Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze serdecznie zaprasza od 28 stycznia br. na Jubileuszową Wystawę Retrospektywną Adama Bagińskiego. Ekspozycję prezentujemy w Galerii oraz łączniku w Gmachu Głównym Książnicy.
Na uroczysty finisaż wystawy Adama Bagińskiego, połączony z jubileuszem 85 urodzin zielonogórskiego artysty, malarza zapraszamy 25 lutego o godz. 18.30 do Galerii Biblioteki.
Wystawa czynna do 28 lutego 2025 r.
Kuratorki wystawy: Maria Radziszewska, Alicja Lipińska, Agnieszka Urbaniak
Adam Wojciech Bagiński urodził się w 1940 roku w Toruniu. W latach 1961-1966 studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, uzyskując dyplom w pracowni prof. Stanisława Borysowskiego. W 1967 roku związał się z Zieloną Górą, gdzie mieszka do dziś. Jest członkiem Zielonogórskiego Okręgu ZPAP. Wielokrotnie nagradzany; odznaka Zasłużony Działacz Kultury, Dyplom Marszałka Województwa Lubuskiego za długoletnią współpracę z WiMBP im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze (2008), Nagroda Kulturalna Prezydenta Miasta Zielona Góra (2009), Nagroda Kulturalna Marszałka Województwa (2009), medal Zasłużony dla Kultury Polskiej wydany przez Ministra Kultury RP (2013). W 2019 roku Adam Bagiński odebrał z rąk marszałek Elżbiety Anny Polak tytuł Honorowego Obywatela Województwa Lubuskiego.
W twórczości artysty dominuje malarstwo olejne i akwarelowe. Tworzy także obiekty i instalacje.
Swoje prace eksponował na wielu wystawach indywidualnych oraz zbiorowych w galeriach, muzeach i salonach wystawowych w kraju; Zielona Góra, Kraków, Gorzów Wielkopolski, Koszalin, Warszawa, Poznań, Lublin, Bydgoszcz i za granicą; Niemcy, Francja, Jugosławia, Słowacja, Belgia, Ukraina. Prace artysty znajdują się w zbiorach: Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze, Biblioteki Głównej Uniwersytetu Zielonogórskiego, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, Muzeum Regionalnego w Świebodzinie, Filharmonii Zielonogórskiej im. T. Bairda, Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Drzonowie, Biura Wystaw Artystycznych w Zielonej Górze, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Wendisches Museum
w Cottbus oraz kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą, m.in. w Niemczech, Holandii, Francji, Włoszech, USA, Kanadzie i Australii.
(…) Jako artysta wizualny chciałbym podzielić się moimi myślami i przybliżyć proces materializacji wizji na płaszczyźnie i w przestrzeni. Podstawową mojej twórczej działalności jest malarstwo olejne na płótnie, akwarela oraz rysunek, jako zapis myślenia plastycznego. Maluję w pracowni, a inspirują mnie różne sytuacje na świecie, np. wpływ zmian klimatu na formę natury.
Malowanie jest dla mnie formą wypowiedzi wynikającej z potrzeby psychicznej. Przywołuję w pamięci sytuacje związane z przeżytym miejscem i pejzażem. W nawiązaniu do tych wspomnień i przeżyć powstają kompozycje o zróżnicowanym natężeniu emocjonalnym. Dla mnie pejzaż jest zjawiskiem wielu form stanów skupienia materii. W zależności od nastroju szukam odpowiednich form linii oraz przestrzeni malarskiej dla osiągnięcia emocjonalnego wyrazu kompozycji.
Bliska jest mi sztuka japońska. Pejzaż jako indywidualne spotkanie, przeżycie wywołane przez kontemplację natury, przez wnikanie w jej duchową istotę. Pejzaż jako źródło artystycznego natchnienia. Malarze i teoretycy japońscy podkreślali, że sztuka pejzażu polega na uchwyceniu ponadzmysłowej rzeczywistości, nie zaś na oddaniu jej materialnych pozorów. Podobieństwo oddaje formalny wygląd przedmiotów, ale zaniedbuje ich istotę. Tak jak w naturze istotą mojej twórczości jest ruch, rytm, przestrzeń. A zatem moc indywidualnego przekazu decyduje o wartości obrazu. Nie ma sztuki bez metafizyki. Ważna jest wiara i zaangażowanie w realizację i doskonalenie własnego stylu. Prawdziwe piękno dostrzeże ten, kto umie nieskończone dokończyć w duchu. Wrażliwy odbiorca jest współautorem procesu twórczego.
Adam Bagiński Ku innej przestrzeni