Czwartek Lubuski

17 października godz. 17.00, 
Pro Libris Café, im. Andrzeja K. Waśkiewicza, (parter Biblioteki)

Czwartek Lubuski

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida zaprasza na Czwartek Lubuski

17 października o godz. 17.00 do Pro Libris Café im. Andrzeja K. Waśkiewicza (parter biblioteki), al. Wojska Polskiego 9, na promocję kwartalnika „Pro Libris” pn. Sufler, z udziałem red. nacz. Andrzeja Bucka oraz członków redakcji. W drugiej części wieczoru o godz. 18.00 zapraszamy do udziału w promocji książki Mrożek. Biografia, prof. dr hab. Anny Nasiłowskiej z Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Spotkanie poprowadzi dr Mirosława Szott.

 

Anna Nasiłowska, poetka, prozaiczka, profesor nauk humanistycznych od 2010 roku. Pracuje w Instytucie Badań Literackich PAN, gdzie najpierw była uczestniczką studium doktoranckiego i pracowała pod kierunkiem Ryszarda Przybylskiego i Marii Janion. Po doktoracie (Poezja opisowa Stanisława Trembeckiego, Ossolineum 1990) uczestniczyła w wielu inicjatywach leksykograficznych, opublikowała kilka syntez (Trzydziestolecie, Literatura okresu przejściowego w serii: Mała historia literatury oraz podręcznik szkolny Literatura współczesna).

Od 1990 w redakcji „Tekstów Drugich”, obecnie z-ca redaktora naczelnego. W latach 1990/91 przebywała we Francji na stypendium Rządu Francuskiego. Jednocześnie rozwijała twórczość literacką. Za książkę prozatorską Domino. Traktat o narodzinach otrzymała w 1995 roku nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Następnie opublikowała Księgę początkuCzteroletnią filozofkę, Historie miłosne i powieść o wojnie 1920 roku Konik, szabelka (nominacja do Nagrody Gdynia). W 2019 roku ukazała się jej Historia literatury polskiej, obecnie dostępna po angielsku w tłumaczeniu Anny Zaranko (wydana przez Academic Studies Press w Bostonie). Jest autorką artykułów na temat biografii literackiej i czterech biografii, których bohaterami byli: Jean-Paul Sartre i Simone de Beauvoir,  Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, dwóch zasłużonych dla Polski Japończyków Ryochu i Yoshiho Umeda oraz Sławomir Mrożek. Za biografię Mrożka otrzymała nagrodę „Najlepsza książka roku 2023” miesięcznika „Nowe Książki” oraz „Książki. Magazyn Literacki”.

Od 2017 roku Prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Odznaczona złotym medalem Gloria Artis. Ma trzy córki, mieszka w Warszawie.

 

Mrożek. Biografia

BEZ TARYFY ULGOWEJ I WZNOSZENIA POMNIKA

Sławomir MrożekArtysta. Instytucja. Symbol. Wieczny emigrant, który nigdzie nie czuł się u siebie. Osobny, milczący i zapełniający strony dzienników nadmiarem słów. Kochliwy, cieszący się powodzeniem wśród kobiet, zaambarasowany konsekwencjami korzystania z wolności. Skłonny do depresji i czasami szczęśliwy. 

 

Mrożek przez całe życie uciekał: z Krakowa do Warszawy, potem do Włoch, stamtąd do Paryża, następnie do Meksyku, ponownie do Krakowa i do Nicei. Czego chciał uniknąć? Czego się bał?

Z początku nie chciał jednoznacznego wpisania w środowisko literackie, potem obawiał się zamknięcia w PRL, pozbawienia paszportu i odcięcia od Zachodu. Aż przyszedł rok 1968, gdy opublikował oświadczenie przeciwko wkroczeniu wojsk Układu Warszawskiego do Czechosłowacji. Nie chciał jednak funkcjonować jako pisarz emigracyjny, pragnął, by jego twórczość była dostępna w księgarniach, a sztuki – wystawiane w polskich teatrach. Udawało mu się długo godzić sprzeczne racje, ale kolejne kryzysy polityczne w Polsce sprawiały, że znów trzeba było układać się z historią na nowo. Nie uciekał jednak przed sobą – na przykład w przeciwieństwie do wielu kolegów po piórze nie ukrywał wstydliwie socrealistycznych początków własnej kariery.

Ludzi i świat obserwował zwykle z boku, z ukosa, z dystansu. Milczek – ale dusza towarzystwa, ponurak – ale humorysta. Był znany z nieśmiałości, jednak kobiet w jego życiu było zwykle więcej niż przewiduje zwyczaj, co powodowało trudne do uniknięcia kolizje. Paradoksy i sprzeczności składające się na legendę Sławomira Mrożka można by mnożyć, ale Anna Nasiłowska postawiła sobie na szczęście inny cel: opierając się na materiałach źródłowych i kreśląc kontekst historyczny, wypełniła białe plamy

i złożyła te pozornie niepasujące do siebie elementy w kompletną, spójną i wciągającą biografię. Znakomita biografistka wyjaśnia też tajemnicę „podwójnego debiutu” Sławomira Mrożka, przybliża postać jego pierwszej żony i rzuca nowe światło na okoliczności wyjazdu pisarza z Krakowa.

 plakat-mrozek

 


Drukuj