MUZEUM ILUSTRACJI KSIĄŻKOWEJ

Muzeum Ilustracji Książkowej przy Wojewódzkiej
i Miejskiej Bibliotece Publicznej
im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze

al. Wojska Polskiego 9
65-077 Zielona Góra

Dział Zbiorów Specjalnych
tel. + 48 68 45 32 616
e-mail: a.lipinska@biblioteka.zgora.pl
e-mail: m.radziszewska@biblioteka.zgora.pl

Godziny otwarcia:
poniedziałek - piątek
8:00 - 15:00

O muzeum

Muzeum Ilustracji Książkowej prezentuje rozwój ilustracji na przestrzeni dziejów książki drukowanej od XV do XXI w. Na przykładzie ilustracji w starych drukach, książkach i czasopismach XIX-wiecznych oraz współczesnych polskich projektach znanych ilustratorów, można prześledzić jak zmieniała się ilustracja.

Rozwój ilustracji książkowej to w dużej mierze rozwój technik graficznych od najstarszego drzeworytu poprzez miedzioryt, akwafortę, staloryt do litografii i drzeworytu sztorcowego oraz artystycznego drzeworytu i linorytu XX-wiecznego. W Muzeum znajdziemy ilustracje wykonane w różnych technikach i dowiemy się, na czym one polegają oraz gdzie znalazły zastosowanie.

Oprócz samej ilustracji tematem ekspozycji Muzeum jest szerzej rozumiana sztuka książki, czyli książka jako piękny przedmiot, jako dzieło sztuki, dzieło dobrego rzemiosła. Można obejrzeć różnorodne i ciekawe zdobienia opraw, guzy, klamry, druki z wytłoczonymi superekslibrisami, także ekslibrisy zabytkowe i współczesne.

Dla lepszego zrozumienia procesu powstawania ilustracji w technice graficznej, zgromadzono narzędzia i materiały do tworzenia grafiki.

Obejrzeć można także urządzenie do odbijania – prasę introligatorską do złoceń, wykonaną w wiedeńskiej wytwórni Josefa Angera na przełomie XIX i XX wieku. Współczesną ilustrację w Muzeum Ilustracji Książkowej reprezentują oryginalne projekty wielkich artystów polskiej ilustracji m.in. Jana Marcina Szancera, Zbigniewa Rychlickiego, Józefa Wilkonia, Olgi Siemaszko czy Bohdana Butenki i Jerzego Flisaka. Zaprojektowane ilustracje do znanych książek dla dzieci można porównać z wydrukowanymi w książkach.

W Muzeum Ilustracji Książkowej można obejrzeć m.in.:

Widok Krakowa z: Hartmann Schedel, „Liber chronicarum”, Norymberga 1493

Najstarszy widok Krakowa w książce drukowanej. Jest na nim Wawel, Kościół Mariacki, Kleparz oraz Kazimierz po drugiej stronie Wisły, który w XV w. był osobnym miastem. Widok ten znajduje się w części poświęconej Polsce, zwanej ówcześnie Sarmacją. Schedla zadziwia, że dzicy Sarmaci nie są tacy dzicy, odżywiają się dobrze, piją napój z jęczmienia, są bardzo uprzejmi i gościnni, a przy tym waleczni jak mało kto. Kronika Świata zawiera 1809 drzeworytów.

Projekt okładki Jana Marcina Szancera do bajki Juliusza Słowackiego „O Janku, co psom szył buty”

Ilustracjom Szancera przypisuje się rozbudzenie naszych wyobrażeń na temat wielu dzieł literackich dla dzieci, które chętnie przyjęliśmy. Kto nie pamięta baśni Andersena, „Akademii Pana Kleksa” czy „Konika Garbuska” z jego ilustracjami? Znają je dzieci, rodzice i dziadkowie.

Bogato zdobiony XVIII-wieczny, rękopiśmienny antyfonarz

Księga liturgiczna zawierająca zbiór śpiewów mszalnych, przede wszystkim antyfon. W czasie II wojny światowej wypożyczony do obozu jenieckiego stalagu VIII C w Żaganiu, służył do odprawiania praktyk religijnych.

Pan Kuleczka – ilustracja Elżbiety Wasiuczyńskiej do przygód Pana Kuleczki Wojciecha Widłaka

„Pewnego razu wspólnie z Elą Wasiuczyńską, która pod Wawelem pięknie maluje różne rzeczy, poznaliśmy Pana Kuleczkę i jego podopiecznych – refleksyjnego Psa Pypcia, neurotyczną Kaczkę Katastrofę oraz małomówną muchę Bzyk-Bzyk. Przez ponad pięć lat opisywałem na łamach "Dziecka", co im się przytrafia. Aż – ku mojemu zaskoczeniu i radości – wywędrowali do kilku książek, kalendarzy, a nawet na naklejki.” - Wojciech Widłak

Chrząszcz Jelonek rogacz (Lucanus cervus)

Staloryt ręcznie kolorowany pochodzący z „Księgi świata” z 1852 r. zawierającej wiadomości z dziedziny nauk przyrodzonych, historyi krajów i ludów, przedstawiał żywoty znakomitych ludzi, podróże, opisy ciekawych miejscowości, wód słynniejszych, odkrycia i wynalazki, ważniejsze zajęcia przemysłowe, obrazy towarzyskie, statystyczne, ekonomiczne itp. Wiadomości te okraszone pięknymi ilustracjami zaspokajały ciekawość świata XIX-wiecznego czytelnika.

Oferta edukacyjna dla nauczycieli i uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych w Zielonej Górze

Oferta obejmuje lekcje biblioteczne i muzealne w oparciu o zbiory specjalne Biblioteki, w tym te znajdujące się w Muzeum Ilustracji Książkowej. Proponowane zajęcia mogą w doskonały sposób uzupełnić realizowany w szkołach program nauczania i pozwolą rozwinąć uczniom swoje zainteresowania.

Blok tematów obejmuje:

  • zakres historii książki: etapy kształtowania się pisma, dzieje książki od tabliczki glinianej do komputera, materiały i narzędzia, pojęcia z zakresu historii książki,
  • zakres ilustracji książkowej, sztuki książki: historia ilustracji w książkach od czasów najdawniejszych do współczesności (manuskrypty, książki drukowane, czasopisma, książka współczesna), techniki i materiały, historia ekslibrisu.

Dla niewielkich grup uczniów (do 10 osób) możliwe jest zorganizowanie warsztatów plastycznych dotyczących w/w tematów.

W sprawie zamiaru zwiedzania zapraszamy do kontaktu
Dział Zbiorów Specjalnych
tel. + 48 68 45 32 616
e-mail: A.Lipinska@biblioteka.zgora.pl
e-mail: M.Radziszewska@biblioteka.zgora.pl”

W sprawie zamiaru zwiedzania zapraszamy do kontaktu

Dzieci do lat 14

 Centrum Biblioteczne dla Dzieci i Młodzieży – Biblioteka Pana Kleksa

tel. +48 68 45 32 610
e-mail: biblioteka.pana.kleksa@biblioteka.zgora.pl

Młodzież powyżej lat 14

Dział Informacji Regionalnej i Bibliograficznej

tel. +48 68 45 32 606
e-mail: informacja.regionalna@biblioteka.zgora.pl

Młodzież powyżej lat 14 i dorośli

Dział Zbiorów Specjalnych

TYSIĄCE KSIĄŻEK

DO WYPOŻYCZENIA OD RĘKI