„Planeta K. Pięć lat w japońskiej korporacji”

Wczoraj (18.03.25r.) odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Zabiegane Zaczytane”, podczas którego omawiałyśmy książkę Piotra Milewskiego pt. „Planeta K. Pięć lat w japońskiej korporacji”. To pasjonująca opowieść o życiu i pracy w jednym z najbardziej wymagających środowisk na świecie. Podczas spotkania poruszyłyśmy wiele interesujących wątków, takich jak japońska etyka pracy, hierarchia w firmach, a także różnice kulturowe, które mogą stanowić wyzwanie dla obcokrajowca. Milewski doskonale uchwycił kontrast między polską a japońską mentalnością, co stało się głównym punktem naszej dyskusji. Zgodziłyśmy się, że książka dostarcza wielu cennych informacji na temat japońskiej kultury pracy.

 

dkk2

SOBOTNIE SPOTKANIE Z „INTERMEZZO” SALLY ROONEY

W sobotę (15.03.2025 r.) dziewczyny z „Klubu Miłośniczek Książek” omawiały powieść Sally Rooney „Intermezzo”. Dlaczego ta książka? A to dzięki akcji Wydawnictwa W.A.B., które z okazji premiery książki wybrało kilka zgłoszonych klubów czytelniczych z całej Polski (oczywiście NASZ) i zaproponowało zorganizowanie dyskusji na jej temat. Otrzymałyśmy książkę, torby i zakładki, za które serdecznie dziękujemy.

Książka skupia się na relacjach dwóch braci, Petera i Ivana, po śmierci ich ojca. Peter, 32-letni prawnik zmaga się z trudnymi relacjami z byłą dziewczyną Sylvią oraz obecną partnerką Naomi. Ivan, 22-letni mistrz szachów, nawiązuje romans z 36-letnią Margaret, organizującą jedno z wydarzeń w których uczestniczył Ivan. Powieść eksploruje tematy żałoby, różnic pokoleniowych, relacji braterskich oraz zależności w związkach partnerskich. Pomimo różnorodnych opinii na temat powieści stwierdziłyśmy, że „Intermezzo” to powieść skłaniająca do dalszych przemyśleń.

 

marzeca

"Kto się boi Lisa?"/DKK dla dzieci

"Kto się boi Lisa?" Tytuł książki dla dzieci autorstwa Alison Green był przedmiotem rozmów Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci z grupy starszej. Nie zapomnieliśmy jednak o tym, że dziś Tłusty Czwartek, więc rozmowy o ulubionych pączkach też były.

projekt-bez-nazwy

Władcy podwórka/DKK dla dzieci

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu dla dzieci grupy młodszej! Tym razem rozmawialiśmy o książce „Władcy podwórka” Josepha Kueflera oraz o tym kim jest władca, jak wygląda król i w co najlepiej bawić się na placu zabaw.

 

projekt-bez-nazwy-7

„Normalni ludzie”/Klubu Miłośniczek Książek

Na sobotnim spotkaniu (8.02) „Klubu Miłośniczek Książek” DKK, rozmawialiśmy o książce Sally Rooney „Normalni ludzie”, która wzbudziła wiele refleksji i wzruszeń wśród uczestniczek.
Zgodziliśmy się, że to książka smutna, choć niezwykle trafnie przedstawiająca zmagania młodych ludzi w przejściu z okresu młodzieńczego w dorosłość. Autorka pokazuje, jak trudne i skomplikowane potrafią być relacje międzyludzkie, szczególnie w kontekście młodego pokolenia, które nie zawsze potrafi sobie poradzić z własnymi emocjami, oczekiwaniami innych i wymaganiami dorosłego życia.
W książce „Normalni ludzie” obserwujemy głównych bohaterów, Connella i Mariannę, którzy zmieniają się i dorastają w różnych okolicznościach, w złożonych relacjach, które często są pełne nieporozumień, lęków, a także niedopowiedzeń.
Pod koniec dyskusji poruszyliśmy także temat tego, jak książka wpisuje się w współczesne problemy młodych ludzi, takie jak presja społeczna, problemy emocjonalne i trudności
w komunikacji. Uczestnicy podzielili się swoimi przemyśleniami, odnosząc się do własnych doświadczeń, obserwacji w życiu codziennym. Na koniec spotkania uczestniczka Justyna przeczytała wiersz ks. Jana Twardowskiego „Bliscy i oddaleni” o miłości, nie zawsze łatwej i pięknej.

 

normalni-ludzie