Styczeń upłynął nam przy dość obszernej lekturze Katarzyny Grocholi pt. „Przeznaczeni”.
Nasze pierwsze tegoroczne spotkanie odbyło się 27 stycznia 2022 r. w nowo wyremontowanej bibliotece, pachnącej świeżą farbą. Otoczenie i atmosfera sprzyjały dyskusji.
Na początek zadzwoniłyśmy do nieobecnej w tym dniu koleżanki z zapytaniem, co sądzi na temat książki. Klubowiczka opowiadała tak zajmująco, że słuchałyśmy uwag i spostrzeżeń, jak dobrej audycji radiowej. Jej zdaniem, a co wynikło z dalszej dyskusji, również naszym, Katarzyna Grochola jest pisarką z wyższej półki. Pisze z pełną świadomością tego, co chce przekazać czytelnikowi. Charakteryzuje się znajomością psychiki człowieka, ukazując nam postaci różniące się osobowościami i podejściem do życia. W swojej wielowątkowej powieści ukazuje obraz młodego pokolenia, które napotykając wiele przeciwności losu, szamocze się w trudnej codzienności, aby osiągnąć własne cele i szczęście w życiu. Określenie „przeznaczeni” dotyczy każdego z nas. Musimy przejść przez życie dokonując wyborów, niejednokrotnie bardzo trudnych. Wybory te prowadzą nas różnymi drogami, często krętymi. Dużą rolę odgrywają spotykani na tej drodze przypadkowi ludzie. Ale czy zdajemy sobie tak do końca z tego sprawę?
Autorka realistycznie pokazuje nam świat hazardu. Zupełnie nie zdawałyśmy sobie sprawy, że jest aż tak brutalny i okrutny. Odczytujemy to jak swojego rodzaju ostrzeżenie dla młodego pokolenia i nie tylko.
W trakcie dyskusji tylko jedna uwaga była negatywna, ponieważ koleżanka wolałaby czytać coś bardziej optymistycznego, co ukazywałoby raczej radość życia. Zdaniem większości „Przeznaczeni” nie jest lekką lekturą. Autorka ukazuje prawdziwe życie, szczególnie młodego pokolenia. Charakteryzuje się pięknym językiem literackim i jest bardzo pouczająca.
Warto przeczytać. Gorąco polecam!
/Krystyna Kalisz/