„Kocia kawiarnia” Anna Sólyom

Za oknem kapryśna wiosenna aura, a członkowie DKK dla dorosłych przy szprotawskiej książnicy spotkali się, aby wypić coś ciepłego, pobyć wspólnie i wziąć do ręki rozgrzewającą kocią historię. 18 kwietnia naszą lekturą była „Kocia kawiarnia” Anny Sólyom. Fabuła książki jest dość prosta, jednak to jak autorka dozuje historię (w koci nieśpieszny sposób) sprawia, że lektura staje się czystą przyjemnością. Książka może również pełnić funkcję terapeutyczną dla osób, które nie potrafią przezwyciężyć swoich lęków i z tego powodu zamykają się na nowe możliwości. Z ogromną przyjemnością polecamy „Kocią kawiarnię” wszystkim zwierzolubom i tym, którzy nie są przekonani do cudownego wpływu zwierząt na człowieka. Wszystkim dedykujemy cytat z lektury - „Koty pomagają nam odkryć nasze prawdziwe ja, mają nadprzyrodzone moce! To prawda, co [ludzie] mówią: oczyszczają aurę.”

 

dkk-2

 

„Deficyt niebieskich migdałów” Agnieszka Zakrzewska

21 marca 2024 r. to dzień szczególny, po pierwsze spotkaliśmy się z I grupą DKK aby porozmawiać o książce Agnieszki Zakrzewskiej „Deficyt niebieskich migdałów” oraz świętowaliśmy Światowy Dzień Poezji. Jak to się pięknie splotło… Ponieważ omawiana powieść poświęcona jest cudownej polskiej poetce Marii Jasnorzewskiej-Pawlikowskiej. Przeczytaliśmy tomik autorstwa Lilki, który wprawił nas w doskonały humor i poczuliśmy klimat krakowskiej bohemy.
Książkę przepełnioną miłością, dowcipem i ciekawymi historiami z życia słynnej rodziny Kossaków serdecznie polecamy – bawi, wzrusza i wprowadza nas bocznymi drzwiami do domu rodzinnego w Krakowie.

 

Julita Hofman

 

Podczas spotkania I grupy DKK 21 marca 2024 pochyliliśmy się nie tylko nad kolejną przeczytaną książką, którą był tytuł Agnieszki Zakrzewskiej „Deficyt niebieskich migdałów”. Był to bowiem dzień szczególny – Światowy Dzień Poezji. Jak to się pięknie splotło… Omawiamy powieść o cudownej polskiej poetce Marii Jasnorzewskiej-Pawlikowskiej i jednocześnie świętujemy dzień, w którym właśnie wiersze wiodą prym. Przeczytaliśmy tomik.

 

deficyt-niebieskich-migdalow

 

 

„Gdyby jajko mogło mówić” R. Piątkowskiej/ DKK dla dzieci

15 marca odbyło się pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klub Książki dla dzieci w oddziale dziecięcym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szprotawie. Z tej okazji przeczytaliśmy opowiadania z książki „Gdyby jajko mogło mówić” R. Piątkowskiej. Czytanie książki połączyliśmy z dekorowaniem jajek metodą gorącego wosku. Renata Piątkowska pisała już o przysłowiach i przesądach, a teraz napisała książkę o zwyczajach. Wszystkie dzieci malują pisanki, ale czy wiedzą, dlaczego malują też jajka?

Dowiedzieliśmy się, dlaczego topimy marzannę, oraz o tradycjach wielkanocnych, które przetrwały do dziś.

Spotkanie z książką spodobało się też opiekunom dzieci. Zajęcia międzypokoleniowe okazały się fantastycznym pomysłem.

 

dkk-15-marca

 

„Deficyt niebieskich migdałów” Agnieszka Zakrzewska- recenzja

Książkę Agnieszki Zakrzewskiej „Deficyt niebieskich migdałów” przeczytałam z przyjemnością.
Postać Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej jest w niej przedstawiona jako osobowość, w tamtych czasach, niespotykana. Najważniejsza dla niej jest miłość do drugiego człowieka, do poezji.
Bardzo podobały mi się wybrane wiersze rozpoczynające rozdziały. Natomiast zakończenie rozczuliło mnie najbardziej. Bardzo wzruszające są słowa Lotka – Stefana, który mówi do poetki w ostatniej godzinie jej życia:

„Jest dla mnie wszystkim, co dać mi mogła ziemia. Jest wiatrem. Jest ciszą. Głosem, który wciąż słyszę.”

 

Zapraszam do lektury!

Zdzisława Ptak
I grupa DKK w Szprotawie

„Co chcesz powiedzieć światu” Martyna Wojciechowska

14 lutego na całym świecie odbywa się akcja przeciw przemocy wobec kobiet „Nazywam się miliard” (od 2013 roku). W tym dniu spotkała się I grupa DKK dla dorosłych, aby podyskutować na temat książki Martyny Wojciechowskiej „Co chcesz powiedzieć światu”. Bohaterkami książki są w większości kobiety, które pokazują jakie są ich życiowe priorytety. Są to kobiety silne, które nie cofną się przed niczym. Często muszą walczyć o swoje prawa, o równe traktowanie z mężczyznami. W wielu zakątkach świata kobiety traktowane są przedmiotowo, a sprawiedliwość wymierza społeczeństwo. Historie dziesięciu kobiet z różnych krańców świata uwrażliwiają na losy innych, dodają otuchy i siły. Członkinie DKK ze Szprotawy serdecznie polecają książkę, warto przeczytać i pomyśleć - co my chcemy powiedzieć światu?

 

                                                                                                                                        Joanna Obara

 

2