Komiksowy Sandman w Dyskusyjnym Klubie Komiksu

Dyskusyjny Klub Komiksu spotkał się 17 listopada, by omówić „Sandman-Uwertura”. Ostatnio ukazał się serial na podstawie tego tytułu więc większość dyskusji dotyczyła porównania oryginału z adaptacją. Uczestnicy stwierdzili, że mimo różnic w wizualnej stronie serial dobrze oddaje świat stworzony przez Gaimana. Sam komiks urzekł niebanalnymi grafikami, które wyróżniają go spośród innych amerykańskich tytułów oraz wciągającą fabułą. Z pewnością podczas kolejnych spotkań omówimy następne części komiksu, gdyż klubowiczom bardzo się ten tytuł spodobał.

8f973352-9e76-4e28-9803-52e940413a74

"Muminki" Tove Jansson w Dyskusyjnym Klubie Komiksu

Czytelnicy Dyskusyjnego Klubu Komiksu z nostalgią zapoznali się z komiksem o Muminkach. Pierwszy tom wywołał fale wspomnień z dzieciństwa i dużo radości z poznania nowych przygód przyjacielskich trolli. W tym zbiorczym tomie znalazło się 11 czarno-białych opowieści: „Rabusie”, „Życie rodzinne”, „Muminki na Riwierze”, „Wyspa Muminków”, „Niebezpieczna zima”, „Zabawa w udawanie”, „Nowy dom Muminka”, „Nowe życie Muminków”, „Zakochany Muminek”, „Dżungla w Dolinie Muminków” oraz „Muminki i Marsjanie”. Wszyscy uczestnicy polecają ten tytuł zwłaszcza dojrzalszym czytelnikom, ze względu na specyficzny humor i sposób narracji - strumień świadomości, który może zmęczyć młodych fanów muminków.

"Mroczne sekrety Olimpu" Rodrigo Lucio i Carlosa Dearmasa

Dnia 7 lipca 2022 r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Komiksu dla dorosłych. Tematem przewodnim był wybrany poprzednio komiks "Mroczne sekrety Olimpu" autorstwa Rodrigo Lucio odpowiedzialnego za scenariusz oraz Carlosa Dearmasa, ilustratora tomu. "Mroczne sekrety Olimpu" to coś więcej niż prosta renarracja szeroko znanych mitów. Czytelnicy wyrazili swoje zaskoczenie poziomem komiksu. Misterne ilustracje ale i wymagająca fabuła sprawiły, że lektura wymagała wzmożonej uwagi oraz poszerzenia swojej wiedzy na tematy historyczne. Druga część spotkania została przeznaczona na wybór kolejnej lektury - po przejrzeniu dostępnych tytułów padło na dwa tomy komiksu "Brom" autorstwa Unki Odyi.

Anna Zientarska - moderatorka Dyskusyjnego Klubu Komiksu w Mediatece Szklana Pułapka

301989394_1748097282250032_4114902027709684507_n

 

Dwie części komiksu "Brom" w DKK

Dnia 5 sierpnia odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Komiksu w Mediatece Szklana Pułapka. Stali uczestnicy zapoznali nowych z tytułem "Brom" Unki Odyi. Pierwszy tom zdobył nagrodę w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi w 2019 roku. Opowiada historię chłopaka, tytułowego Broma, i jego rodziny posiadającej nadnaturalne umiejętności. Fantastyczna budowa świata oparta została na wierzeniach słowiańskich, umieszczając stworzy pokroju strzyg w czasach współczesnych. Każdy z tomów składa się z kilku rozdziałów będących zamkniętymi historiami, które powoli układają się w ciąg obejmujących kilka lat z życia bohaterów. Czytelników zachwyciła forma komiksu, który rysowany był ręcznie za pomocą tuszu, a dopiero później skanowany. Dyskusja poruszyła też tematy nawiązań literackich (m.in. do postaci Wiedźmina) czy ostatniej popularności mitologii słowiańskiej w popkulturze.

Dyskusyjny Klubu Komiksu omawia "Zrozumieć Komiks" | DKK dla dorosłych

Dnia 28 kwietnia 2022 r. w Mediatece Szklana Pułapka odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Komiksu dla dorosłych. Wraz z grupą omawialiśmy "Zrozumieć komiks" Scotta McColuda, czołową pozycję, która pozwoli nam na omawianie kolejnych tytułów w kategoriach szerszych niż "podoba mi się bądź nie". Na podstawie lektury dyskutowaliśmy na temat różnic w komiksach tworzonych w różnych częściach świata, które już znajdują się w zbiorach mediateki. Poruszyliśmy również wątek komiksów paragrafowych będących swojego rodzaju grą i zastanawialiśmy się nad rynkiem komiksowym w Polsce.

Anna Zientarska - Moderatorka Dyskusyjnego Klubu Komiksu dla dorosłych