MÓJ PRZYJACIEL BÓBR

Dnia 3 kwietnia 2024 r. w Oddziale dla Dzieci MBP Żary odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Uczestniczyli w nim klubowicze z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Żarach. Zajęcia nosiły tytuł MÓJ PRZYJACIEL BÓBR i związane były z nadchodzącymi obchodami Dnia Bobra.

Na wstępie drugoklasiści poznali ciekawostki dotyczące tych niesamowitych zwierzęcych inżynierów. Rozmawialiśmy również o gatunkach zagrożonych – żubrach.

Następnie odbyło się głośne czytanie książki pt. „Żubr Pompik. Plan bobra” autorstwa Tomasza Samojlika, opowiadającej o spotkaniu rodziny żubrów z pracowitym budowniczym żeremi.

Klubowicze wzięli również udział w zabawie ruchowej pt. „Sprytny bóbr”, a później w warsztatach plastycznych pt. „Praca bobra”.

Dziękujemy za wspólną zabawę. Do zobaczenia w maju.

Czułość

1 marca 2024 roku w Oddziale dla Dzieci MBP Żary odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Wzięli w nim udział uczniowie klasy drugiej ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Żarach. Naszym tematem były uczucia i ich rola w życiu codziennym. Dzięki opowieści Antoine Guilloppé pt. „Czułość” przedstawionej w formie Teatrzyku Kamishibai drugoklasiści odbyli podróż po świecie uczuć w przyrodzie od prehistorii do czasów współczesnych. Podczas wspólnej wędrówki po kartach utworu towarzyszyły nam różne emocje, które próbowaliśmy nazwać.

Klubowicze zauważyli, że uczucia takie jak: miłość, czułość, serdeczność czy też empatia towarzyszą wszystkim żywym istotom od zarania dziejów i są niezależne od pory roku czy też dnia. Milusińscy stwierdzili również, że warto okazywać sobie wzajemnie czułość w różnych jej postaciach np. przytulenia, głaskania, pocałunku, dotyku bądź też obejmowania, ponieważ pozytywne emocje są bardzo ważne w naszym życiu i dzięki temu jesteśmy szczęśliwi.

Na zakończenie uczestnicy zajęć wykonali serca z origami.

Dziękujemy za miło spędzony czas.

Małgorzata Pawlowska

„Portret kota”

Dnia 12 stycznia 2024 r. w Oddziale dla Dzieci MBP Żary odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Wzięli w nim udział uczniowie klasy drugiej ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Żarach. Naszym tematem były koty i uważne czytanie. Na początku odbyła się rozmowa o mruczkach m.in. skąd pochodzą, jak zostały udomowione, ponadto klubowicze z zaangażowaniem opowiedzieli o swoich czworonożnych pupilach. Następnie pani bibliotekarka przeczytała drugoklasistom opowiadanie pt. „Portret kota” z książki Joanny Krzyżanek „Kotki Dorotki. Czytam uważnie”, w którym główną bohaterką jest dziewczynka o imieniu Asia i jej koci przyjaciel Rajmund, któremu zamierza zrobić portret, a następnie podarować jego podobiznę babci na urodziny. Uczestnicy spotkania uważnie wsłuchiwali się w treść czytanego utworu i z przejęciem odpowiadali na pytania dotyczące rozgrywających się w nim wydarzeń. W trakcie lektury był czas na zajęcia plastyczne - dzieci miały za zadanie narysować kolejno poszczególne części ciała kocurka, w taki sam sposób jak tworzyła portret kota ich książkowa rówieśniczka. Z pewnością tak powstała podobizna tego sympatycznego zwierzątka to doskonały pomysł na prezent dla babci, która ma alergię na sierść futrzaków, bowiem Dzień Babci już niebawem. Dziękujemy za świetną zabawę, do zobaczenia w przyszłym miesiącu.

Małgorzata Pawłowska

„Niedźwiedź polarny Snowbert”

Dnia 26.02.2024 r. w Oddziale dla Dzieci MBP Żary gościliśmy klasę II b z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Żarach, która wzięła udział w kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem w miłej atmosferze obchodziliśmy Dzień Niedźwiedzia Polarnego. Na wstępie drugoklasiści poznali ciekawostki dotyczące tego olbrzymiego drapieżnika oraz miejsca jego zamieszkania – surowej, śnieżnej Arktyki. Później przeszliśmy do głośnego czytania książeczki An Vrombaut pt. „Niedźwiedź polarny Snowbert”. Jest to opowieść o samotnym niedźwiedziu, który bardzo chciał mieć przyjaciela. Jego marzenie spełniło się – poznał sympatyczną fokę Sidneya. Po przeczytaniu książeczki odbyła się dyskusja dotycząca uczuć głównego bohatera. Rozmawialiśmy również o zaletach posiadania przyjaciela. Następnie klubowicze wzięli udział w zabawie literackiej „Jaki jest niedźwiedź?”, a później w warsztatach plastycznych „Mieszkańcy Arktyki”.

Dziękujemy za udział w zajęciach, do zobaczenia w marcu.

„Skarb”

Dnia 4 stycznia 2024 r. w Oddziale dla Dzieci MBP Żary gościliśmy klasę II b z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Żarach, która wzięła udział w kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem dzieci poznały przygody Michałka, który dzięki swojej odważnej postawie i sprytowi uniemożliwił kradzież drogocennego kielicha. Po głośnym czytaniu książeczki pt. „Michał i złoty puchar” autorstwa Agnieszki Stelmaszyk odbyła się dyskusja dotycząca bohaterów tego ciekawego opowiadania. Później przeprowadzona została zabawa ruchowa „Na ulicy”, która była okazją do przypomnienia sobie zasad ruchu drogowego. Na zakończenie klubowicze wzięli udział w warsztatach plastycznych pt. „Skarb”. Dziękujemy za świetną zabawę, do zobaczenia w lutym.