We wtorek, 26 października 2021, odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych.
Tym razem dyskusja toczyła się wokół dwóch książek: biografii autorstwa Anny Kamińskiej "Simmona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simmony Kossak" i powieści Ałbeny Grabowskiej "Rzeki płyną jak chcą".
Anna Kamińska – pisarka, dziennikarka, autorka reportaży i wydawca programów telewizyjnych. Cieszy się dużym uznaniem za napisanie interesujących biografii o Simmonie Kossak i Wandzie Rutkiewicz. Za Simonę Autorka otrzymała nominację w Plebistycie Książka Roku 2015 lubimy czytać.pl i do Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego. Ta książka to fascynujący portret kobiety, profesor nauk leśnych, naukowca, ekologa, psychologa zwierząt, a także autorki licznych filmów i słuchowisk radiowych. To opisane życie osoby niepowtarzalnej, która pomimo nieudanego dzieciństwa znalazła swoje miejsce w życiu walcząc o dobro zwierząt i ochronę Puszczy Białowieskiej. Simona miała być synem, czwartym Kossakiem. Tak jak jej przodkowie pradziadek, dziadek i ojciec i ciotki miała stać przy sztalugach lub pisać. Zdecydowała się jednak na własną drogę. Porzuciła rodzinny Kraków na rzecz leśniczówki Dziedzinki i życia w trudnych warunkach w głębi puszczy, ale za to w świecie, który kochała. Klubowiczki, które wybrały ten tytuł do przeczytania były oczarowane biografią. Czyta się jednym tchem i jest to książka warta polecenia.
Również powieść Ałbeny Grabowskiej również bardzo spodobała się czytelniczkom. Autorka, z wykształcenia lekarz, doktor nauk medycznych w zakresie neurologii swoją przygodę z pisarstwem rozpoczęła w celu napisania wspomnień bułgarskiej gałęzi swojej rodziny.
Dużą popularność przyniosła jej trylogia Stulecie Winnych, której bohaterem jest wielopokoleniowa rodzina z podwarszawskiego Brwinowa. Zarówno książka jak powstały na jej kanwie serial cieszą się niezmiennie zainteresowaniem.
Rzeki płyną jak chcą to powieść, której akcja rozgrywa się podczas I wojny światowej w majątku Niebielowa. Poznajemy historię trzech sióstr, których ojciec poszedł na wojnę i zaginął. Klara, Róża, Amelia i ich matka muszą zmierzyć się z rzeczywistością, a nie jest to łatwe. Autorka tak konstruuje losy swoich bohaterek aby pokazać, że bez względu w jakich czasach żyjemy jest czas na miłość, zmartwienia i trudne wybory. Książka nie tylko dla fanów Ałbeny Grabowskiej.
Zarówno obydwie książki, choć różnią się tematycznie są warte polecenia, a szczególnie teraz na długie jesienne wieczory.
/Ilona Ratajczak/