Europejskie Dni Dziedzictwa 2024 Szlaki. Sieci. Połączenia : Odra

Tematem tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa jest Odra, rzeka  rozumiana jako szlak komunikacyjny, transgraniczna przestrzeń, specyficzny ekosystem przyrodniczy o potencjale turystycznym, ale również obszar aktywności społecznej, twórczej, kulturowej.

Przygotowana przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze wystawa pod tytułem Szlaki. Sieci. Połączenia : Odra jest okazją do zaprezentowania ciekawych zbiorów oraz inicjatyw podmiotów,  które w swojej działalności odnoszą się do tematyki Odry.

Tym samym w ramach przedsięwzięcia przedstawione są bogate zasoby  (publikacje książkowe, mapy, fotografie) Działu Informacji Regionalnej i Bibliograficznej oraz Działu Zbiorów Specjalnych zielonogórskiej Biblioteki. Ich uzupełnienie stanowią, ukazujące nadodrzańskie pejzaże prace Zielonogórskiego Towarzystwa Fotograficznego.

Planowane przedsięwzięcie jest niezwykłą okazją do zapoznania się z  działaniami podejmowanymi przez artystę Michała Zygmunta w ramach projektu Dźwiękowy Szlak Odry, będącego zapisem „dźwięków charakterystycznych dla Nadodrza, pozyskanych poprzez ustawienie w nich dźwiękołapek, drewnianych soczewek wzmacniających wrażenia akustyczne, umożliwiających bezpośrednie i bezinwazyjne ich nasłuchy.

Multimedialnym uzupełnieniem wystawy jest jej interaktywna część przygotowana przez Stowarzyszenie 515 Kilometr Odry z Krosna Odrzańskiego, poświęcona eksperymentom dźwiękowo - przyrodniczym wokół zagadnień ekosystemów rzecznych. Projekt ten sfinansowany przez  Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Program Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny, powstał po katastrofie na Odrze w roku 2022, służąc edukacji ekologicznej w zakresie Odry.

Nośnikiem ekspozycji jest tu ekran dotykowy umożliwiający zwiedzającym samodzielną interakcję.

Kuratorki wystawy: Maria Radziszewska, Agnieszka Urbaniak.

Termin trwania wystawy: 4-29 września 2024 r.

Miejsce: łącznik