styczeń (11.01.2022)

Na pierwszym w tym roku spotkaniu omówiłyśmy książkę „Wyspa na końcu świata” Kiran Millwood Hargrave. To chyba pierwsza książka, która dostała tak wysoką ocenę, bo aż 9,2/10 punktów!

Główna bohaterka mieszka z mamą na wyspie, którą rząd przeznaczył dla osób chorych na trąd. Jakie losy spotkają dziewczynkę i jej mamę – sprawdźcie sami. Tym bardziej, że to historia oparta na faktach.

 

W trakcie spotkania zastanawiałyśmy się nad różnego rodzaju podziałami i kategoryzowaniem ludzi, czy można tak łatwo pogrupować ludzi na dobrych i złych.

Spróbowałyśmy również poszukać w literaturze i filmach postaci, które w różny sposób wyróżniały się.

 

 

 

luty (22.02.2022)

Lutowe spotkanie DKK rozpoczęliśmy rozmową o książce „Zakazany kamień” Tony'ego Abbotta. Otrzymała ona 8/10 punktów.

To historia znajomych, którzy zostają wplątani w międzynarodowy spisek. W pewnych momentach, zbierając artefakty związane z dziedzictwem Mikołaja Kopernika, robi się naprawdę groźnie! Co wspólnego ma z tym Zakon Krzyżacki? Przekonajcie się sami.

 

W nawiązaniu do historii głównych bohaterów wyszukaliśmy miejsca, które odwiedzili. Sprawdziliśmy jak w różnych językach brzmią słowa związane z omawianą książką. Poszukaliśmy także, czy w XXI wieku istnieje jeszcze Zakon Krzyżacki.

 

Spotkanie dofinansowano ze środków Instytutu Książki

 

 

 

czerwiec (28.06.2022)

Czerwcowe, ostatnie przed wakacjami spotkanie DKK, zakończyłyśmy książką „Pierwszych piętnaście żywotów Harry' ego Augusta” Claire North.

Książka otrzymała 10/10 punktów! To chyba nasz najwyżej oceniany tytuł.

 

To historia Harrego, który po śmierci niezmiennie się odradza. W każdym wcieleniu, mimo że dalej jest Harry'm Augustem, jego życie trochę inaczej się układa. Po każdych narodzinach odzyskuje pamięć z poprzedniego wcielenia.

Tym razem właśnie o tym dyskutowałyśmy – o nieśmiertelności, o uruborosie, o tym, czy dobrze jest żyć tak, jak bohater książki, czy pamięć w tym przypadku jest błogosławieństwem czy przekleństwem.

Na kolejne spotkanie zapraszamy po wakacjach.

 

„Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego”.

 

 

 spotkanie-dkk-czerwiec-2022-biblioteka-piotrusia-pana

kwiecień (19.04.2022)

Na kwietniowym, spotkaniu DKK omawiałyśmy książkę „Outsiderzy” S. E. Hinton. Otrzymała ona 9,16/10 punktów.

Autorka napisała książkę w latach 60. XX wieku. Miała wówczas 16 lat. Mimo czasu, jaki upłynął od powstania „Outsiderów”, treści cały czas są aktualne.

To opowieść o różnicach społecznych, jak i podobieństwach między ludźmi, walce gangów,

przyjaźni, śmierci.

O tym wszystkim rozmawiałyśmy na naszym spotkaniu. Zastanawiałyśmy się również nad tym, jak bardzo pieniądze i pozycja materialna mogą wpłynąć na los człowieka, jak mocno opinia o nas, zarówno pozytywna jak i negatywna, mogą kształtować nasze zachowanie.

Spotkanie zakończyłyśmy wymyśleniem przesłania do świata i innych ludzi, inspirując się treścią książki.

 

„Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego”.

 

 

 

kwiecień (37.04.2021 – spotkanie online

Na kwietniowym spotkaniu DKK online omówiliśmy książkę „Chłopiec z burzy i inne opowiadania” Colina Thiele. 

To zbiór 6 opowiadań jeszcze z lat 60. XX wieku. W Polce ukazał się dopiero w 2018 r. 

Uczestnicy przyznali opowiadaniom 6,5/10 punktów. 

Każda z osób przeczytała inne opowiadanie i wszyscy mogli wymienić się wrażeniami oraz zrecenzować je pozostałym uczestnikom. 

Autor zbioru pochodził z Australii, gdzie dzieje się większość opisanych historii, dlatego uczestnicy zostali poproszeni o wyszukanie ciekawostek związanych z tym kontynentem. I tak: dowiedzieliśmy się m.in. o tym, że w Australii jest więcej kangurów niż ludzi, dlaczego kangur i emu znalazły się w herbie tego kraju. Osoby biorące udział w spotkaniu wyszukały również tytuły książek związane z Australią.