Las znikających gwiazd

Sprawozdanie DKK w Filii w Bielawach Biblioteki Publicznej w Siedlisku 03.03.2025 r.

3 marca na spotkaniu DKK omawiana była książka Kristin Harmel „Las znikających gwiazd”. Nie znałyśmy tej autorki dlatego spotkanie zaczęłyśmy od zapoznania się z jej biografią i twórczością. Kristin Harmel (ur. 4 maja 1979) jest amerykańską 

powieściopisarką. Do jej najbardziej znanych dzieł należą: Księga utraconych imion , Las znikających gwiazd , Słodycz zapomnienia i Córka Paryża. Urodzona w Newton w stanie Massachusetts, Harmel zdobyła pierwsze doświadczenia pisarskie w wieku 16 lat jako reporterka sportowa w „St. Petersburg Times” i magazynie „Tampa Bay AllSports”, będąc jeszcze uczennicą Northeast High School w St. Petersburg na Florydzie. Jej książki zostały przetłumaczone na ponad trzydzieści języków i były bestsellerami New York TimesUSA Today i międzynarodowymi bestsellerami. Jej The Book of Lost Names była finalistką National Jewish Book Award i Goodreads Choice Award w 2020 r. Harmel jest współzałożycielem i współprowadzącym programu internetowego Friends & Fiction.

Harmel mieszkała w Paryżu i Los Angeles, a obecnie mieszka w Orlando na Florydzie.

„Las znikających gwiazd” to powieść obyczajowa o tematyce wojennej, ale pokazuje inną stronę wojny. Jest to historia kobiety Inge, która jako dwuletnie dziecko została ukradziona bogatemu niemieckiemu małżeństwu przez żydówkę Jeruszę i wychowana w puszczy polsko-białoruskiego pogranicza, gdzie po śmierci Jeruszy zostaje sama. Yona, bo takie ma nowe imię, spotyka uciekinierów z żydowskiego getta, których uczy życia w głuszy.

Według czytelniczek, historię czyta się bardzo lekko. Pięknie opisane jest w niej cygańskie życie. Trochę historii miłosnej i dramatu, ale ogólnie książka godna polecenia.

 

Justyna Ziębowska

projekt-bez-nazwy3


Drukuj