"Baszert. Dziewczyna z Nowolipek" – monodram Iwony Kusiak

Data:
Kategoria: Sztuka
Lokalizacja: Budynek główny Biblioteki, al. Wojska Polskiego 9
Odbiorcy: Dorośli

14 września, godz. 18.00

Sala im. Janusza Koniusza, al. Wojska Polskiego 9 


BASZERT. DZIEWCZYNA Z NOWOLIPEK – monodram

 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze zaprasza 14 września (środa) br. o godz. 18.00 do Sali im. Janusza Koniusza na monodram w wykonaniu Karoliny Miłkowskiej-Prorok, aktorki Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim.

Tekst: Iwona Kusiak, przy współpracy z Aleksandrą Engler-Malinowską

Reżyseria: Daria Anfelli

Scenografia: Martyna Stachowczyk

Muzyka: Paweł Paluch

Choreografia: Witold Jurewicz, Marlena Bełdzikowska

Premiera spektaklu odbyła się 25 sierpnia br. na deskach gorzowskiego Teatru im. J. Osterwy. Owacjami na stojąco zakończył się pokaz zrealizowanego w ramach programu OFF Polska monodramu.

Spektakl trwa 60 minut.

WSTĘP WOLNY! ZAPRASZAMY!

Spektakl opowiada o cichych bohaterach warszawskiego getta oraz o wyjątkowym „skarbie”, Archiwum Ringelbluma, wpisanym na listę UNESCO „Pamięć świata”.

Aktorka wciela się w dwie kobiety, Olę i Idę, które dzieli wszystko, ale połączył je los… i adres na warszawskich Nowolipkach, gdzie w 1942 roku zakopano dokumenty Podziemnego Archiwum Getta Warszawy, tzw. Archiwum Ringelbluma.

Urodzona 35 lat po wojnie Ola, która zajmowała się koordynacją działań na rzecz wybudowania na Nowolipkach Upamiętnienia Archiwum Ringelbluma w Warszawie, odkrywa także inny cenny zbiór – osobiste archiwum pamięci inspirowane życiem Idy z domu Rosenberg, mieszkającej przed wojną przy Nowolipkach 68. Właśnie tam, gdzie zakopano ten „skarb”, wpisany na listę UNESCO „Pamięć Świata” jako zabytek światowego dziedzictwa. Ola powoli przeistacza się w Idę, aby przywołać jej wspomnienia do życia.

Co skrywa to drugie „archiwum”, w którym mała Ida przechowywała wspomnienia o ludziach i miejscach? Spektakl jest hołdem dla tych, których zabrała ze sobą wojna, ale żyją nadal w Archiwum Pamięci. Naszym obowiązkiem jest przekazywanie tej Listy Nieobecności dalej, z pokolenia na pokolenie, aby nigdy nie została zapomniana.

Spektakl zrealizowany w ramach programu OFF Polska, organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem projektu jest Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, a realizacja wydarzenia objęta jest Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Lubuskiego Elżbiety Anny Polak oraz Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma.

Serdecznie zapraszamy na wzruszającą podróż wypełnioną nostalgicznymi pieśniami.

 

plakat-baszert

 

 

Polish Polski