Czwartek Lubuski z Mateuszem Pojnarem

Data:
Kategoria: Literatura
Lokalizacja: Budynek główny Biblioteki, al. Wojska Polskiego 9
Odbiorcy: Dorośli

16 marca, godz. 18.00
Pro Libris
Café (parter biblioteki), al. Wojska Polskiego 9
 


 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida zaprasza 16 marca, godz. 18.00, Pro Libris Café (parter Biblioteki), na Czwartek Lubuski z Mateuszem Pojnarem, laureatem nagrody specjalnej dla młodego dziennikarza, Lubuskie Wawrzyny 2022 za książkę "Rzeka ma zawsze rację. Nowa Sól i powódź 1997".

Rozmowę poprowadzi Szymon Płóciennik.

Mateusz Pojnar – rocznik 1993. Dziennikarz „Tygodnika Krąg”, współpracownik „Wyborczej” w Zielonej Górze. W „Tygodniku Powszechnym” opublikował m.in. reportaż „Odra piękna i groźna” o „powodzi tysiąclecia”.
Nominowany do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego. Laureat Nagrody „Gazety Lubuskiej” w ramach Lubuskich Wawrzynów i II Nagrody Konkursu Dziennikarskiego im. Edwarda Mincera.
Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Zielonogórskim, finalista ogólnopolskiego Konkursu im. Czesława Zgorzelskiego za pracę magisterską o prozie Andrzeja Stasiuka. Urodził się i mieszka w Nowej Soli.

"Piękna opowieść. O żywiole i o ludzkiej solidarności. Na co dzień wydaje nam się, że cywilizacja nas chroni, że nas ocala. A potem widzimy, jak podnosi się rzeka i chce zagarnąć miasto. Nic jej przecież nie powstrzyma. Tak jak nie można powstrzymać deszczu, burzy ani wiatru. A potem ludzie schodzą nad rzekę i ocalają miasto, bo wspólnota może być mocniejsza niż żywioł. I to jest pociecha w tych dość podłych czasach."
(Andrzej Stasiuk)

Mija ćwierć wieku od wydarzeń, które należą do najważniejszych w dziejach Nowej Soli po 1945 r. Opadły emocje, uczestnicy z dystansem i nabytym doświadczeniem opowiadają o tamtych trudnych lipcowych dniach 1997 – pisze o książce dr Tomasz Andrzejewski, dyrektor Muzeum Miejskiego w Nowej Soli. – To właściwy czas utrwalenia powodzi w dziennikarskich ramach, które dają większe możliwości niż chłodne spojrzenie na fakty historyka. Publikacja ważna i potrzebna, bardzo autentyczna. Autor zebrał w jednym miejscu relacje uczestniczących w heroicznej walce z żywiołem Odry nowosolan i mieszkańców sąsiednich miejscowości. Pozwolił im na swobodną wypowiedź, która tworzy spójną, prawdziwą opowieść o zmaganiu człowieka z naturą. Dobór relacji pozwala spojrzeć na te wydarzenia oczami zwykłych mieszkańców i osób, które z racji pełnionych funkcji publicznych musiały stawić czoła wyzwaniom i podejmować trudne decyzje (...).

 

Wstęp wolny. Zapraszamy!

 

plakat-21