Dla moderatorów DKK
Zapraszamy do
Sprawdź, w jakich szkoleniach warsztatowych
i organizacyjnych braliśmy udział!
Webinarium pt. Książka w izolacji, aktywizacji i integracji społecznej
Webinarium pt. Książka łączy pokolenia
Jak mówić o książkach, aby młodzi nas słuchali? - warsztaty
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze oraz Dyskusyjne Kluby Książki zapraszają bibliotekarzy i moderatorów dziecięcych/młodzieżowych Dyskusyjnych Klubów Książki na warsztaty:
Jak mówić o książkach, aby młodzi nas słuchali?
Warsztaty: wprowadzenie do booktalkingu z drem Michałem Zającem, Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii, Uniwersytet Warszawski
16 lutego 2022, g. 9.30-15.00
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze, sala wykładowa im. Grzegorza Chmielewskiego, II piętro
Zajęcia będą dotyczyły przede wszystkim pracy bibliotekarskiej ze starszymi dziećmi/młodszą młodzieżą (9-13 r.ż.), głównie z tzw. czytelnikami opornymi, młodymi ludźmi, którzy NIE CHCĄ czytać.
W PIERWSZEJ części zajęć zostanie zaprezentowana problematyka czytelnictwa opornego – uwarunkowania i przyczyny i główne założenie pracy bibliotekarskiej z takimi młodymi osobami. W dalszej części zajęć zaprezentowane zostaną zasady realizowania booktalkingu (lub jak czasami się tę formę nazywa „gawęd o książkach”). Prowadzący odpowie na pytania:
Jakie książki wybierać do takich zajęć? Jakie zastosować kryteria wyboru? Jak się do zajęć przygotować? Jak prowadzić takie spotkania: mowa ciała, gestykulacja, prezentowanie okładek, operowanie głosem, kontakt z uczestnikami. Ta część zajęć zostanie zakończona krótkim przeglądem źródeł informacji o książkach i o zainteresowaniach czytelniczych młodych ludzi. Podczas zajęć zostaną zaprezentowane przykładowe „gawędy” - ilustrujące część teoretyczną.
W DRUGIEJ części warsztatów wszyscy uczestnicy mają za zadanie przygotować własny „booktalking” (z możliwością konsultacji z prowadzącym), a następnie dokonać prezentacji. Każda prezentacja będzie dyskutowana przez uczestników.
Lista książek do prezentacji:
Andrzej Maleszka: Magiczne drzewo. Czerwone krzesło
Marcin Szczygielski: Czarownica piętro niżej
Rick Riordan: Złodziej pioruna. Percy Jackson i bogowie olimpijscy
John Flanagan: Ruiny Gorlanu
Katarzyna Ryrych: Król
Pierdomenico Baccalario: Ulysses Moore Wrota czasu
John Green: Gwiazd naszych wina lub Żółwie aż do końca
Barbara Kosmowska: Buba
Yvette Żółtowska-Darska, Robert Lewandowski: Lewy. Chłopak który zachwycił świat
María Hesse: Bowie. Biografia
Liczba miejsc ograniczona. Termin nadsyłania zgłoszeń: 4 lutego 2022
W 2020 roku w ramach szkoleń dla moderatorów i członków Dyskusyjnych Klubów Książki odbyło się:
- szkolenie stacjonarne w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze oraz webinarium pn. Na Północ. Literatura skandynawska w polskich bibliotekach i księgarniach:
I część: literatura szwedzka, prowadzenie: Marta Dybula oraz literatura fińska, prowadzenie: Sebastiana Musielak (28 września br.),
II część: literatura duńska, prowadzenie: Bogusława Sochańska (14 października br.), - webinarium pt. Literatura hiszpańska i włoska – przegląd nowości wydawniczych dostępnych na polskim rynku, prowadzenie: Kinga Kowalska (17 listopada br.),
- webinarium pt. Literatura Bliskiego Wschodu w polskiej bibliotece - praktyczny przegląd, prowadzenie: Krzysztof Żwirski (26 listopada br.),
- webinarium pt. Krecik, Hrabal, Kundera. O literaturze czeskiej i słowackiej w nieszablonowy sposób, prowadzenie: Katarzyna Dudzić-Grabińska (8 grudnia br.).
Szkolenie zostało zrealizowane przez Good Books - innowacje w kulturze i edukacji.
Szkolenie sfinansowane zostało przez Instytut Książki
Webinarium pt. ,,Co czyta Hans i Helga?" Współczesna literatura niemieckojęzyczna na polskim rynku
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze oraz Dyskusyjne Kluby Książki zapraszają na webinarium pt. „Co czyta Hans i Helga? Współczesna literatura niemieckojęzyczna na polskim rynku. Nowości, trendy, ciekawe propozycje dla DKK”.
Termin: 12.04.2021, godz. 12:00 - 14:00
Opis webinarium:
Podczas szkolenia uczestnicy zapoznają się z najnowszymi kierunkami w literaturze niemieckiej, dowiedzą się, kto wydaje w Polsce niemiecką literaturę i jakie są to publikacje. Zaprezentowane zostaną niemieckie książki w polskim przekładzie, które ukazały się na rodzimym rynku wydawniczym w ciągu ostatnich kilku lat, oraz sylwetki pisarzy.
Uczestnicy dowiedzą się też, skąd czerpać informacje o przekładach z niemieckiego ukazujących się w Polsce oraz o instytucjach i wydarzeniach promujących niemiecką literaturę.
Prowadząca: Natalia Staszczak-Prüfer
O sobie: Nazywam się Natalia Staszczak-Prüfer. Pochodzę z Warszawy, od 2012 roku mieszkam w Berlinie. Jestem z wykształcenia teatrolożką: ukończyłam Akademię Teatralną w Warszawie (wydział Wiedzy o Teatrze) oraz studia teatrologiczne na Freie Universität w Berlinie. Obecnie studiuję podyplomowo w Freie Journalistenschule w Berlinie. Praca oraz staże na licznych festiwalach teatralnych, filmowych, muzycznych i w instytucjach kultury sprawiły, że poprzez kontakt z artystami zaczęłam inaczej postrzegać efekty ich pracy, o czym chętnie piszę i dzielę się tym z innymi. Obecnie piszę dla różnych czasopism i portali internetowych (między innymi: Forum Dialogu, TaniecPOLSKA(pl), Dwutygodnik.com, Nachtkritik.de, Teatr), przede wszystkim o teatrze, literaturze, kinie oraz tańcu. Dodatkowo zajmuję się przekładem z języka niemieckiego na polski i z polskiego na niemiecki tekstów poświęconych przede wszystkim kulturze. Tłumaczę sztuki teatralne z języka niemieckiego na polski (np. Nino Haratischwili Liv Stein, Druga żona), które znajdują się pod opieką Agencji Dramatu i Teatru ADiT. Jestem inicjatorką i organizatorką projektu "Lesezyklus Lektury 2018", który zajmował się prezentacją polskiej literatury w Berlinie i w Brandenburgii.