„Kiedyś się odnajdziemy”Gabriela Gargaś, „Piętno” Przemysław Piotrowski/ DKK dla dorosłych

30 maja 2022 roku we wschowskiej bibliotece odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych. Tematem rozmów były dwie książki polskich autorów. Dwie powieści o odmiennym charakterze ale mające wspólną cechę. A mianowicie dotyczą tematów tabu, o których przez lata nie wolno było mówić bądź przedstawiano je z zakłamaniem.

Pierwsza z nich to powieść obyczajowa Gabrieli Gargaś „Kiedyś się odnajdziemy”, pierwsza część sagi o rodzinie Dobrzańskich. To historia, która dzieje się w ubiegłym wieku, a jej przebieg determinują wydarzenia mające bolesne miejsce w dziejach naszego narodu - Rzeź Wołyńska, Powstanie Warszawskie. Główna bohaterka Janka stanowi symbol wielu kobiet z Wołynia – przeżyła brutalną śmierć rodziców, wygnanie z domu rodzinnego, oddanie siostry, ucieczkę z miejsca ogarniętego nienawiścią do Polaków. W Warszawie rozpoczyna wszystko od początku i tu toczy się jej dorosłe życie. Z kolei Anna I Tadeusz biorą udział w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie losy bohaterów się splatają. Autorka oddaje wymiar i klimat tamtych bolesnych wydarzeń, chociaż Klubowiczki stwierdziły, że dla nich realia wojny są przedstawione bardzo powierzchownie, są niedopowiedziane. W książce jest też miejsce na zwyczajne życie pełne dobrych i złych chwil, uśmiechu, rozpaczy i poplątanych ścieżek życia. Śledzimy losy bohaterów, ich emocje. Atutem powieści jest język i styl. Powieść czyta się dobrze, szybko, ale bez głębokich przemyśleń.

Druga książka to kryminał Przemysława Piotrowskiego „Piętno” stanowiący pierwszą część cyklu z komisarzem Brudnym. Kryminał pełen grozy i nieprzewidywalny. Chwilami, jak to stwierdziły Klubowiczki nierealny, ocierający się o granice absurdu, przerysowany. Autor wciąga Czytelnika w niebanalną historię, brutalne morderstwa, które rozwiązuje główny bohater komisarz Igor Brudny. Akcja powieści rozgrywa się w Zielonej Górze i okolicach. Mocna historia, ale jednocześnie poruszająca trudne sprawy społeczne – problem pedofilii (szczególnie w strukturach kościelnych), a także problem szeroko pojętej przemocy wobec dzieci. Jest okrutnie, zaskakująco. Mimo to książka wciąga, czyta się wartko. Coś dla miłośników kryminału i grozy.

Ilona Ratajczak

 

wschowa-dkk-30_05_2022-1 

 

 

 


Drukuj