Koncert "Moje fado"

Urodziny Cypriana Norwida

MOJE FADO RECITAL GRZEGORZA TOMCZAKA

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze serdecznie zaprasza 23 września, godz. 18.00, sala im. Janusza Koniusza na koncert pt. Moje fado w wykonaniu barda, pieśniarza i kompozytora Grzegorza Tomczaka z okazji urodzin patrona Biblioteki.

Moje fado to koncert promujący najnowszą, solową płytę Grzegorza Tomczaka, poety, autora tekstów piosenek, barda, kompozytora i artysty estradowego. Na program składają się piosenki w większości zainspirowane poetyką portugalskiego fado. Zwłaszcza w warstwie tekstowej.  Sam autor pisze: „Każdy z nas ma swoje fado (fatum, los, przeznaczenie); przeżywa je, z przyjaciółmi, o nim rozmawia, opowiada lub – jak pieśniarze z lizbońskiej Alfamy – wyśpiewuje jego nieuchronność, jego emocje.

W życiu człowieka – czy tego chce, czy nie – słońce wschodzi i zachodzi, są odejścia i powroty, jest śmiech i smutek, coś się zaczyna i coś się kończy, jest dzień i noc. Chciałbym, aby w tych piosenkach słuchacz odnalazł cząstkę siebie, cząstkę swego życia.  Bo każdy z nas ma swoje fado. A sam pomysł na tę płytę zrodził się – jakże by inaczej – w Lizbonie; podczas niespiesznych wędrówek uliczkami lizbońskiej Alfamy”.

Zagrają:

Grzegorz Tomczak – śpiew, gitara

Dawid Troczewski – fortepian, organy Hammonda

Grzegorz Kopala – gitary, śpiew

Jarosław Buczkowski – akordeon

Zbigniew Wrombel – kontrabas

BILETY DOSTĘPNE NA: https://abilet.pl/wydarzenie/recital-grzegorza-tomczaka-moje-fado-13030

Grzegorz Tomczak, laureat głównej nagrody na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie (1979) oraz nagrody publiczności w koncercie „Premiery OPPA’99” w Warszawie. Związany z krakowskim Festiwalem także jako członek Rady Artystycznej. W 1981 wystąpił na legendarnym Festiwalu Piosenki Prawdziwej „Zakazane Piosenki” w Gdańsku. Od połowy lat osiemdziesiątych współpracował                        z czołówką polskiej estrady – jego piosenki śpiewali m.in.: Maryla Rodowicz, Andrzej Zaucha, Ryszard Rynkowski, Zbigniew Wodecki. W 1992 wydał pierwszy tomik swoich piosenek i wierszy. W 2001 ukazała się autorska płyta Grzegorza Tomczaka pt.: „Ja to mam szczęście”. Od 2003 roku współpracuje z „Teyatrem” Zenona Laskowika, z którym występował w Niemczech, Austrii, Szwecji, USA i Kanadzie. Jest współtwórcą Teatru Piosennego „Pod Pretekstem”, który wystawiał jego autorskie przedstawienia muzyczne: „Krochmalna 8” i „Czy chcecie o tym porozmawiać”. W 2008 roku ukazała się druga autorska płyta Grzegorza Tomczaka pt.: „Miłość to za mało”. Rok później, piosenka „Szukałem cię wśród jabłek”, śpiewana wspólnie z Iwoną Loranc, dotarła do pierwszego miejsca Listy Przebojów Radiowej Trójki i utrzymywała się na tej liście przez wiele tygodni. Trzecia płyta autorska, to „Piosenki ważne i najważniejsze” z 2010 roku. W 2017 roku ukazały się „Opowieści o kobietach”, a dwa lata później „Opowieści o mężczyznach” – płyty duetowe, nagrane wspólnie z Iwoną Loranc. W 2019 roku wydał tomik poetycki „Wiersze ze sceny, wiersze z ekranu”.