę pt. „Mróz w maju” gdzie pokazano książki przez niego ilustrowane w towarzystwie wydań czasopisma „Przekrój” z różnych lat, zarówno prezentując okładki jego autorstwa, jak i oprawę plastyczną wnętrza czasopisma, przerywniki i winietki.
O jego twórczości ” Tadeusz Nyczek pisał:
„Umiejętność budowania skomplikowanego świata rysunków złożonych wyłącznie z setek kresek stanie się znakiem rozpoznawczym Daniela Mroza. I sposobem na ominięcie technologicznej zapyziałości typowej dla socjalistycznych drukarni”.

Wydarzenia Jubileuszowa otrzymały Patronat Honorowy Marszałka Województwa Lubuskiego Marcina Jabłońskiego, Prezydenta Miasta Zielona Góra Marcina Pabierowskiego.
