#AniaSzukaDomu. Pomóżmy Ani znaleźć bezpieczny dom!

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze z dumą informuje, iż została partnerem kampanii #AniaSzukaDomu, zainicjowanej przez wałbrzyski Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Celem akcji jest popularyzowanie idei pieczy zastępczej.
Podczas III Zlotu fanów Ani z Zielonego Wzgórza, którego organizatorem jest zielonogórska Biblioteka Norwida, inicjatorzy kampanii przekazali na ręce dyrektora książnicy, dra Andrzeja Bucka, laleczkę Anię – ambasadorkę tej szlachetnej inicjatywy. Jesteśmy dumni z tego wyróżnienia i planujemy dołożyć wszelkich starań, aby Ania nie pozostała bez pomocy.
Lalki wzorowane na Ani z Zielonego Wzgórza, bohaterce książek Lucy Maud Montgomery, wykonała Monika Górska z pracowni krawieckiej Moni-Niteczka Rękodzieło Artystyczne. Laleczki w całości wykonane są ręcznie. Trafiają one w ręce ludzi, którzy zechcą stać się rodziną zastępczą dla dzieci czekających na dom.
Ania Shirley także była sierotą, straciła rodziców, kiedy miała 3 miesiące. Po ich śmierci trafiała do różnych rodzin, przekazywana była z rąk do rąk, aż w końcu, w wieku 11 lat zamieszkała w domu dziecka. Dziewczynka nie miała skomplikowanych marzeń – pragnęła czuć ciepło słońca na policzkach, poznać przyjaciółkę, której opowiadałaby wszystkie sekrety, mieszkać w domu pełnym radości i miłości. Wreszcie los się do niej uśmiechnął. Ania trafiła do Avonlea, do domu rodzeństwa – Maryli i Mateusza Cuthbertów. Tam znalazła szczęście, przyjaźń, rodzinę.
Ta historia wydarzyła się ponad 150 lat temu, a my nadal spotykamy dzieci, które nie zaznały szczęśliwego dzieciństwa, które przebywają w domach dziecka. To nie tylko Ania, ale również Tomuś, Zosia czy Ola marzą o tym, aby w ich życiu pojawiła się Maryla lub Mateusz.
Pomóżcie nam znaleźć dom dla Ani! Jeśli jesteście Państwo zainteresowani rodzicielstwem zastępczym i chcecie przyłączyć się do akcji, skontaktujcie się z:

Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Zielonej Górze – organizator rodzinnej pieczy zastępczej
tel. 68 411 51 35 lub 68 411 50 48
Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie im. Jana Pawła II w Zielonej Górze
Możecie też skontaktować się z nami, a my pokierujemy Was dalej.
Zlot fanów Ani z Zielonego Wzgórza:
Z przyjemnością przekażemy laleczkę rodzinie lub osobie, która zainspirowana naszą kampanią, zdecyduje się zostać rodziną zastępczą dla dziecka oczekującego opieki.

Więcej o kampanii #AniaSZukaDomu

MOPS Wałbrzych nieustannie od kilku lat prowadzi kampanię społeczną propagującą ideę rodzicielstwa zastępczego. Największym sukcesem kampanii była akcja #AniaSzukaDomu, która zyskała popularność nie tylko w regionie, lecz także w całej Polsce (pojawiły się także publikacje zagraniczne). Akcja jest autorskim pomysłem wałbrzyskiego ośrodka.
To gra „podaj dalej”, której bohaterką jest mała 10-centymetrowa materiałowa laleczka – rudowłosa Ania, uszyta na wzór literackiej postaci Lucy Maud Montgomery „Ani z Zielonego Wzgórza”. Cała kampania opiera się na historii przedstawionej w powieści - pomimo, iż wydarzyła się ponad 150 lat temu, jest wciąż "żywa". Anna Shirley, podobnie jak tysiące dzieci dzisiaj, przebywała w domu dziecka, marzyła o miłości i rodzinie. Udało jej się, znalazła ciepło i opiekę w rodzinie zastępczej u Maryli i Mateusza. Powracając do tej historii, pracownicy MOPS w oryginalny sposób poszukują kolejnych rodzin zastępczych dla dzieci przebywających w placówkach.
Przekazując laleczki mieszkańcom Wałbrzycha a także innych regionów Polski, zapraszają do udziału w wyjątkowej grze. Każdy otrzymuje szczegółową instrukcję zabawy i kontynuuje misję.
Celem akcji jest dotarcie do jak najszerszej grupy osób, podniesienie ich świadomości oraz wiedzy na temat rodzicielstwa zastępczego i znalezienie kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej.
O kampanii zrobiło się głośno w całej Polsce – w ciągu tygodnia #AniaSzukaDomu pojawiła się w ogólnopolskich stacjach telewizyjnych, w tym na żywo w Dzień Dobry TVN.
Do wspólnej akcji włączyli się m.in.: pisarka Joanna Bator, aktorzy: Jacek Bończyk, Magdalena Różczka, prowadzący Dzień Dobry TVN Małgorzata Rozenek i Piotr Wojtasik, kadra narodowa koszykarek, marszałek Sejmu RP Szymon Hołownia. O akcji było głośno nie tylko w mediach lokalnych, regionalnych, lecz także w ogólnopolskich (pojawiły się również publikacje zagraniczne). O kampanii opowiadali w rozgłośniach radiowych – RMF, RMF MAXX, Radio Wrocław, Muzyczne Radio czy Radio Złote Przeboje; telewizji, m.in. Polsat, PolsatNews Jelenia Góra, TVP3 Wrocław a także w TVN – pracownicy zostali zaproszeni do udziału w programie na żywo Dzień Dobry TVN.
Materiałowa laleczka Ania stała się symbolem pieczy zastępczej, bo doskonale znała doświadczenia i przeżycia dzieci, które (podobnie jak ona) wychowywały się w domu dziecka czy rodzinie zastępczej. Jest symbolem spełnionych marzeń, miłości i radości.

Więcej na stronach:

Przydatne informacje o rodzicielstwie zastępczym można znaleźć także na stronie MOPS-u w Zielonej Górze: https://rodzinazastepcza.com/

plakat_aniaszukadomu