OFERTA DLA DZIECI

Z zasobów i wydarzeń adresowanych do dzieci można skorzystać w kilku agendach biblioteki, są to m.in.:

Działania/Projekty

Letnia i Zimowa Czytelnia Norwida

Zajęcia dla czytelników w wieku przedszkolnym oraz szkolnym, w czasie wakacji oraz ferii zimowych na terenie filii miejskich oraz gmachu głównego Biblioteki. Warsztaty plastyczne z książką, warsztaty rękodzielnicze, spotkania autorskie, warsztaty literackie/pisarskie, spektakle, koncerty itp.

Mała Książka - Wielki Człowiek

Akcja „Mała Książka – Wielki Człowiek”, edycja 2022/2023 oficjalnie trwa w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze!

Darmowe wyprawki czytelnicze są do odbioru w Centrum Bibliotecznym dla Dzieci i Młodzieży, filiach dziecięcych oraz wszystkich agendach, w których znajdują się książki dla dzieci.

Dla kogo są przeznaczone pakiety? – dla dzieci z roczników 2016 – 2019, które przyjdą do biblioteki z opiekunem prawnym, są zapisane do biblioteki lub właśnie zakładają w niej swoje konto oraz podczas wizyty w bibliotece wypożyczą przynajmniej jedną książkę.

Na co składa się pakiet? – książka „Pierwsze czytanki dla…” z utworami takich autorów jak Joanna Papuzińska, Grzegorz Kasdepke czy Anna Onichimowska lub książka "Krasnal w Krzywej Czapce" Wojciecha Widłaka, – broszura dla rodziców „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki” lub broszura "Książką połączeni, czyli Mały Czytelnik w bibliotece”, – Karta Małego Czytelnika, – pierwsza naklejka ( po zebraniu 10 dziecko otrzyma Dyplom Małego Czytelnika).

W tej edycji mamy również książkę i broszurę w wersji ukraińsko – polskiej dla małych ukraińskojęzycznych czytelników.

Czekamy na Was!

Image

Lekcje biblioteczne

Zajęcia dla grup przedszkolnych lub klas szkolnych, zainteresowanych poznaniem Biblioteki jako miejsca, z którego mogą zacząć korzystać i spędzać w nim przyjemnie czas. Dzieci dowiadują się, jakie są zasady działania i korzystania z Biblioteki, oswajają się z przestrzenią biblioteczną, poznają zbiory i ofertę zajęć w Bibliotece.

DKK – Dyskusyjne Kluby Książki

W Bibliotece Pana Kleksa i dziecięcych filiach miejskich działają prężnie Dyskusyjne Kluby Książki dla wszystkich chętnych dzieci. Spotkania skupiają się na luźnych rozmowach o wybranej wcześniej książce i działaniach warsztatowych wokół wybranego tematu.

Czytelnia bez granic

Starsi czytają młodszym – międzypokoleniowy projekt skierowany do najmłodszych czytelników Biblioteki przy współpracy z Kołem Emerytów i Rencistów przy SP 13 w Zielonej Górze oraz innymi chętnymi osobami.

Robotyka dla najmłodszych

Nauka podstaw kodowania i programowania przy użyciu robotów Photon.

Pacynkowa Wieczorynka

Mini przedstawienie dla najmłodszych czytelników Biblioteki Pana Kleksa z udziałem pacynki Rysia, który czyta dzieciom wybraną książkę.
Spotkanie kończy się krótkim warsztatem plastyczny.

Pani Ania uczy rysować

Instruktaż z rysowania dla dzieci, uczymy się jak w prosty sposób rysować wybrane zwierzę lub postać z książki.

Czytanie na drugie śniadanie

Warsztaty plastyczne lub inne spotkanie twórcze, połączone z czytaniem książki dla najmłodszych czytelników wraz z opiekunami. Odbywają się w drugą sobotę miesiąca.

Galeria młodych

Przestrzeń wystawiennicza w Bibliotece Pana Kleksa przeznaczona na prezentację twórczości plastycznej dzieci.
Osoby chętne zapraszamy do kontaktu tel. +48 68 45 32 610.

Zasoby (książki, filmy)

Zbiory biblioteczne przeznaczone dla najmłodszych czytelników znajdują się w strefie „Mama, Tata i Ja”. Znaleźć tu można książki w twardej oprawie przeznaczone do pierwszej nauki czytania oraz książki dla troszkę starszych dzieci – przygodowe, fantastyczne, obyczajowe, a także szeroką gamę popularnych komiksów.

Kącik gier

Miejsce, w którym znajdują się różnego rodzaju gry planszowe, edukacyjne, puzzle itp. Mali Czytelnicy mogą spędzić tu czas na zabawie z innymi dziećmi lub swoimi rodzicami.

Konkursy

Mistrz Pięknego Czytania

Coroczny majowy konkurs adresowany do dzieci i młodzieży szkolnej, podzielony jest na 3 kategorie wiekowe: 1-3, 4-6, 7-8. Każda edycja Mistrza to odrębna tematyka czytanych książek, np. „Poznaj Obyczajówkę”, „Z historią za pan brat”, „Czytamy z Zakamarkami”. Uczestnik konkursu ma 2,5 minuty na zaprezentowanie tekstu, który ocenia jury.

Kleksomania

To konkurs drużynowy adresowany do klas 4-5 z wiedzy o przygodach Pana Kleksa, bohatera książek Jana Brzechwy, który jest patronem naszego Centrum Bibliotecznego. Składa się z dwóch etapów: 1. 40 pytań odnoszących się do konkretnej części trylogii o Panu Kleksie, 2. to drużynowe zmagania luźno związane z treścią książki.

Wyzwania Czytelnicze

Coroczny konkurs skierowany do uczniów szkół podstawowych, odbywający się w miesiącach wrzesień – listopad.

Wyzwaniem jest czytanie. Zadanie konkursowe polega na czytaniu książek odpowiadających tematowi miesiąca i wysyłanie swoich wypowiedzi o nich, do 28 dnia miesiąca, na adres: biblioteka.pana.klesa@biblioteka.zgora.pl.
Za każdą odpowiedź uczestnik otrzymuje 1 punkt. Wygrywa osoba, która przez trzy miesiące trwania konkursu otrzyma najwięcej punktów.

TYSIĄCE KSIĄŻEK

DO WYPOŻYCZENIA OD RĘKI