Lisa See „Wyspa kobiet morza”

Korea Południowa – wyspa Jeju, czyli koreańskie Hawaje. Tu rozgrywa się akcja najnowszej powieści Lisy See – amerykańskiej autorki z chińskimi korzeniami. Na wyspie Jeju istnieje od stuleci unikatowa w skali świata kultura Haenyeo (Kobiet morza) – świat nurkujących bez aparatów tlenowych kobiet, które z wyłowionych owoców morza utrzymują rodziny. Mężczyźni gotują i opiekują się dziećmi. Powieść „Wyspa kobiet morza” przedstawia losy dwóch przyjaciółek Mi-ji i Young-sook, począwszy od dzieciństwa przypadającego na kilka lat przed wybuchem II wojny światowej, poprzez włączenie do kobiecej grupy nurkowej i poprzez tragiczne wydarzenia powojennej rzeczywistości, aż do późnej starości. Wszystko to na tle burzliwych, tragicznych dziejów wyspy pozostającej długi czas pod okupacją japońską, a po II wojnie światowej będącej areną masakr i ludobójstwa w tworzącej się nowej politycznej rzeczywistości. Dzieje głównych bohaterek pozwalają też poznać niezwykle ciekawą kulturę koreańskiej społeczności, jej wierzenia, zwyczaje, rytuały.

Polecam!

Zofia Tomala

Książka dostępna w naszym e-katalogu!

TYSIĄCE KSIĄŻEK

DO WYPOŻYCZENIA OD RĘKI