Pędzlem pisane – wystawa ikon autorstwa Joanny Rybińskiej

16 kwietnia - 28 maja
Filia nr 1, ul. Ptasia 32

„Pędzlem pisane“ - wystawa ikon autorstwa Joanny Rybińskiej

Chociaż tegoroczne Święta Wielkanocne są już za nami, to odwiedzający siedzibę Filii nr 1 i 11 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze nadal będą mogli poczuć wyjątkową atmosferę sacrum za sprawą ikon autorstwa Joanny Rybińskiej prezentowanych na wystawie pt. „Pędzlem pisane“.

Artystka jest absolwentką malarstwa na Uniwersytecie Zielonogórskim (dyplom pod kierunkiem prof. Jana Gawrona), a wcześniej ukończyła Państwowe Liceum Plastyczne w Zielonej Górze.

Jest prezeską Lubuskiego Stowarzyszenia Twórców Rękodzieła Ludowego i Artystycznego, pracuje w Muzeum Etnograficznym w Zielonej Górze-Ochli. Okoliczności te nie pozostają bez znaczenia dla jej artystycznej aktywności - istotnie wzbogacanej bezpośrednim kontaktem ze sztuką ludową i rękodziełem. Prowadzi również zajęcia plastyczne z dziećmi i dorosłymi, w trakcie których wykonywane są m.in. mozaiki i prace w technice decoupage. Od niedawna jej tworzywem jest także papier, dzięki któremu powstają barwne kartki i okolicznościowe boxy.

Malarstwem pani Joanna zajmuje się od ponad dwudziestu pięciu lat, malując głównie na zamówienie. Wiodącym tematem jej twórczości są portrety, maluje również pejzaże. Artystyczny dorobek malarki to obecnie ponad czterysta obrazów. Prezentowała swoje prace na licznych wystawach zbiorowych, a także na wystawach indywidualnych. Przez długie lata wierna była tradycyjnej technice malarskiej, wykonując prace na płótnie wyłącznie w technice olejnej. Natomiast od kilku lat inspiruje się malarstwem na desce oraz ikonami i to właśnie efekty tych twórczych poszukiwań będzie można podziwiać w „Galerii na Ptasiej” - emanujące sacrum obrazy pędzlem pisane, bo w ten właśnie sposób określa się malowanie ikon.

Wystawa ikon Joanny Rybińskiej rozpocznie się wernisażem w Filii nr 1 we wtorek 16 kwietnia 2024 r. o godz. 17.00 i będzie można ją oglądać do 28 maja 2024 r. w godzinach pracy filii.

wystawa-pedzlem-pisane