Międzynarodowy Dzień Teatru - Wieczór autorski z Wiesławem Komasą

Data:
Kategoria: Sztuka
Lokalizacja: Budynek główny Biblioteki, al. Wojska Polskiego 9
Odbiorcy: Dorośli

27 marca, godz. 18.00 
Pro Libris Café (parter Biblioteki), al. Wojska Polskiego 9


Międzynarodowy Dzień Teatru - Wieczór autorski z Wiesławem Komasą

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze zaprasza 27 marca (Międzynarodowy Dzień Teatru) o godz. 18.00 do Pro Libris Café (parter Biblioteki) na wieczór autorski z udziałem Wiesława Komasy, znakomitego aktora teatralnego i filmowego, reżysera teatralnego oraz profesora Akademii Teatralnej w Warszawie.

Gospodarz Wieczoru: Andrzej Buck.

Wiesław Komasa – polski aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i dubbingowy, a także reżyser teatralny, lektor i recytator. Absolwent PWST w Krakowie. W 1971 roku zadebiutował na scenie Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu rolą Albina w "Ślubach panieńskich" Aleksandra Fredry, w reżyserii Macieja Prusa. Grał również w Teatrze Nowym w Poznaniu, gdzie przez piętnaście lat stworzył wiele znakomitych kreacji oraz w Teatrze Polskim w Warszawie. Występował gościnnie na scenach całej Polski. Jako reżyser współpracował z teatrami zarówno w Polsce, jak i za granicą. Do działalności aktorskiej w stolicy dołożył pracę pedagogiczną, zostając wykładowcą warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej.

Na wielkim ekranie zadebiutował w 1975 roku, wcielając się w rolę księdza Dobiegniewa w "Kazimierzu Wielkim" w reżyserii Ewy i Czesława Petelskich. Zagrał też m.in. w "Zakręcie" (reż. Stanisław Brejdygant), "Thais" (reż. Ryszard Ber), "Na srebrnym globie" (reż. Andrzej Żuławski), "Liście Schindlera" (reż. Steven Spielberg),"Linczu" (reż. Krzysztof Łukaszewicz), "Belcanto" (reż. Ryszard Maciej Nyczka), "Intruzie" (reż. Magnus von Horn). Na swoim koncie ma też kilkadziesiąt ról w spektaklach Teatru Telewizji oraz w serialach. Jest laureatem wielu nagród aktorskich. Autor poetyckiej książki "Mieć jak rzeka swoje źródło" (1996), będącej owocem wieloletnich spotkań ze studentami i przemyśleń związanych z nauczaniem aktorstwa.

plakat-wieslaw-komasa

 

Polish Polski