Wiersze na Kokosowej- 8 grudnia 2023 r.

W powiększonym gronie poetów i tłumaczy spotkaliśmy się w piątek 8 grudnia na filii nr 3 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida.  Tym razem oprócz czytania i redagowania swoich tekstów uczestnicy wzięli udział w quizie literackim. Dyskutowaliśmy również o spotkaniu z Tomaszem Różyckim w Bibliotece Norwida i jego tomiku Ręka pszczelarza powstałym podczas pandemii, którą poeta spędził w Berlinie. Poeta zagląda w zaułki zamieszkane przez migrantów i uchodźców, błądzi ścieżkami ich lęków i frustracji, ale również nawiązuje do historii, tradycji, literatury, sztuki i religii. Nadaje rzeczownikom nowe znaczenia, bawi się słowami. Jak zauważają krytycy, tę poezję warto zażywać po trochu, żeby nie przedawkować. Można też do niej wracać, żeby odnaleźć się w gąszczu zdarzeń, sytuacji, osób, pobyć na granicy snu i jawy, na ulicach Berlina i w książkach. Spotkanie realizowane było w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.

A to kilka przykładowych pytań świątecznego quizu literackiego.

 

  1. Czy napisała to Elżbieta Dybalska czy Anna Tokarska?

 To jest moja wolność

 

rozsypane słowa

papierki od cukierków rozrzucone

koślawe litery

 

  1. Czy napisał/napisała to Halinka Bohuta-Stąpel czy Andriej Kotin?

 Zanim napiszesz –

nie myśl!

Cokolwiek, tylko nie to.

Weź prysznic, zjedz jajecznicę,

Policz wgniecenia na ścianie.

 

  1. Czy napisał to Czesław Sobkowiak czy Henryk Szylkin?

 

Życie stało się i wiem że nie ma powrotu snów

Choć jabłka obracałem w dłoniach wiele razy

Kanał wodny był pełen ryb roślin i obłoków

Siedziałem przy stole trzymałem łyżkę zupy

 

Kolejne spotkanie dla osób piszących odbędzie się 5 stycznia 2024. Koordynacja i prowadzenie: Agnieszka Ginko. Zapisy: 68 45 44 754; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Filia nr 3, ul. Kokosowa 1, Zielona Góra.

 

Wiersze na Kokosowej - 5 maja 2023 r.

W filii nr 3 WiMBP 5 maja 2023 odbyło się drugie spotkanie dla poetów i tłumaczy „Wiersze na Kokosowej” w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.  Tym razem spotkały się same poetki, więc dyskusji nie było końca. Oprócz czytania swoich tekstów i wymieniania się uwagami, omawiałyśmy różne książki, zarówno poezję, jak i prozę. Czytałyśmy m.in. wiersze Beaty Patrycji Klary z tomiku "Lęgnia" wyróżnionego podczas Lubuskiego Wawrzynu Literackiego 2022 i dyskutowałyśmy o formach literackich w tomiku oraz ukazaniu natury i kobiecości w wierszach Beaty Patrycji Klary. Rozmawiałyśmy również o powieści „Kości, które nosisz w kieszeni” Łukasza Barysa. Autor prowadzi nas przez cmentarze, szkoły i dzielnice prowincjonalnego miasta, ukazując dorastanie w sposób baśniowy, ale dojmująco prawdziwy. Niektórym uczestniczkom spotkania podobał się magiczny realizm powieści, a innym przeszkadzał „pato-realizm” – osadzanie wydarzeń w kontekście patologicznej rodziny i społeczności. Powieść jednak wciąga, napisana jest ładną, poetycką polszczyzną. Wydarzenie odbyło się przy kawie, herbatce i ciastkach, w miłej atmosferze. Spotkanie koordynowała poetka i bibliotekarka, Agnieszka Ginko-Humphries, Koordynator filii nr 3.

 

dkk-2-5_05_23

Wiersze na Kokosowej - 3 marca 2023 r.

W filii nr 3 WiMBP 3 marca 2023 odbyło się pierwsze spotkanie dla poetów i tłumaczy „Wiersze na Kokosowej” w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.  Dyskutowałyśmy, i to żywo, na temat tomiku „pomimo” Elżbiety Dybalskiej.  Rozmawialiśmy na temat używania lub nadużywania w poezji wyrazów abstrakcyjnych i zastanawiałyśmy się, dlaczego poezja lubi przytulać się do szczegółów, cząstek i przedmiotów. Elżbieta Dybalska debiutowała późno, bo w 2008 roku tomikiem Ślady miłości. Dosyć regularnie w kilkuletnich odstępach pojawiały się następne tomiki. W „pomimo” poetka skupia się na opisie prywatnych przeżyć, myśli, obserwacji i doświadczeń, spraw rodzinnych, osobistych, które są jej światem, wartym opisywania i rozpoznawania, i odnajdowania się w nim. Wiersze spotkały się z uznaniem zebranych, a ich tematyka wniosła wiele inspiracji literackich. Oprócz czytania wierszy i wymieniania się uwagami, uczestnicy dyskutowali również na temat weny poetyckiej i sposobów jej wykorzystywania czyli tworzenia tekstów. Kilka osób zaprezentowało nowe formy poetyckie. Spotkanie koordynowała poetka i bibliotekarka, Agnieszka Ginko-Humphries, Koordynator filii nr 3.

3_03-1-dkk