Spotkanie autorskie ze Sławomirem Gortychem

13 maja,  godz. 18.00, 
 Sala im. Janusza Koniusza, al. Wojska Polskiego 9

XXII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 

Biblioteka. Lubię tu być

Spotkanie autorskie – Sławomir Gortych, promocja książki ”Schronisko, które spowijał mrok”

 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze serdecznie zaprasza 13 maja, godz. 18.00, Sala im. Janusza Koniusza na spotkanie autorskie ze Sławomirem Gortychem, połączone z promocją książki „Schronisko, które spowijał mrok”, powieści inspirowanej prawdziwymi wydarzeniami.

 

Spotkanie poprowadzi Krzysztof Koziołek.

 

Wydarzenie w ramach XXII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek I Biblioteka. Lubię tu być

Sławomir Gortych, autor bestsellerowych kryminałów, których akcja rozgrywa się w Karkonoszach, i wielki miłośnik tych gór. Od najmłodszych lat zgłębia ich sekrety, związane z nimi legendy i historie. Poza tym stomatolog z wykształcenia i pasji. W wolnych chwilach prowadzi blog „Zagubiony w Karkonoszach”. Inspirację do swojej twórczości czerpie z wędrówek po górach oraz rozmów z ich mieszkańcami.
            Jego pierwsza powieść, „Schronisko, które przestało istnieć”, zdobyła tytuł Książki Roku 2022 w kategorii Debiut w największym plebiscycie czytelniczym w Polsce organizowanym przez serwis lubimyczytac.pl. Rok później w tym samym konkursie kontynuacja serii, „Schronisko, które przetrwało”, została Książką Roku 2023 w kategorii Kryminał, Sensacja, Thriller, a dwa lata później ten sukces powtórzyło „Schronisko, które spowijał mrok”, zdobywając najwięcej głosów w historii plebiscytu.
Trzy tomy Karkonoskiej Serii Kryminalnej doceniono także tytułem Najlepszej Górskiej Książki Roku na Festiwalu Literatury Górskiej w Lądku-Zdroju w latach 2023 i 2024. W uzasadnieniu jury zaznaczyło, że powieści przełamują tabu dotyczące odkrywania powojennych dziejów Karkonoszy widzianych w perspektywie polsko-niemiecko-czeskiej historii ich mieszkańców. Autor został również uhonorowany Karkonoską Nagrodą Literacką przyznawaną przez polsko-niemieckie jury za wybitne osiągnięcia w dziedzinie literatury, kultury i sztuki Śląska, które szczególnie służą duchowi humanizmu i porozumienia.

 

Schronisko, które spowijał mrok

 

Wrzesień 1947, Cieplice. Uczeń miejscowego liceum zostaje oskarżony o zamach na wysokich radzieckich dygnitarzy. Międzynarodowy skandal wisi w powietrzu, a chłopak musi uciekać.

 

Grudzień 1991 roku. Do karkonoskiego schroniska Strzecha Akademicka przyjeżdża Andrzej Czerwiński. Mężczyzna chce poznać prawdę o przeszłości ojca, dawnego kierownika Strzechy, który zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach. Kilka dni późnej ciało Andrzeja zostaje odnalezione podczas akcji ratunkowej po najtragiczniejszej w historii polskich gór lawinie.

 

Marzec 2007 roku. Za namową swojego przyjaciela Maksymiliana autor kryminałów Tomasz Wilczur jedzie w Karkonosze z zamiarem napisania powieści inspirowanej tajemniczą śmiercią Czerwińskiego. Pisarz docieka prawdy o zdarzeniach sprzed lat, ale im więcej wie, tym bardziej narasta w nim poczucie, że każdy ma coś do ukrycia…

 

Co było przyczyną śmierci Andrzeja Czerwińskiego i jaki związek ma zaginięcie jego ojca                               z wydarzeniami z Cieplic? Tomasz Wilczur swoimi niewygodnymi pytaniami zaczyna rozsadzać zamknięty układ, który latami strzegł tajemnicy o mrocznej przeszłości Strzechy Akademickiej.

 

 

Wstęp wolny!

Po spotkaniu możliwość nabycia książek z autografem oraz karkonoskich gadżetów.

 

plakat-s_-gortych


Drukuj