Bajka Charles’a Perrault w DKK dla dzieci

W trakcie naszego ostatniego spotkania przeczytaliśmy wspólnie bajkę Charles’a Perrault pt. „Knyps z Czubkiem”. Jest to opowieść o brzydkim, ale inteligentnym księciu i pięknej, lecz głupiej królewnie. Obydwoje oni posiadają dar od wróżki, dzięki któremu mogą ukochaną osobę uczynić mądrą lub piękną. Chociaż bajka powstała pod koniec XVII w. zawiera w sobie dwa ciągle aktualne przesłania. Pierwsze mówi o tym, że wygląd nie świadczy o wartości człowieka, drugie natomiast pokazuje, że gdy się kogoś kocha to nie dostrzega się jego wad i niedoskonałości. 

Elżbieta Ferenc- moderator DKK dla dzieci w Jabłońcu

 

Spotkanie DKK dla dzieci - 1 września 2021

Spotkanie DKK dla dzieci - 1 września 2021

1 września odbyło się pierwsze po wakacjach spotkanie DKK. Tym razem przeczytaliśmy fragment książki Pawła Beręsewicza „Żeby nóżki chciały iść. Opowiastki wzmacniające”. 

Książka składa się z ośmiu opowiadań dotyczących zdobywania różnych polskich szczytów. Każde z nich jest poprzedzone krótką notą na temat ich wysokości i położenia. My zapoznaliśmy się z zabawną historyjką dotyczącą wyprawy na Trzy Korony. Uczestniczki spotkania zwróciły uwagę na to, że jest to dość nietypowa opowieść, bo oprócz księcia próbującego ratować księżniczkę pojawiają się w niej samoloty, spadochrony, telefon komórkowy i helikopter. 

Elżbieta Ferenc- moderator DKK dla dzieci w Jabłońcu 

 

Opowieść o Jasiu i Małgosi w DKK

12 sierpnia odbyło się kolejne spotkanie DKK dla dzieci. Tym razem wspólnie przeczytaliśmy baśń „Jaś i Małgosia” autorstwa braci Grimm. Opowieść o porzuconym w lesie rodzeństwie i złej wiedźmie ma już ponad 200 lat, ale ciągle podoba się dzieciom (starszym i młodszym). Przez chwilę wszyscy znaleźliśmy się w świecie fantazji z dala od współczesnego, zupełnie innego życia. Całe spotkanie przebiegło w bardzo wesołej atmosferze a uczestnicy z zapałem wykonali ilustracje do baśni przedstawiające chatkę z piernika i brzydką Babę Jagę. 

Elżbieta Ferenc- moderator DKK dla dzieci w Jabłońcu 

"Cała polska w legendzie" - DKK dla dzieci

W trakcie kolejnego wakacyjnego spotkania DKK przeczytaliśmy wspólnie trzy legendy z książki Marioli Jarockiej. Były to opowieści o dwóch rzekach okalających Międzyrzecz, o tym, skąd się wzięła Wisła i o wsi Strachocin, która jest dziś częścią Wrocławia. Uczestniczkom spotkania (bez względu na wiek) najbardziej podobała się trzecia historia- o smoku Strachocie i czarodziejskim źródełku. Znalazło to odzwierciedlenie w wykonanych przez nie ilustracjach- wszystkie przedstawiały ziejącego ogniem potwora. 

Elżbieta Ferenc- moderator DKK dla dzieci w Jabłońcu 

 

Spotkanie z Erosem w DKK  dla dzieci w Jabłońcu

Spotkanie z Erosem w DKK dla dzieci w Jabłońcu

15 lipca odbyło się wakacyjne spotkanie DKK dla dzieci. Tym razem sięgnęliśmy po książkę „Mity dla dzieci” autorstwa Grzegorza Kasdepke i wspólnie przeczytaliśmy opowieść o figlarzu Erosie. Z książki dowiedzieliśmy się m. in. kim byli rodzice Erosa, jak wyglądał, jaki miał charakter i w kim się zakochał. Autor przybliżył nam postać boga miłości w sposób może nieco uproszczony, ale za to przystępny, ciekawy i pełen humoru. Dzieciom bardzo spodobał się zwłaszcza fragment: „Jeśli Erosa najdzie ochota, może sprawić, że mysz zakocha się w kocie, a pies w taborecie”. W drugiej części spotkania uczestnicy pokolorowali obrazki przedstawiające (malutkiego i pulchniutkiego, jak go opisał Grzegorz Kasdepke) bohatera mitu. 

Elżbieta Ferenc- moderator DKK dla dzieci w Jabłońcu