OFERTA DLA DZIECI

Z zasobów i wydarzeń adresowanych do dzieci można skorzystać w kilku agendach biblioteki, są to m.in.:

Działania/Projekty

Letnia i Zimowa Czytelnia Norwida

Zajęcia dla czytelników w wieku przedszkolnym oraz szkolnym, w czasie wakacji oraz ferii zimowych na terenie filii miejskich oraz gmachu głównego Biblioteki. Warsztaty plastyczne z książką, warsztaty rękodzielnicze, spotkania autorskie, warsztaty literackie/pisarskie, spektakle, koncerty itp.

Mała Książka - Wielki Człowiek

Akcja „Mała Książka – Wielki Człowiek”, edycja 2021/2022 oficjalnie trwa w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze!

Nie tylko Centrum Biblioteczne dla Dzieci i Młodzieży, nie tylko filie dziecięce naszej biblioteki, ale także filie dla dorosłych, gdzie elementem zbiorów bibliotecznych są książki dla najmłodszych – wszędzie jest już możliwość, aby odebrać bezpłatny pakiet od Instytutu Książki.

Dla kogo są przeznaczone pakiety?
– dla dzieci z roczników 2015 – 2018, które przyjdą do biblioteki z opiekunem prawnym, są zapisane do biblioteki lub właśnie zakładają w niej swoje konto oraz podczas wizyty w bibliotece wypożyczą przynajmniej jedną książkę.

Na co składa się pakiet?
– Książka „Pierwsze czytanki dla…” z utworami takich autorów jak Joanna Papuzińska, Grzegorz Kasdepke czy Anna Onichimowska,
– Broszura dla rodziców „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki”,
– Karta Małego Czytelnika,
– kostka do gry do złożenia,
– pierwsza naklejka (do zebrania jest ich 10, skompletowanie uprawnia do odebrania dyplomu).

Czekamy na Was!

Image

Lekcje biblioteczne

Zajęcia dla grup przedszkolnych lub klas szkolnych, zainteresowanych poznaniem Biblioteki jako miejsca, z którego mogą zacząć korzystać i spędzać w nim przyjemnie czas. Dzieci dowiadują się, jakie są zasady działania i korzystania z Biblioteki, oswajają się z przestrzenią biblioteczną, poznają zbiory i ofertę zajęć w Bibliotece.

DKK – Dyskusyjne Kluby Książki

W Bibliotece Pana Kleksa i dziecięcych filiach miejskich działają prężnie kluby dyskusyjne dla wszystkich chętnych dzieci. Spotkania skupiają się na luźnych rozmowach o wybranej wcześniej książce i działaniach warsztatowych wokół wybranego tematu.

Czytelnia bez granic

Starsi czytają młodszym – międzypokoleniowy projekt skierowany do najmłodszych czytelników Biblioteki przy współpracy z Kołem Emerytów i Rencistów przy SP 13 w Zielonej Górze oraz innymi chętnymi osobami.

Robotyka dla najmłodszych

Nauka podstaw kodowania i programowania przy użyciu robotów Photon.

Pacynkowa Wieczorynka

Mini przedstawienie dla najmłodszych czytelników Biblioteki Pana Kleksa z udziałem pacynki Rysia, który czyta dzieciom wybraną książkę.

Pani Ania uczy rysować

Instruktaż z rysowania dla dzieci, uczymy się jak w prosty sposób rysować wybrane zwierzę lub postać z książki.

Czytanie na drugie śniadanie

Warsztaty plastyczne lub inne spotkanie twórcze, połączone z czytaniem książki dla najmłodszych czytelników wraz z opiekunami. Odbywają się w drugą sobotę miesiąca.

Galeria młodych

Przestrzeń wystawiennicza w Bibliotece Pana Kleksa przeznaczona na prezentację twórczości plastycznej dzieci.

Zasoby (książki, filmy)

Zbiory biblioteczne przeznaczone dla najmłodszych czytelników znajdują się w strefie „Mama, Tata i Ja”. Znaleźć tu można książki w twardej oprawie przeznaczone do pierwszej nauki czytania oraz książki dla troszkę starszych dzieci – przygodowe, fantastyczne, obyczajowe, a także szeroką gamę popularnych komiksów.

Kącik gier

Miejsce wydzielone dla maluchów, w którym znajdą przeznaczone dla ich wieku różnego rodzaju gry planszowe, edukacyjne, puzzle itp. Mali czytelnicy mogą spędzić tu czas na zabawie z innymi dziećmi lub swoimi rodzicami.

Konkursy

Mistrz Pięknego Czytania

Coroczny majowy konkurs adresowany do dzieci i młodzieży szkolnej, podzielony jest na 3 kategorie wiekowe: 1-3, 4-6, 7-8. Każda edycja Mistrza to odrębna tematyka czytanych książek, np. „Poznaj Obyczajówkę”, „Z historią za pan brat”, „Czytamy z Zakamarkami”. Uczestnik konkursu ma 2,5 minuty na zaprezentowanie tekstu, który ocenia jury.

Kleksomania

To konkurs drużynowy adresowany do klas 4-5 z wiedzy o przygodach Pana Kleksa, bohatera książek Jana Brzechwy, który jest patronem naszego Centrum Bibliotecznego. Składa się z dwóch etapów: 1. 40 pytań odnoszących się do konkretnej części trylogii o Panu Kleksie, 2. to drużynowe zmagania luźno związane z treścią książki.

Wyzwania Czytelnicze czas zacząć!

Rozpoczynamy 2. etap projektu ministerialnego „rozCZYTAJmy się!”. Tym samym zapraszamy do udziału w konkursie z fantastycznymi nagrodami (bony, książki, gadżety).

Zadaniem uczestników jest :
– wypełnienie karty zgłoszenia,
– przeczytanie książek wpisujących się w temat miesiąca,
– nadesłanie do nas wypowiedzi pisemnych o przeczytanych książkach do 28. dnia miesiąca,

Za każdą wypowiedź uczestnik otrzymuje 1 punkt
Wygrywa ten, kto zdobędzie najwięcej punktów.

Na Wasze wypowiedzi czekamy po adresem biblioteka.pana.kleksa@biblioteka.zgora.pl

W tej części projektu przewidziane są także trzy spotkania warsztatowe dla klas szkoły podstawowej dotyczące literatury i twórczego pisania.

Wyzwania Czytelnicze finansowane są z środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

TYSIĄCE KSIĄŻEK

DO WYPOŻYCZENIA OD RĘKI
Polish Polski