26. OTWARTY MIĘDZYNARODOWY KONKURS NA RYSUNEK SATYRYCZNY PH „OLIMPIADA”- wernisaż

5 września (czwartek), godz. 17.00
Galerii Biblioteki, al. Wojska Polskiego 9

Od 5 września w Galerii Biblioteki Norwida nastąpi otwarcie pokonkursowej wystawy 26. Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny ph. „Olimpiada”. Zaprezentujemy 100 rysunków wyselekcjonowanych spośród rekordowej liczby 1038 nadesłanych prac, autorstwa 311 artystów z 57 krajów. Większość prac, po raz pierwszy dostarczono pocztą elektroniczną, niezmiennie jednak prezentują wysoki poziom artystyczny.

Temat tegorocznego Konkursu dobrany jest z rozmysłem. Miał być aktualny, powszechnie znany, budzący emocje i zainteresowanie w każdym zakątku świata. Podejście artystów do tematu okazało się dwojakie: jest dużo humoru, komicznych sytuacji, realnych i wyimaginowanych dyscyplin sportowych, aury antycznych igrzysk, atrybutów Paryża, ale również niepewności, obaw, złowieszczych oznak. Widać jak sport, rywalizacja, czystość gry, z zasady apolityczne, nie pozostają obojętne na warunki destabilizacji i narastających wokół konfliktów zbrojnych. Elementem nadrzędnym, obecnym w większości prac, pozostają konsekwentnie kojarzone ze sportowymi zmaganiami symbole olimpijskie, flagi, medale, puchary.

Na wystawie można obejrzeć m.in. 4 rysunki nagrodzone przez jury Konkursu pod przewodnictwem Pawła Kuczyńskiego, znakomitego artysty, laureata tegorocznej głównej nagrody legnickiego Satyrykonu, a także 8 prac wytypowanych jako najlepsze przez sponsorów Konkursu. Prace te, wyeksponowane w odpowiednio większej skali, można będzie również oglądać na wystawie plenerowej przed gmachem głównym Biblioteki. Tradycyjnie ukaże się też pokonkursowy katalog, od lat towarzyszący wydarzeniu w niezmienionej szacie graficznej. Zostaną w nim zamieszczone rysunki oceniane najwyżej przez znawców sztuki.

Zarówno wystawę jak i cały Konkurs patronatem artystycznym objęło Muzeum Karykatury im. E. Lipińskiego oraz Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury w Warszawie. Patronat honorowy nad wydarzeniem roztoczyły władze województwa lubuskiego. Standardowo nie zabraknie również opieki mediów regionalnych.

Mamy nadzieję, że tegoroczny temat i sposób jego interpretacji rozbawią Państwa ale i skłonią do refleksji.

Wernisaż pokonkursowy odbędzie się w Galerii Biblioteki 5 września o godzinie 17.00.

Obie wystawy można będzie oglądać do 29 września.

Wszystkich sympatyków rysunku, ceniących dobry humor serdecznie zapraszamy.

plakat-satyryczny-wystawa-2024-