15 maja, godz. 18.30,
Sala im. Janusza Koniusza, al. Wojska Polskiego 9
XXII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek
Biblioteka. Lubię tu być
Spotkanie autorskie – Barbara Wysoczańska, premiera książki ”Kolaborantka”
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze serdecznie zaprasza 15 maja, godz. 18.30, Sala im. Janusza Koniusza na spotkanie autorskie z Barbarą Wysoczańską, połączone z premierą książki ”Kolaborantka”.
Rozmowę poprowadzi: dr Katarzyna Grabias-Banaszewska
Wydarzenie w ramach XXII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek I Biblioteka. Lubię tu być
Barbara Wysoczańska, urodziła się w Nowej Soli, obecnie mieszkanka Zielonej Góry. Historyczka z pasji i wykształcenia. Swoją karierę zawodową powiązała z branżą jubilerską. Miłośniczka dobrej literatury, muzyki i kina. Podziwia silne i mądre kobiety i to na nich próbuje się wzorować, równocześnie dając sobie prawo do własnych poglądów. Autorka bestsellerowych powieści historyczno-obyczajowych; „Narzeczona nazisty”, „Świat na nowo”, „Siła kobiet”, „Aktoreczka”, „Cena wolności”, „Obiecaj, że wrócisz”, „Nigdy się nie poddam” oraz najnowszej „Kolaborantka”. Jej książki osiągnęły ogromny sukces i sprzedały się w setkach tysięcy egzemplarzy.
„Była woja - należało ją przeżyć i zrobić wszystko, by inni tez przeżyli.”
„Musisz stanąć do walki. Ojczyzna i Bóg to najwyższe wartości i o to trzeba walczyć.”
Kolaborantka
„W mroku okupacji, gdy człowieczeństwo gaśnie, miłość staje się cichym aktem buntu.
Stefania i Adam poznają się w niecodziennych okolicznościach. Ona – zagubiona panna z dobrego domu, on – ambitny inteligent. Choć Adam ratuje dziewczynę z opresji wyłącznie z poczucia przyzwoitości, ich przypadkowe spotkanie pozostawia w obojgu głęboki emocjonalny ślad. Po latach spotykają się ponownie. Stefania jest już Stellą von Ulfeldt – żoną austriackiego arystokraty i nazisty, a Adam – cenionym w całej Europie etnologiem. Tym razem spotkanie tych dwojga przeradza się w gorący romans, lecz los ponownie ich rozdziela. Na krótko przed wybuchem wojny Stella wraca do Krakowa. Podczas okupacji przejmuje kawiarnię należącą wcześniej do żydowskiej rodziny, co umożliwia jej nawiązanie bliskich relacji z Niemcami i prowadzi do podpisania przez kobietę volkslisty. Gdy do Krakowa przybywa również Adam, oboje stają przez trudnym wyborem.”
Czy uczucie z przeszłości może przetrwać w świecie, gdzie każdy krok grozi śmiercią lub zdradą?
WOJNA TO BÓL I ŚMIERĆ, I NIC WIECEJ. ALE WALCZYĆ TRZEBA, BO TAK NAKAZUJE HONOR.