"Anna Seniuk. Nietypowa baba jestem" Magdalena Małecka – Wippich

Imieniny Anny były okazją do wakacyjnego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w urokliwym ogrodzie naszej klubowiczki.  Było to spotkanie o tyle ciekawe, że poświęcone jednej  z najlepszych polskich aktorek czyli Annie Seniuk, a dokładniej książce „Nietypowa baba jestem”, która to jest zapisem rozmowy aktorki z  córką, Magdaleną Małecką – Wippich.

Na łamach książki mamy okazję śledzić historie opowiadane przez bohaterkę, w których rodzinne opowieści są przeplatane z zawodowymi.

Razem wędrujemy przez Kraków jej młodości, poznajemy wielu artystów, których to miała szczęście spotkać na swojej drodze.

Kreowana przez media  jako ciepła , troskliwa mamuśka odżegnuje się od tego wizerunku.  Potrafi być stanowcza i bezkompromisowa.

Artystka wielu talentów, która podczas studiów w Krakowskiej Akademii Teatralnej „nie rokowała z powodu braku temperamentu” jak uważał jednej z uczących ją profesorów. Całym swoim dorobkiem zarówno teatralnym jak i filmowym zaprzecza temu twierdzeniu.

Anna Seniuk znana z powściągliwości, po raz pierwszy szczerze mówi o swoim prywatnym życiu, walce z chorobą, teatrze, pasjach, miłości i drodze do kariery.

Anna Seniuk nie należy do pokolenia tzw. celebrytów. To skromna, ale jednocześnie wyrazista i wielka postać polskiej sceny teatralnej i filmowej.

Lektura książki dostarcza wielu szczegółów z  życia osobistego oraz zawodowego, chociaż aktorka raczej unika rozgłosu. W tym przypadku szczerze mówi nie tylko o pracy zawodowej, ale też chorobie i stosunkach rodzinnych. Anna Seniuk opowiada  na przykład z jakiej roli zrezygnowała, aby spędzić miesiąc miodowy z ukochanym mężczyzną.

Książkę czyta się z niekłamaną przyjemnością, to wspaniały czas spędzony  z ciekawą kobietą, ale przede wszystkim  niezwykłą artystką.

Z niecierpliwością czekamy na spotkanie z bohaterką książki, które to nastąpi podczas kolejnej edycji Wyspy Literackiej w Gubinie 26 sierpnia.

Dorota Zdziebło – DKK Gubin

dkk-lipiec