„Kot niebieski” Martyna Bunda, „Druga połowa nadziei” Mechtild Borrm/ DKK dla dorosłych

Na ostatnim spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki 24 czerwca br., omówiłyśmy dwie książki: „Kot niebieski” Martyny Bundy oraz „Druga połowa nadziei” Mechtilda Borrmanna. Spotkanie zaowocowało interesującą dyskusją, która obejmowała szeroki wachlarz tematów związanych z historią i kulturą, a także aktualnymi problemami społecznymi.

1. Kaszuby i ich historia

Dyskusję rozpoczęłyśmy od „Kota niebieskiego” Martyny Bundy, który wprowadził nas w historię i kulturę Kaszub. Omawiałyśmy znaczenie regionalnych tradycji oraz ich wpływ na tożsamość mieszkańców. Wspominałyśmy także nasze osobiste doświadczenia z Kaszubami oraz wrażenia z wycieczek w te rejony, które pozwoliły nam lepiej zrozumieć tło i kontekst omawianych powieści. Wymiana wspomnień i refleksji wzbogaciła naszą dyskusję i pogłębiła nasze zrozumienie omawianych tematów. Poruszyłyśmy również temat bibliotek klasztornych i ich bogatych zasobów. Zaintrygowane, dyskutowałyśmy o roli tych bibliotek w zachowaniu dziedzictwa kulturowego i historycznego.

1. Historia naszych ziem

Kolejnym punktem była refleksja nad tym, jak historia wpływa na współczesność. Książki skłoniły nas do przemyśleń na temat wydarzeń, które mogły mieć miejsce na naszych terenach i ich odzwierciedlenia we współczesnych realiach. Zastanawialiśmy się, jak lokalne historie mogą być przedstawiane w literaturze i jaki mają wpływ na naszą percepcję miejsc i ludzi.

1. Naiwność ludzka

W kontekście obydwu książek pojawił się temat naiwności ludzkiej. Rozważałyśmy, jak postacie w powieściach reagują na trudne sytuacje i jak często są oszukiwane przez innych. Zastanawiałyśmy się, jakie mechanizmy prowadzą do takich sytuacji i jakie lekcje można z nich wyciągnąć.

1. Tragedia w Czarnobylu

Podczas dyskusji o „Drugiej połowie nadziei” rozmawiałyśmy również o tragedii w Czarnobylu i sposobach, w jakie wydarzenie to było tuszowane przez władze, a także nad wpływem tego wydarzenia na społeczeństwo.

1. Siatki przestępcze wykorzystujące kobiety

Ostatnim tematem była kwestia siatek przestępczych wykorzystujących kobiety, poruszona w „Drugiej połowie nadziei”. Analizowałyśmy, jak na przestrzeni czasów różne formy przemocy i wykorzystywania kobiet są w dalszym ciągu praktykowane i tuszowane przez władze.

Nasze spotkanie zakończyło się refleksją nad rolą literatury w poruszaniu trudnych tematów i jej wpływem na nasze postrzeganie świata. Dyskusja była nie tylko inspirująca, ale również edukacyjna, wzbogacając nasze spojrzenie na omawiane kwestie. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie po wakacjach, tj. 30 września.

20240624_131937