6 listopada członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki podjęły trudny temat związany z karą za popełniony czyn. Problem porusza omawiana na spotkaniu książka Wojciecha Tochmana „Historia na śmierć i życie”. Autor reportażu apeluje do podjęcia refleksji, a może wręcz wzywa do działania przeciwko karze dożywocia. Dokonuje tego opisując los kobiety, która jako nastolatka wraz z dwoma kolegami w styczniu 1996 zamordowali 22-letnią pracowniczkę małej firmy kolportującej krzyżówki. Chcieli zdobyć fundusze na studniówkę. Czyn, który popełnili był okrutny, ale kara, która nie daje nadziei na zakończenie, jest torturą, bezterminowym osadzeniem w celi śmierci.
Uczestniczki spotkania zadały pytanie: „Czemu ma służyć taka kara? Resocjalizacji? Czy, aby na pewno, skoro skazana nie ma już szans na życie w społeczeństwie? Całe życie spędzi przecież w izolacji.
Książka, mimo że nie pozbawiona minusów, na pewno zasługuje na miano ważnej, bo pobudza nas do myślenia, spojrzenia na karę, polski wymiar sprawiedliwości z różnej perspektywy.
Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zapraszamy 4 grudnia, którego głównym bohaterem będzie książka Magdy Jarosa „Ty pieronie! Biografia Franciszka Pieczki”.
Moderator Anna Świątek