„Ty pieronie” Magda Jaros/ DKK dla dorosłych

„I tak się trudno rozstać, i tak się trudno rozstać…”

Słowa piosenki nasunęły mi się, gdy kończyłam lekturę biografii Franciszka Pieczki autorstwa Magdy Jaros. Jej tytuł – „Ty pieronie” – nawiązuje, rzecz jasna, do śląskiego pochodzenia aktora. Z prawdziwym żalem zamknęłam książkę, która była czułym spotkaniem z wybitnym aktorem, a jednocześnie niezwykłym człowiekiem.

            Autorce nie było dane spotkać się ze swoim bohaterem . Zgromadziła jednak przebogaty materiał (p. bibliografia), odbyła mnóstwo rozmów, zebrała zdjęcia.

            Przemierzyła długą drogę życia Franciszka Pieczki od urodzin 18 stycznia 1928 roku po zgon 23 września 2022 roku. To droga od niezapomnianej roli Gustlika w kultowym serialu „Czterej pancerni i pies” do kreacji Króla Leara w Teatrze Polskiego Radia. Trudno wymienić za Magdą Jaros wszystkie wybitne role Pieczki. Zagrał  w takich filmach, jak: „Matka Joanna od Aniołów”,  „Żywot Mateusza”, „Perła w Koronie”, „Ziemia Obiecana”, „Konopielka”, „Chłopi”, „Austeria”, „Quo Vadis”, „Jańcio Wodnik”, „Ranczo”. Zatrudniali Go najwybitniejsi reżyserzy: Wojciech Hass, Jerzy Kawalerowicz, Andrzej Wajda, Kazimierz Kutz, Jan Jakub Kolski, Mariusz Malec, Robert Wichrowski. Zagrał ponad dwieście ról filmowych i teatralnych.

            Zadziwiające! Magda Jaros spisała wspomnienia i opinie najznakomitszych polskich artystów filmowych i teatralnych, którzy współpracowali z Pieczką. NIKT nie dostrzegł jakiejkolwiek skazy na wizerunku Pana Franciszka. Wszyscy podkreślali kunszt aktorski, profesjonalizm, lojalność, skromność, pokorę, ciepło, życzliwość, wyrozumiałość. J. J. Kolski zaproponował, żeby dobroć mierzyć w pieczkach. Liliana Głąbczyńska-Komorowska stwierdza, że Franciszek Pieczka to „człowiek większy niż życie”. Mariusz Malec zauważa, ze to erudyta, człowiek renesansu, czysto i prawdziwie wierzący, „całkowicie wypełniony światłem”.

            Odtwórca Taga i Świętego Piotra dbał o prywatność! Nie upubliczniał szczegółów z  życia rodzinnego. Autorka biografii szanuje swojego bohatera i dlatego też zdradza nieliczne szczegóły dotyczące jego życia osobistego, np. miłość do żony, serdeczne więzi z dziećmi i wnuczętami oraz… słabość do czerwonego wina i kota.

            Ciepła jest opowieść Magdy Jaros o WYJĄTKOWYM CZŁOWIEKU! Trzeba ją koniecznie przeczytać! Do czego zachęcałyśmy grupę uczestników biorących udział w tegorocznym „Odjazdowym Bibliotekarzu” nad jeziorem Borek w Kosarzynie.

  Teresa Zajkowska – DKK Gubin

114_1017


Drukuj